• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 5 °C

Yasalar kimden yana?

09.01.2014 23:56
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Hukuka herkesin ihtiyacı vardır.

Ancak hukuk insanların haklarını, yaşamlarını korurken, haklıyı haksız, haksızı güçlü hale getirmemelidir.


Türkiye’de öyle zamanlar olmuştur ki, çıkartılan yasalar çağın gerisinde kalmış ve komik duruma gelmiştir. Bir fiil karşısında verilen ceza ödül haline gelmiş, öyle zamanlar olmuştur ki, ceza caydırıcı olmaktan çıkmış, öyle kanunlar vardır ki, insanın canını almıştır.


Türkiye’de son zamanlarda değiştirilen bir icra iflas ve çek yasası vardır. Çıkartılan yasa ile hukuk karşısında suçlu olan kişi nerede ise güçlü hale gelmiştir. Adam borçlu. Evinde icra yapamıyorsun. Hoş pek çoğu da işin hilesini bildiği için icra yapsan da icra edecek bir şey bırakmıyor zaten.
Yeni çıkartılan yasaya göre ev eşyaları icra edilemiyor. Borçlu güçlü, alacaklı çaresiz. Çek veren artık hapis yatmayacak. Belki yasa üzerinde bazı zorlamalar var ama, zaten o kişi her şeyi kabul ediyor. Hiçbir şey umurunda değil. Peki, alacaklı alacağını nasıl alacak? 


Yasaların yapamadığını Yasa dışı işlemler dolduracaktır. Mafya türeyecektir.


Esasen çek veren banka veya kurum her neyse çeki verirken, ya da mal emtia, para veren kurumlar verdikleri borcu nasıl alabileceklerini düşünmeliler. Maalesef bugün bankalar sisteminin büyük bölümü yabancıların elinde olduğu için yapılmıyor veya maksatlı yapılmamaktadır. Bankalar leblebi satar gibi kredi kartı, kredi dağıtmaktadır. Kişinin geliri belli. Kazancı ortada. Buna bakılmıyor. Sonra da kredi mağdurları, kredi kartları mağdurları oluşuyor. Önce buna bir çeki düzen getirilmelidir.


Avrupa’da yıllar önce bu sistem oturtulmuştur. Geçen günlerde bir hukukçu dostum anlatıyordu. Hamburg’da çek suçlu sayısı üçtür. Bizim Konya’da ise 123, Ticari ahlak yok. Kör tuttuğunu öpüyor.
Bugün Avukatlık sistemi de çökmek üzere.


Çünkü Avukatlar icra işlemlerini yeni yasaya göre yapamamakta. Alacaklı avukatına paramı tahsil et ücretini al diyor.


Diğer davalarda sistem hem sanığa, hem davacıya avukat verebiliyor. Konya’da 1500 civarındaki avukatın birkaç tanesi iş yapabiliyor. Avukatlar ceza ve alacak davalarından para alamamaktadır. Öyle avukatlar bilirim ki, asgari ücretle birkaç ünlü avukatın yanında katip olarak çalışmaktadırlar.
Avukatın tutunabildiği tek konu bankalardır. Oda bankaların sözleşmelerinin nasıl olduğunu iş başına gelenler bilebiliyor.


Kısacası Türk hukuk sistemi, Türk yargı sistemin sıkıntı ve çöküş içinde. Yargılamadaki savunma ayağı olan avukatlar iyiden iyiye çökmekte ve yok olmaktadır. Sistemi düzeltemez isek yukarıda da belirttiğim gibi gelecekte hukuksuzluk daha da büyüyecek ve hukuk sistemi içinde hakkını alamayanlar, mafya ile alacaklarını almaya başlayacaktır. İşte o zaman seyreyleyin siz bir kilo samandan kaç kilo duman çıkacağını.

Bu yazı toplam 371 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim