• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 3 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 6 °C

Yargı’ya özen göstermeliyiz!

20.04.2014 22:43
Soru - Cevap / Uzman

Soru - Cevap / Uzman

Dünden devam edelim. Diyeceksiniz ki; Ağır Ceza Mahkemesi yanlış karar vermiş. Yargıtay da doğru ve hukuka uygun şekilde düzeltmiş. Daha ne istiyorsun? Güzel de; aradaki farkı görüyor musunuz? Ağır Ceza Mahkemesi 24 yıl ceza yazmış. Yargıtay bunu inceleyip 20 yıl, 10 yıl veya 5 yıla indirmemiş. Doğrudan doğruya beraat kararı vermiş. 

Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin’in Yargıtay Başkanı Osman Arslan adına CHP Başkanı’na vaki iade-i ziyaret vesilesi ile yazdığım yazıya, olayı vekili kelimesini eksik bırakarak zikrettiğim için Yargıtay Başkanı’nın gerekli özeni göstermediğimikazına maruz kalmıştım. Yargıtay Başkanımız haklıdır. Ne var ki en büyük özeni Yargı’da göstermek lazım. 24 yıl nerede? Beraat kararı nerede? Vakıa aynı, dosya aynı, hakimler ve merci değişik. 

Bir ağır ceza mahkemesinin hakimleri, suçu tesbit edip ceza verirken bu kadar hatalı olabilirler mi? Bu cezayı veren hakimlerin eş ve çocukları, ana ve babaları, akrabaları muhakkak ki kendileri ile övünüyor ve mesleki ehliyetlerini özenle ve yüksek bilgileri ile ifa ettiklerini söyleyip gurur duyuyorlardır. 

Başka bir meslek grubu mensubu; söz gelimi bir ahçı, yemeğin tuzunu biraz fazla kaçırdığında, lokantaya müşteri gelmez. İşten atılır. Bir şoför, yanlışlıkla fren yerine gaza basarsa, otobüs uçurumdan yuvarlanır. Şoför hatasını hayatıyla ödemediyse, bir daha zor iş bulur. 

Hakimler hakkında soruşturma var mı? 

Bütün mesleklerin mensupları, hataları mutlak suretle ödemektedir. Oysa; hakimler adeta risksiz bir meslek grubuna dahildirler. Hatalı karar verdiysem, Yargıtay düzeltsin denmekte ve işin içinden sıyrılınmaktadır. 

Yukarıdaki örneğe benzer vakıalarda Yargıtayımız sadece bu yanlış kararı bozmakla mı yetinmektedir? Ehliyetsizliği doruğa varmış ve kararlara yansımış bu gibi hakimler hakkında ne gibi bir işlem yapılmaktadır? 

Yargıtay Başkanımız, Baykal ile devlet meselelerini görüşmesinden fırsat bulup lütfedip bir açıklama gönderirlerse... Kaç hakim hakkında bizzat resen cezai soruşturma açıldığını ve ne sonuç alındığını söylerlerse, yayınlarız. 

Montesquie der ki: ‘Bir ülkede bütün kurumlar bozulmuş olabilir. Ama adalet konusunda bir tereddüt olursa, o ülkenin ayakta kalma şansı yoktur.’ 

Yargıtay Başkanı Sayın Osman Arslan... Ülkeyi ayakta siz tutuyorsunuz. 

GSMH’da yüzde 9, GSYH’da yüzde 8.9’luk artış hızı. Büyümede çifte rekor. Sevincinizi frenleyin, dostlar. 

Bu büyüme, sıcak para girişinin yarattığı yapay köpüktür. Türkiye’ye 37 milyar dolar girdi. Büyük bölümü içeride kaldı. Borsayı patlattı. Geçen yıl bu fonlar doruğa çıktı. Lüks tüketim arttı. Makine teçhizat alımlarında görüldüğü gibi yatırım harcamaları yükseldi. Faizler ve mal bol olduğu için fiyatlar düştü. Milli gelir şişti. İçeride 30 milyar dolarlık üretilmemiş mal birikti. 

Büyüme, bu şişmenin ürünü. Sürdürülebilir bir olay değil. Cari işlem açığı ve biriken kısa vadeli borçlar, önümüzdeki yıl kapıya dayanacak. Biriken fonlar, en küçük rizikoda kaçışa geçer. Brezilya ve Kore önlemler aldı. Türkiye oluruna bıraktı. Hocaların Hocası Prof. Dr. Gülten Kazgan’a ‘2006’da ne olur?’ diye soruyorum. ‘Bizim özel sektörün aklı kıt’ diye giriyor konuya ve şunları söylüyor: ‘Danışmanlarının da akılları kıt. Olağandışı iyimser tablolar çiziyorlar. IMF gelir, bu durumu sürdürürüz umudu aptallık. Duvara çarpacağız. Bu köpüğün karşıtı 2006’da şiddetli bir kriz olur.’ 

2006 krizini önlemenin tek çaresi, iç tasarrufun artmasıdır. 

Bu yazı toplam 954 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim