• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

Yabancı dil bilmek şart mı?

18.01.2014 02:36
Buket Seven / Yazar

Buket Seven / Yazar

Yabancı dil probleminin hep ileriki zamanlara ertelenmesi ve bir türlü ilköğretimde yeterli seviyede verilmemesi ileriki yaşlarda sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Ayrıca herhangi bir yabancı dili herkesin bilmesinin gerekliliği de olayın diğer bir bakış açısı. 

Ülkemizde bir kişin kendi alanında başarılı olsa da yabancı dil bilmemesi hem kariyeri hem de toplum açısından bir eksi puan olarak görülüyor. 

Üstat bir Türk Dili ve Edebiyatçısının, herhangi bir yabancı dili bilmemesi ona mesleğinde neler kaybettirir acaba? 

Ya da herhangi bir iş başvurusunda, yabancı dille hiçbir teşvik-i mesaisi olmayacak birisinden bu neden istenir. 

Daha uç bir örnek olarak ‘’ABD Başkanı kaç dil biliyor, ya da İngiltere Başbakanı’’.

45 bin akademisyen dil bilmiyor. 
En son Doçentlik ve Profesörlük 64 puanı aşamayan Hocalar dil sınavının kaldırılmasını istiyor.
Akademisyenler, ‘gereksiz’ buldukları yabancı dil sınavından vazgeçilmesini istiyor. 
Doçentlik ve profesörlük için dil sınavında 64 puanı aşamayan tam 45 bin akademisyen var 
Küreselleşen dünyaya ayak uydurmaya çalışan Türkiye'de 45 bin akademisyen, Üniversitelerarası Dil Sınavı'nda 64 puanlık barajı aşamadığı için yükselemiyor. Akademisyenler "Yabancı dil, ilimden önemli mi? Bu sınav kaldırılsın" diyor. Binlerce öğretim elemanı akademik kadrolara atanmak için yükselmek istiyor. Ancak hedefi yardımcı doçentlik, doçentlik ve profesörlük olan 45 bin öğretim elemanının Üniversitelerarası Dil Sınavı (ÜDS) barajını aşamadıkları için yükselemiyorlar. Dil bilmeyen akademisyenler"Yabancı dilin zorunlu hale getirilmesi ve akademik yükselmede bir engel olarak önümüze konulması yanlıştır" görüşünü ileri sürüyor. 

Sözlerine şöyle devam ediyorlar; 
’Yabancı dili gereklilikten zorunluluğa dönüştürmek, ilmi ilerleyişe darbedir. Neredeyse yabancı dil ilimden daha önemli hâle getirilmiştir. Akademik kariyerde yabancı dilin öncelikli hale getirilmesi, zorlaştırılması, akademik unvanların kapısını kırsal kesimden gelen geniş halk kitlelerinin evlatlarına kapatma anlamına gelmektedir’’. 
İnsanlarımızın tamamı kolej veya yabancı dil hazırlıklı okullarda okuma imkânı bulamamaktadır. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde yabancı dil, ilmin önünde engel değildir. Yabancı dil sınavı mutlaka kalkmalı ve ilim adamlarının yükselmesinde bir ölçü olmaktan mutlaka çıkarılmalıdır." 
Bu görüşteki akademisyenler meslek hayatlarında hiç ihtiyaçları olmadığı halde Türk dili ve edebiyatı öğretim elemanlarına da yabancı dil barajının 'zorunlu' tutulmasını dayanak olarak gösteriyor.
Artık Yabancı dilin kime ve niçin gerekli olduğunun tam olarak araştırılması gerekiyor.  Ama bize göre hala ‘’bir dil bir insan’’.

Öğrenciler, Korsan üniversite tuzağına dikkat!

ÖSS sınav engelini hiç çalışmadan kolay yoldan aşmaya çalışan arkadaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Bu kurnazlık ve işbilirlikleri onların çok önemli bir zafiyeti. Ve bu zafiyeti kullanan birçok dolandırıcılar var.

En son öğrencilerin elektronik postalarına gelen e-mailler ile bu olay bir kez daha kanıtlandı. Kulağa hoş gelen ve merkezi ABD olduğu söylenen ‘uzaktan eğitim’’ ile diploma sahibi olmayı vaat eden mesajlara dikkat edin.

 Bu işin tek patronu YÖK^tür. Onun tanımadığı hiçbir Üniversitenin mezunu olmak size Türkiye’de herhangi bir hak sağlamaz yan, diplomanız değersiz bir kesekâğıdından öteye gitmez.

Geçen hafta İstanbul da bulunan iki merkez hakkında YÖK tarafından kesin uyarı geldi. Bu uyarıya göre bu iki üniversite YÖK’ün denkliğine sahip değil. Konuyla ilgili olarak konuşan

 YÖK Başkan Vekili Prof. İsa Eşme, üniversite arayışındaki gençleri ve üniversite öğreniminden mahrum kalmış çalışan kesimi uyardı:“YÖK’e sormadan hiçbir yabancı kuruluşa kayıt yaptırmayın, para kaptırmayın...” Başkanvekili Eşme, ABD üniversitesinin İstanbul kampüsü olduğu iddiasıyla “oturduğunuz yerden ABD diploması” vaat eden İstanbul’daki iki merkezin adını da verdi. Eşme’nin verdiği bilgiye göre İstanbul’daki “Breyer State” ve “Preston” adıyla üniversite olduğunu iddia eden iki kuruluş ne YÖK’ün denk saydığı üniversiteler listesinde yer alıyor ne de Amerikan üniversiteleri katalogunda!

2–2,5 yılda lisans diploması vaat eden bu yerler en az 5 bin dolardankapı açıyorlar.
Paranızı Kaptırmayın

Sözde üniversitelerden birinin İstanbul Taksim’de bürosu var. Kuruluş, internet üzerinden 20 “ders alma” ve “Türkiye’de seminer” adı altında 12 saatlik “yüz yüze” derse katılmayı, lisans diploması için yeterli görüyor. Yani 2 yıla yayılan toplam 32 saat dersle, işletme diploması vaat ediyor. 

Kuruluşun telefonuna çıkan eğitim danışmanı, dört yıllık işletme eğitiminin kredili sistem sayesinde iki yılda tamamlanabildiğini söylüyor. İki yılın bedeli 5 bin dolar. İsteyen için, 300 doları peşin, 24 taksit seçeneği de var. 

4 YIL 2 YILA NASIL SIĞIYOR?
Peki, “Dört yıllık lisans eğitimi nasıl oluyor da iki yıla sığıyor?”Eğitim danışmanı bu soruya da “Şifrenizi verdiğimiz andan itibaren, internete girip 24 saat ders alabiliyorsunuz. Ayrıca örgün eğitimdeki 20 saatlik bölüm dışı dersler, bizde yok” yanıtını veriyor. 

Danışman, denklik sorununu inkâr etmiyor. Askerlik indirimi ya da kamu görevi söz konusu değilse buna ihtiyaç olmadığını savunurken; Amerika’dan gelecek diplomanın büyük holdingler hariç, özel sektörde tercih bile edildiğini iddia ediyor.

İstanbul Galatasaray’da Türkiye temsilciliği bulunan ikinci kuruluşun vaatleri de benzer. “İşinize ara vermeden bir Amerikan üniversitesinden mezun olun” sloganını kullanan kuruluş, işletme ve bilgi teknolojileri alanında lisans, lisans tamamlama, yüksek lisans ve doktora programlarıyla prestijli bir Amerikan eğitimi iddiasında... 
 Evet, arkadaşlar başarı ve kazanç ter akıtmadan olmaz.

 Biz uyarımızı yaptık gerisi size kalmış.

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim