• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Yüreklere Serpilen Sular

18.01.2014 02:29
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Amerika’nın Irak’a özgürlük ve demokrasi getirme numarası ile başlattığı ve önemli mesafeler aldığı savaş uzadıkça uzuyor.Fransa-Almanya ortaklığı her ne kadar bu savaşta kaybeden tarafta olsa da asıl savaşın yapılacağı İran’a, gerekli dersleri alarak hazırlandıklarını çok belli ediyorlar.Suriye ise son İsrail-Lübnan savaşı ile iyiden iyiye savaş menziline giriyor.

 

Hep deriz ya, “Türkiye’nin etrafındaki ülkelerde petrol olur da nasıl Türkiye’de olmaz”. İşte o hesap Türkiye’nin etrafında savaş olur da Türkiye’de nasıl olmaz misali, bu savaşın sıçrama ihtimalinin en yüksek olduğu ülkenin, Türkiye olduğunu söylemek bir uzmanlık falan gerektirmiyor.

 

Bu noktadan hareketle, boş durmayan duyarlı Türkler olarak eli kalem tutan kesim olarak bizler bazen halkımızı uyandırmaya, bazen onlara moral vermeye, bezen de yüreklere su serpmeye dönük eserler hazırlıyoruz. “Ateş Hattında Türkiye” bunlardan biriydi ve 2003 yılında yayınlanmıştı.Şimdilerde ise bu amaca dönük yayınlanan eser sayısı bir hayli fazla. Müsaadenizle bugün bunlardan bir kısmını sizlere tavsiye etmek istiyorum.

 

Yakında 3.sü çıkacak olan “Metal Fırtına’yı” herhalde duymayanımız kalmamıştır.Tabi okumayanımızın kaldığını biliyorum. Oysa bu kitap baştan sona kadar nefesler tutularak okunacak bir kitap.

 

Arkadaşım Halil Kalemci’nin hediye ettiği “Son Yavuz” ise  M.Zeki Türkmen imzasıyla çıkmış muhteşem bir eser. Kitabın tam adı aslında “Son Yavuz-Diriliş” Şu ana kadar yaşamış olduğumuz bir sürü sıkıntının birikimini bir anda boşaltmamızı sağlayan bir kitap. “Ölmeyenlere ve kemikleri sızlayanlara...Bugün hayal ettik.Ama yarın...Eğer istersek,o,hayal değil!” diyerek başlıyor M.Zeki Türkmen kitabına. Teşekkürler Halil Kalemci, teşekkürler M.Zeki Türkmen.

 

“Çuvallayan İttifak” bir Turan Yavuz eseri. Bütün yazar-çizerlere ve siyasetle uğraşan kişilere kaynak bir kitap. Turan Yavuz, 10 yıl Milliyet Washington temsilciliği yapmış ayrıca bir çok tv programında yer almış, önceki eserleri ile ödüller almış bir usta kalem. “2003 Nisan ayında ABD askerleri Bağdat’a girmek üzereyken, Mesut Barzani ve Celal Talabani bir avuç yabancı gazeteci ile Dukan Gölü kıyısında bir yemekte buluştu. Masada kızarmış bir bütün kuzu, tavuk şiş ve çeşit çeşit yemekler vardı. Yemeğe oturmadan önce Talabani bizleri uyardı.”Masada fotoğraf çekmeyin.Biz dünyaya Kürtler’in eziyet çeken bir toplum olduğu imajını yaymaya çalışıyoruz.Bu masa bu imaja yardım etmez..” “Mohammad Bazzi, Newsday, 8 Nisan 2005” . Kitap jeneriğine bunları koyarak başlamış işe Turan Yavuz. Kitabı okurken insanın kalbi küt küt atıyor. Medyadan takip ettiğimiz olayların meğer perde arkasında neler dönmüş neler; öğrendikçe içiniz yanıyor. Geçmeyen tezkereden tutun da 11 Türk askerinin başına geçirilen çuval olayına kadar birçok gündeme oturmuş olayın, gerek Beyaz Saray’daki, gerekse Ankara’daki etkisini ancak bu kitabı okuyunca anlayabiliyorsunuz. Bana bu kitabı öneren gazeteci-yazar arkadaşım Faruk Mangırcı’ya teşekkür edemeden geçemeyeceğim. Sayesinde ufkumu açan kitaplardan birini daha okuyabilme ve içindeki bilgilerden yararlanabilme imkanı buldum.

 

Bugün son olarak yine bir başka kıymetli arkadaşım Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Seki’nin hediye ettiği Mehmet Ali Bilgin imzalı “Türk Karşı Taarruzu” adlı kitaptan söz etmek istiyorum:Özgeçmişinden anladığımız kadarıyla Mehmet Ali Bilgin hayatı dolu dolu yaşamış ve kendini vatana millete adamış bir insan. O gibi insanlar aramızda bulunduğu için gerçekten çok şanslıyız. “Her Türk bu kitaptan ülkesi ve milleti için kendisine bir görev çıkarmalıdır” diyor aslında İktisatçı olan Mehmet Ali Bilgin. Kendisine yürekten katılıyorum. Kitabı okuyup da “Neme lazım” demek neredeyse imkansız. İnsana öyle bir özgüven aşılıyor ki tarif edilemez. “Türk Karşı Taarruzu” bilinmeyen birçok gizli bilgiyi de açıklayan bir eser aynı zamanda. Akdeniz’de vurulan Muavenet Gemi’mizin emrini verenin cesetleri ve Karaköy Köprüsü bağlantısından başlıyor bunlar. Yunan İstihbarat elemanlarının Apo’nun şifre adını “Büyükanne” olarak belirledikleri ile devam ediyor.

 

Kitabın son bölümünde Türkiye ve dünyayı bekleyen olaylar ve stratejik gelişmeler yer almış.Türkiye’nin etrafı yanıyor, içi ise giderek ısınıyor. Türk Haklı olarak belkide en fazla bilinçlenmeye şu an ihtiyacımız var. Bu nedenle bol bol kitap okumak ve bizi bekleyen gelişmelere nasıl hazırlanacağımızı iyice öğrenmemiz gerekiyor.

 

Haydi kolay gelsin! 

Bu yazı toplam 405 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim