• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Vicdanın rahat mı Ali ağabey

29.01.2014 01:15
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’i yıllar öncesinden tanırım. Ben tanıdığımda, güler yüzlü, sempatik, çocukla çocuk olan, büyükle büyük olan, çalışkan, mesai mevhumu bilmeyen bir kişiliğe sahipti. Tam bir halk adamıydı. Zaten yakınları ve sevenleri de ona “Halk Adamı” ve “Çilekeş” lakabını uygun görmüşlerdi.

 

“Çilekeş” deyimi, uzun yıllar sürdürdüğü belediye başkan yardımcılığı döneminde daha da pekişti. Gençlik zamanlarından kalma olduğunu öğrendiğimiz bu unvan, Hüseyin Taşer’in başkanlığı döneminde “ikinci adam” olan Ali Çelik’in halkla daha çok bütünleşmesiyle adeta üzerine yapıştı. O dönem halkın çilesini çeken adam olarak Mahmutlar halkının kalbini kazandı. Ancak 2004 seçimlerinde ülke genelinde esen siyasi rüzgarlardan dolayı Mahmutlar’da iktidarı AK Parti devraldı. Alaaddin Çakır beş yılda beldede müthiş değişimler yaptı. İktidarın da desteğini arkasına alan Çakır, beldeyi modern bir kent haline getirdi.

 

Bu beş yıllık süreçte bizim “Çilekeş” lakabıyla maruf Ali ağabeyimiz de siyaseten inzivaya çekildi. 29 Mart yerel seçimlerinden hemen önce başkan adayı olarak yeniden karşımıza çıkıverdi. Biz onu kendisiyle özdeşleşen MHP’den aday olacak diye beklerken, MHP Belde Teşkilatı ile yaşadığı bazı problemlerden ötürü şansını bu kez CHP’den denedi ve başardı. Beş yıl önce halkın sevgilisi, gönül adamı, vatandaşın çilesini çekmeye dünden hazır olan Ali ağabeyimiz, 29 Mart gününün son dakikalarında artık bir dönem “başkan yardımcısı” olduğu belediyeye bu kez “başkan” olarak dönüverdi. Mahmutlar halkının büyük çoğunluğu, sessiz çoğunluk, Çakır’ın kaybetmesine ne kadar üzüldüyse, Çilekeş’in kazanmasına da o kadar sevindi. Çünkü işbaşına bir “halk adamı” gelmişti. Ama (fotoğrafta da görüldüğü üzere) bir zamanlar belediye işçilerini çağırıp kendi elleriyle onlara yemekler hazırlayan, asla saatlerce makamında oturup saat doldurmayan Ali Çelik, ismini şimdi başka yollardan gündeme getirmeyi tercih ediyor.

 

Projelerle savaşacağına işçilerle uğraşıyor. Beldede yatırım atağı başlatacağına işçilerin kalbini kırıyor. Hep söylüyoruz, yine söyleyelim. Asfalt yapmak kolay, su borusu tamiri ondan da kolay! Ama zor olan nedir biliyor musunuz? Kırılan kalpleri tamir etmek! Bu işi en iyi bildiğini sandığımız ve gençliğimizde kendimize örnek aldığımız isimlerden biri olan bizim Ali ağabey ise şimdilerde zoru sevmiyor, kolaya kaçıyor. Şimdi şunu soruyorum: “Vicdanın gerçekten rahat mı Ali ağabey”…

Alper Kutay - Yeni Alanya

Bu yazı toplam 519 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim