• BIST 89.778
  • Altın 214,527
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0745
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Yavaş tükrüğün sakala zararı: 28 Şubat

06.01.2014 20:14
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Ömer Seyfettin ; ferman hikayesinde haddi aşmanın nasıl cezalandırıldığını ders verici biçimde anlatır.
Kısaca hatırlatalım.Osmanlı ordusu seferdedir.Kötü hava nedeni ile Padişahın otağı ve sancak kaybolur. Sadrazamın yaveri yüzbaşı Tosun gözde bir askerdir. Bunuduyar.Sadrazam'a" bu nasıl devlettir ki otağa ve sancağa sahip çıkamaz"diyerek haddini aşar.Sadrazam Tosun'a bir ferman verir. Uçbeyine iletmesini ister.Tosun günlerce yol alır. Bitkindüşer. Rüyasında ferman yanar,kendini de yakar. Meraklaaçar. Ölüm emri vardır. Kaçmaz. Fermanı ulaştırır. Uçbeyi fermanın açıldığını anlar.Neden kaçmadığını sorar.Gençliğineacır."Kaç canını kurtar"der.Amao"hukuk ben den üstündür"diyereddeder.Uçbeyi ısrar edince"emriuygula,yoksa aynını yaparım"der.Tosunölür.Ama devlet yaşar.


Dönemin Erzurum Jan.Kom.Tuğgeneral Osman Özbek'in hakaretini Erbakan Sadrazam gibi cezalandıramadı.


Yavaş tükrüğün sakala zararı vardır.Hadsizliğe müsamaha hadsizliği meşru kılar.Rahmetli Erbakan "bir densizlik için ordu ile milleti karşı karşıya getirmem.Kem söz sahibine aittir" diyerek hadsizliği şahsen hoşgörmekle devlet adına hoşgörmeyikarıştırdı.Erbakan genelkurmay başkanına" ya Özbek Paşa ya sen" diyebilseydi 28 Şubat olmazdı.Millet de Erbakan'ı tek başına iktidar yapardı.
4. Murat tahta geçtiğinde muktedir değildi.Ne zaman kı ; isyancı yeniçerilerin karşısına çıktı.İsteklerini sordu. İsyancıbaşının densiz taleplerine osmanlı tokadı ile karşılık verdi.İşte o zaman muktedir oldu.O zaman 4.Murat oldu.


Gerçi iç politikada "askerin,medyanın,Demirel’in,dönemin Savunma Bakanı Tayan'ın,Yalım Erez'in rolü,ikna odaları, dış aktörler ve küresel emperyalizm" gibi bir çok olumsuzluk olduğu doğrudur.
ABD'nin 11 Eylülle oluşan tehdit algısı ile 1990-2000 arası şahin politikalar izlediği,Irak,Afganistan başta olmak üzere Ortadoğu'yu kasıp kavurduğu,bu politikalar aleyhine kamuoyu oluşturunca 2000'den sonra Ortadoğu halkları nın inancı paralelindeki iktidarlarla yönetme politikası (BOP) uygulamaya başladığı da doğrudur.


AB uyum sürecinde askerin kışlasına çekilmesi için Türkiye'ye ev ödevi verdiği,bu günkü siyaset ve yargının gücünün genelkurmay başkanını bile tutuklamaya yettiğinin bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiği de gerçektir. Hatta "28 Şubatta Sayın Erdoğan,şimdi Erbakan olsaydı aynı şeyler olur muydu?" diye de sorulabilir.


Ancak bunlar dik durmamak ve kararlı olmamak için mazeret değildir.


Dik durursanız tarihi siz ; aksi halde başkaları yazar.


Sonuçta kim ceza görürse görsün 28 Şubat soruşturmasının bu aşamaya gelmesi hukuk ve demokrasi açısından umut verici ve sevindiricidir.Ordu-millet barışmasını ve kaynaşmasını sağlayacak bir adımdır.


Ama yetmez.Sembolik bir yargılama ile yetinilemez.Gerçek aktörler ortaya çıkarılmalı ve yargılanmalıdır. 28 Şubat'tın M.G.K.tutanaklarıaçıklanmalıdır.Hatta 27 Nisan E-muhtırasını veren ve onları azmettirenler,onların emirle rine uyarak milleten aldığı yetkiyi ona karşı kullanan siyasiler,hatta buna çanak tutan gazeteciler de yargılanmalıdır.


Burada Sayın Demirel'in özel bir yeri vardır.Mütedeyyin kesimin oylarıyla iktidar olmuş,milletin kırk yılını demogoji ile heba etmiştir."Başörtü takanlar Arabistan'a gitsinler",“28 Şubat hukuka aykırı değildir."diyerek oylarını aldığı seçmene vefasızlık etmiştir.28 Şubat soruşturmasında sıra sivil sorumlulara da gelecek mi? Bilinmez.Böylece darbe heveslileri bundan sonra bir değil bin kez düşünmek zorunda kalacaklardır.

''Bin yıl sürecek'' dedikleri 28 Şubat süreci haksız ve hukuksuz olduğu için 10-15 yılda darmadağın olmuştur. Ama hak ve haklı sonsuza kadar yaşayacaktır.Çünkü arkasında millet,onuniradesi,tarihi inanç ve misyonu vardır.

Herkesin hukuk çizgisi içinde kaldığı, yargının, siyasetin ve askerin birbirlerinin alanına müdahale etmediği güçlünün değil hakkın ve haklının hakim olduğu bir Türkiye temennisiyle..

Bu yazı toplam 386 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim