• BIST 94.571
  • Altın 209,496
  • Dolar 5,3365
  • Euro 6,1092
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İzmir : 16 °C

Yapmayınız Sayın Çiçek!

03.03.2014 20:22
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Hepimizin malumu yeni Türk Ceza Yasa Tasarısı gündemde tartışılıyor.

 

Genel arzu tabii ki, Avrupa Birliği’ne büyük bir hız ve azimle ilerleyen Türkiye’ye yakışır bir yasa olması. Neyse ben lafı fazla uzatmadan sayın Adliye Vekili Cemil Bey’in beni çokça rahatsız eden ifadelerine geçeyim.

 

Gelişmiş hukuk sistemlerinin tamamında özellikle suç ve ceza tanımları en az yoruma, hatta hiç yoruma dayanmayan tanımlardır. Bu önemli nokta modern hukuk tarihinden önceki yüzyıllar içinden geçerlidir.

 

Sayın Adliye Vekiline gazeteciler soruyor “Tasarıdaki muğlak ifadeler ve eksiklikler nasıl giderilecek?”…

 

Sayın Adliye Vekili’nin akıllara zarar cevabı -hem de uzun yıllar Avukatlık yapan bir zat bu- “Yargıtay içtihatlarıyla dolduracak.” oluyor…

 

Şüphesiz Yargıtay içtihatlarının ihtiyaç olduğu hukuk alanları vardır. Ama bu alan hiçbir zaman ceza yasaları için olamaz. Bir gazetecinin dahi görebildiği bir boşluk için içtihat kapısı gösterilemez.

 

Gazeteci çocuklar soruyor “Ceza yasasında muğlak ifadeler var, bu konuda bir düzenleme yapılacak mı?” sorusunun cevabı beni iyiden iyiye çileden çıkardı:“Söz konusu muğlak ifadelerin ne anlama geldiği uygulamacılarca bilinir”….

 

Yapmayınız Sayın Çiçek, istirham ediyorum, çok rica ediyorum. Yapmayınız. Dünyanın neresinde bir ceza yasasındaki muğlak ifadenin anlamı uygulayıcılar tarafından bilinir.

 

İçim daraldı...

 

Umarım Sayın Başvekil’e ‘Muğlak boşlukları kimlerin dolduracağını” bilen birisi anlatır.

Günümüz Türkiye’sinin Ceza yasalarında hala muğlak ve karar vericiler iyisini bilir mantığıyla yasalar yapılıyorsa bunun anlamı şudur...

 

“BUGÜN SUÇ OLMAYAN HER ŞEY YARIN SUÇ OLABİLİR”

 

Yapmayınız Sayın Adliye Vekili, lütfen, istirham ediyorum…

 

Sinirlerim iyice bozuldu...

 

Bu yasa tasarısının nasıl böyle bir hale getirilmek istendiğini ve faturanın adresini en iyi bileceklerden birisi Taha Bey kardeşimdir. İnanmayan gitsin sorsun.

Bu yazı toplam 875 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim