• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Yatırıma Hücum Mu?

10.12.2013 15:23
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Yılın ilk çeyreğine ait büyüme rakamları, "Planlandığı gibi yumuşak iniş var" görüşünü destekliyor. Iyimser beklenti, hükümetin yıl sonu için öngördüğü yüzde 4'Iük büyümenin yakalanacağı yönünde.

Büyüme performansına bakıldığında ilk etapta iyimser beklentiye kapılmamak için hiçbir neden yokmuş gibi görünebilir. Ayrıntılara girdiğinizde ise biraz moraliniz bozulabilir. Örneğin, iç tüketimin büyüme üzerindeki etkisinin net bir şekilde görülmesi. Büyümeyi destekleyen perfomansına sahip ihracattaki tablonun yorulmaya başlaması gibi...

Şu gerçeği anımsatmak isterim; Türkiye, global krizin yarattığı fırtınanın ardından ücredi kesimde kayda değer bir gelir kaybı yaşadı. Mavi olsun, beyaz yakalı olsun ücretli kesimin çok ciddi bir kısmı, enflasyon kadar ücret zammı alamadı. Gelirlerdeki reel düşüşün etkisini harcama kalemlerinde gördüğümüz kanısındayım. Ücretli kesimin yaşam kalitesini korumak için başvurduğu finansman altematiflerinin maliyetleri de kayda değer bir şekilde artış gösterdi. Bu da harcama yeteneğini azaltıcı bir etken oldu. Nitekim iç tüketimin büyümeye katkısı neredeyse sıfır.

İhracat, şu anda büyümenin itici gücü konumunda görünüyor. Fakat, göstergelerin dili, "Motor yoruluyor, performans düşüyor" mesajını veriyor. İhracatımızda, mayıs ayı sonu itibariyle AB'nin payının yüzde 36'lara kadar gerilemesi, iki farklı şekilde değerlendirilebilir. Birincisi, ciddi ekonomik sorunlarla boğuşan AB'ye alternatif pazarlann hızla bulunduğu düşüncesini oluşturuyor. Bu da ihracatçılann hanesine kocaman bir artı olarak yazılmalı. Bir görüşe göre de Türkiye komşulanna ve alternatif pazarlara yüklenerek, ciddi bir risk alıyor. örneğin, nisan ve mayıs ayında Iran'a yapılan altın ihracatı dışarıda tutulduğunda, ihracattaki büyüme bir anda tek haneli rakamlara düşebiliyor. Üstelik, ihracatın hızla yükseldiği bu pazarlann ne kadar istikrarsız olduğunu, Suriye örneğinden görebiliyoruz. Yılın ikinci çeyreğine ait büyümenin ne olacağı bilinmiyor. Yıl sonu için de...

Araştırma Müdürümüz Orhan, yılın ilk çeyreğindeki büyüme rakamlannı, nisan ve mayıs ayına ilişkin verilen ekleyerek sizler için büyüme analizi yaptı. Ayrıca, ekonominin lokomotif sektörlerine ilişjkin analizlerimizle de yıla ilişkin tahminlerimizi paylaştık. Ne ölçüde tutup tutmayacağını tabii ki bilemiyoruz. Fakat, var olan veri setlerini analiz edilerek, en azından bir genel görünüm sunmak istedik. Güncellenecek iş planlarına ve yeni teşvik yasasının verdiği avantajlarla yatırım yapma aşamasında olan iş adamı, yönetici ve girişimcilerin kararlarına katkı yapacağımıza inanıyorum.

 

Bu yazı toplam 331 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim