• BIST 96.817
 • Altın 222,325
 • Dolar 5,3655
 • Euro 6,1063
 • İstanbul : 6 °C
 • Ankara : -1 °C
 • İzmir : 6 °C

Web Sitenizin İçeriğinin Sahibi Kim?

12.11.2013 22:57
Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Web sitenizin içeriğinin sahibi kim? Başka bir deyişle, onu tasarlamak, üretmek, yönetmek ve (belki bazen de) işe yaramayacak bir şeyi yok etmek konularındaki nihai sorumluluk kimde? Küçük bir örgütte bu yanıtlanması kolay bir sorudur. Ancak daha geniş bir örgüt için yanıt kat kat daha karmaşık bir hal alır.

Minneapolis'te bir içerik stratejisi danışmanlığı şirketi olan Brain Traffic'in CEO'su ve kurucusu olan Kristina Halvorson, "Bir müşteriyle içerikle ilgili zorlukları hakkında ilk konuşmaya başladığımızda sorunun özünün içerikle ilgisi bile olmadığının farkına varmamız, neredeyse durumların %100'ünde pek uzun sürmüyor diyebilirim" diyor. "Bu bir insan sorunu. İnsanlar silolar halinde içerik yaratıyorlar. İçerikleri yayınlayıp ardından unutuyorlar. Herhangi gerçek ve ölçümlenebilir bir hedef olmaksızın çevrimiçinde içerik yayınlıyorlar."

Böyle böyle içerik birikiyor. Bir plan olmayınca - olan biten, yayıncılık anlamında gerçekten idare edilmeyince - içerik hızla gereğinden fazla, zamanı geçmiş ve gereksiz bir hale geliyor. Sonra da kimsenin umrunda olmayan bir sürü içerikle sıkışıp kalıyorsunuz.

Kristina'nın söylediğine göre sorun örgütlerin içeriği halen bir tür mal gibi, üretmesi kolay ve hâlihazırda zaten fazlasıyla sahip oldukları bir şey gibi görmeleri. Oysa, öğrenmekte olduğunuz gibi iyi içerik kolayca elde edilen bir şey değil.

Kristina, "Kaliteli içerik yaratmak ve buna özen göstermek bu işe adanmış kaynaklar, özellikle de zaman gerektirir," diyor. "Ve kimseye de içerik ve onun doğasında var olan tüm karmaşıklıklarıyla baş etmek için gereken zaman verilmiyor. İnsanlar da onu başkasının üzerine yıkıyorlar. Erteliyor; delege ediyor, web içeriğinden sorumlu olmaktan kurtulmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar."

Çoğu kişinin normal işlerine ek olarak web sitesi ya da sosyal medya içeriğiyle uğraştığı düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı değildir. "İçerikle ilgili sorunlar olduğunda insanlar, "Bu benim işim değil" diyorlar; en büyük sorun da şu ki, muhtemelen de gerçekten onların işi değil." Kristina, böylelikle "İçeriğin bu şekilde sahiplenmemesi ve buna içerik politikalarının ya da kılavuzlarının olmaması da eşlik ediyor örgütlerin resmen içeriğin Vahşi, Vahşi Batı'sına düşmesiyle sonuçlanıyor," diye bağlıyor.

Çözüm birine (ya da birinin ekibine) vekalet vererek onu bu kitapta tartıştığımız her şeyi örgütün içerik gündemini ve stratejisini tanımlamayı ve idare etmeyi başarmakla görevlendirmek: Büyük bir örgütte o kişi içerik direktörü gibi görevi tüm web içeriğini geliştirme ve yayınlama çalışmalarını kurup yönetme olan bir kişi olabilir. Bu tür bir örgütte içerik direktörlüğü yönetici bir pozisyon olup web editörlerinden ve yazarlarından oluşan bir içerik ekibini yönetebilir ve diğer işletme birimleriyle ilişkileri yürütebilir. Daha mütevazı boyutlardaki bir örgütte içerik direktörü, hem kendisi de içerik yaratıp hem de dışarıdan ve içeriden katkıda bulunan yazarlarla doğrudan çalışarak işlevsel bir editör gibi davranabilir.

İçeriğinizi yöneten kişinin illa ki içerik direktörü adını taşıması tabii ki şart değil. Web sitenizin ve yayıncılık çalışmalarınızın ölçeğine ve örgütünüzün kültürüne bağlı olarak belki de başlıca içerik rolü için bir içerik yöneticisi, sorumlu yazı işleri müdürü, yazı işleri müdürü, web sitesi editörü ya da içerik editörü hatta baş blogcu görevlendirmeniz daha uygun olacaktır.

Belki de o kişi sizsinizdir. Önemli olan nokta, birine sorumluluk ve onun çevrimiçi stratejinizin temel bir parçası haline gelmesini sağlayacak şekilde yeterli gücü vermenizdir. Ekibinizdeki bir kişi ister şirketinizin web sitesinde (ya da web sitelerinde) isterse de sosyal medya platformlarında ve şirketinizin çevrimiçi içeriği paylaştığı ve yayınladığı diğer yerlerde olsun web içeriğinizi biçimlendirecek kuralları ve kılavuz ilkeleri yaratıp yönetmekten nihai olarak sorumlu olmalıdır.

En tepedeki içerik insanınıza verebileceiğiniz bazı olası sorumlulukları şöyledir:

 • Diğer kilit oyuncularla istişare içerisinde web içeriği stratejisi girişimlerine liderlik etmek
 • Web içeriği standartları yaratmak (ses, ton, zaman çizelgeleri, ilgililik, vb.)
 • Ne yayınlayacağınıza karar vermek (ve kimin için ve nerede, ne zaman ve nasıl)
 • Kaynak planlaması ve yönetimi, içerik yönetimi teknolojileri, vb. hakkındaki operasyonel tartışmalara katılmak
 • İçerik yaratmak ve içerik yaratıcılarını yetiştirmek, eğitmek ve motive etmek
 • Şirketinizdeki herkesin bu kitabın bir kopyasını alıp okuduğundan emin olmak (arsız bir reklam)
Bu yazı toplam 913 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim