• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Yaralar Kapanacak Mı?

06.12.2013 13:22
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Neredeyse 10 yıldır 2B kapsamına giren arazilerin satışı gündemimizde. Bir yasa hazırlandı. TBMM'den geçti. Fakat önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, yasaları çiğneyenleri ödüllendirdiği, ormanların varlığına zarar vereceği gerekçesiyle veto edildi. Anayasa Mahkemesi de, yasaya vize vermeyecek yorumlarda bulundu.

Gündemden düşer gibi oldu ama şimdi yine gündemimizde. Çünkü yasa tasarısı, yine TBMM'ye sunuldu. Mart ayında yasaklaşması bekleniyor. Kişisel beklentim, TEMA gibi kuruluşların itirazlarına rağmen, yasalaşacağı yönünde. Beklentimi temel dayanağı da, hükümetin 26 milyar lira gelir beklemesi.

Dikkat ederseniz, bütçe dengelerinin sağlanmasında, bir kerelik gelirler, önemli bir işleve sahip. Örneğin, global krizin baş göstersemesi nedeniyle, İşsizlik Fonu'nda biriken kaynakların faiz gelirleri, GAP yatırımlarına yönlendirildi. Geçen yıl vergi barışı sağlandı ve bu gelirle Maliye Bakanlığı, bir kerelik de olsa önemli bir kaynağa ulaştı.

Sonuçta, hızlı büyümeyle birlikte vergi gelirlerindeki artışın yanı sıra vergi barışından sağlanan bir kerelik gelirler de, bütçenin parlamasına hatırı sayılır bir katkı sağladı! Örneğin, Ocak ayına ait 1.7 milyar liralık bütçe fazlasının 1,2 milyar lirası vergi barışından kaynaklandı.

Hızlı büyümenin ardından 2012'de yumuşak iniş için epey çaba harcanıyor. Olup olmayacağını bilemiyoruz ama otomotiv ile perakende sektörlerinden kötü haberler geliyor. Dolayısıyla Ocak ayına ait iyi sonuçlar olsa da vergi gelirlerinde geçen yıl gibi iki haneli artış olmama olasılığı var. Hükümet 2B arazilerinin satışından elde edilecek gelirlerle, bütçedeki bozulmayı kısmen engelleyebilecek. Sonuçta, on binlerce vatandaş, otel sahibi, işletme, hatta bazı kamu kurumları, 2B Yasası'nın çıkmasını bekliyor, ayrıntılarını merak ediyor.

Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim