• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 3 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 6 °C

Yol haritanızı iyi seçin

13.01.2014 16:51
Yol haritanızı iyi seçin
İmralı’dakinin çizdiği yol haritasına göre, Türkiye’nin ulus-devlet kavramını terk etmesi gerek.

Peki, özünde,  bir ulusa (konsensusa varmış kavimlere) dayanan devletin, merkezi ve üniter yönetimi manasına gelen ulus-devlet’in yerine getirilecek olan ne?

Birden fazla etnik kimlik, dil, din ve kültürden oluşan halklardan meydana gelen fedaral devletler birliği! Yani, küreselleşmeninin böl ve yönet politikasının dayattığı, ‘post-modern devlet’ adı altında pazarlanmaya çalışılan yutturmaca.

Federasyon yönetimi altında birleşen bu halkları, bir arada tutacak olan yaşama iradesi ne olacak o zaman?

Ortak kültür ve yaşam değerleri mi?

Federasyon yönetiminin kurulmasındaki ana saik zaten, toplulukların ve bireylerin ayrılıklarına özerklik hakkı sağlanması ilkesi değil mi? Yani, bu tür bir devlet yönetimini savunanlar tam da bu nedenle, daha baştan, ‘biz aslında aynı coğrafyanın paylaşılması dışında, farklı kültür ve yaşam değerlerine sahip olduğumuz için kendi kendimizi yönetmek istiyoruz‘ demiyorlar mı?

Birbirinden farklı özellikleri bulunan her topluluk, özerk bir idari ve siyasi yapılanma içinde  olmayı zaten ayrı dil, din, ırk, kültür vs. haiz olduğu için talep ettiğine göre, tüm bu toplumları aynı devlet çatısı altında örgütlenmeye zorlayan temel çıkar birliğini hangi unsurlar temin edecektir? Bunun bir cevabı var mı?


Osmanlı İmparatorluğu ya da A.B.D’de bu sistem işlemiş gibi gözükse de, bunun sebebini, ulusların yan yana ya da iç içe yaşama isteklerinden ziyade, emperyalizmin diğer, az gelişmiş 

halkları ve toprakları fiili ya da küreselleşme adı altında işgal edip, sömürerek elde ettiği güç ve o gücün yarattığı haksız, adil olmayan üstünlüklerde aramak gerek. Yoksa, federasyonlar gerçekte, ‘bir ulusu ulus yapan ve tarihler boyu yaşatacak manevi ve kültürel bağlar nedeni’ ile ayakta durmuyor. 

Özerklik ilan eden ya da talebinde bulunan Kürt kökenli topluluklar da sonu federasyona ve ötesinde tam bağımsızlığa gidecek olan, arzuladıkları siyasi ve idari örgütlenmeye, aslında Kürt milliyetçiliğini esas aldıkları halde bir taraftan oportünist nedenlerden dolayı, Türk milliyetçiliğini yerden yere vurup, faşizanlıkla suçlar ve ulus-devlet modeline karşı çıkar gibi görünürken, diğer taraftan aslında, sadece etnik temele dayanan Kürt Özerkliği söylemi ile Kürt şovenistliğinin daniskasını yapıyorlar.

Siz O’nların ‘biz yaptık, Türkiye Devleti kabul etsin ya da etmesin, kimsenin onayına ihtiyacımız yok’ demelerine bakmayın.

Gerçekte yapmak ve söylemek istedikleri şu; ‘biz T.C.’nin  gerek devlet, gerek toplumsal örgütlenmeler ve yapılanmalar bakımından mevcut bütün imkan ve olanaklarından azami ölçüde istifade edelim. Konjonktürlerin elverişliliği çerçevesinde, bağımsız  Kürt-Ulus Devleti’nin kurulması yönünde gerekli bütün altyapı ve üstyapıları hazırlayalım. Bu arada Türk Milleti ve Devleti de ‘miadı dolmuş, anti-ulus-devlet propagandaları altında, demokratik hak ve özgürlükler söylemleri bahane edilerek tüm bunlara ses çıkarmasın, hatta sessizce seyretsin ’.

Ne güzel ve akıllıca değil mi? Hem ulus-devlet’e karşıyım diyeceksiniz hem de kendi etnisitenize dayanan bir ulus-devlet’i kurabilmek için yol haritası çizip Türk milletinin saf evlatlarının bu yol haritasını anlayıp, ikna olmalarını ve size destek vermesini bekleyeceksiniz?

Atatürk ulusalcılığı ve milliyetçiliğini benimsemiş olan Türk halkının yol haritasina karşı çıkan tüm haritaların, yol kazalarına uğramak istemiyorlarsa ulus-devlet kavramını gözden geçirmelerinde büyük fayda vardır diyorum! 

Bu haber toplam 580 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim