• BIST 101.742
  • Altın 228,531
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Vergi Daireleri kentlerin dışına

13.04.2014 16:51
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Gördükçe asabım bozuluyor. Elimde değil, sinirleniyorum. İster istemez, ilişkilerimde bütün itidalimi kaybediyorum. Son günlerde bu nedenden ötürü bir de tik peydah oldu. İnanmayacaksınız ama, sol kulağım durup dururken tuhaf bir şekilde kendi kendine oynuyor. Bu sinirli hallerimi eşe, dosta ve ahbaplarıma izah etmekte güçlük çekiyorum. Bazıları hak veriyor vermesine de, beni daha yeni tanıyanlar, ‘Bu adam herhalde kafayı yemiş, oynatmış’ diyorlar. 

 

Tabiri amiyanesi ile kafayı yemişsem bir nedeni var. Paylaşalım, olur ya belki de aynı yemek masasında yer alıyoruzdur... 

 

Tabii ki Vergi Daireleri’nden söz ediyorum. Dikkat ettiniz mi bilmem ama, ben tesbit etmiş bulunuyorum. Sanki bilerek - bu Vergi Daireleri’ni hep şehirlerin içlerine kurmuşlar. Üstelik daha da önemlisi, bu dairelerin faaliyet gösterdiği binalar, şehirlerin en canlı ve işlek yerlerindeler. Şehrin içinde yapacağınız en kısa bir yolculukta bile, en az iki veya üç tane vergi binası görmemeniz olanak dışı. Üstelik bu vergi binalarının kapısına ve dış cephelerine, hangi yerin Vergi Dairesi olduğunu da yazmışlar. Hem de büyük büyük, kocaman harflerle. Görmemek için doğuştan kör olmak gerek. 

 

Bu Vergi Daireleri’ni bu şekilde şehirlerin göbek noktalarına kuran, Maliye Bakanlığı. Bakanlığın bu şehir içi yerleştirmeyi maksatlı olarak yaptığı muhakkak. Ancak, işin sırrını çözebilmiş değilim. 

 

En sonunda, aile huzurum bozuldu 

Bu Vergi Daireleri yüzünden akşamları eve sinirli gelmem dolayısıyla evde aile huzurumuz da kalmadı. Eşim beni yatıştırana kadar çocuklar ortada görünmekten kaçınıyor. Vergi Daireleri’nin hırsını çocuklardanalacağımdan endişe eden eşim, sonunda duruma el koydu. ‘Vergi Daireleri’nin bulunduğu cadde ve sokakları ezberledin. İyisi mi işyerine tenha yerlerden git’ diyor. Ama bunu uygulayabilmek mümkün değil. Adeta her sokakta bir Vergi Dairesi var. 

Katma Değer Beyannameleri’ni tenha olduğu için hademe ile gönderiyorum. Bir de Geçici Vergi Beyannameleri çıkardılar. Onlarla meşgul olma işini eşime devrettim. İçinden stopaj kesilen bir beyanname daha var. Adını şimdi unuttum. Zaten hangi birini akılda tutacaksın! Onu da bizim Hüseyin tahakkuk ettiriyor. 

Ancak; siz de gayet iyi biliyorsunuz ki, bu beyannamelerin işi sadece tahakkuk ettirmekle bitmiyor. Bir de bunların paralarını ödemek içinVergi Dairesi’ne gitmek var. Ayrıca her vergiyi her zaman ödeyemiyorsun. Devamlı gidip gelme olsun diye; her verginin ödenmesine ayrı bir gün vermişler. Bunların boş yere yapıldığını hiç sanmıyorum. Kesin bir gizli nedeni var... 

 

Kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş 

Nihayet geçen gün çıkar yolu buldum. Bu vergi binaları’nı şehir dışınaçıkarmak gerek. Hem onlar rahat eder, hem de vatandaşlar. Zaten hangi vatandaşa sorsanız, Vergi Daireleri’nin şehir içinde bulunmasındanşikáyetçi. Sanki burası şehir değil, Vergi Binaları Kompleksi. Bazıları, ‘Bu binalar devlet dairesi, şehir dışına çıkarmak olur mu?’ diyor. Cahil insanlar. Gerekçeleri hiç inandırıcı değil. 

 

Geçenlerde değerli bir milletvekili, Harp Okulu ve Ankara’daki karargáh ve askeri kurumların şehir dışına çıkması konusunu gündeme taşıdı. Allah razı olsun. Hiç değilse benim derdim de konuşulabilecek. Hem benim derdim, Harp Okulu değil, Vergi Daireleri. Tabii ki, Meclis benim sesime de kulak verecek. Makul önerim elbette kabul görecek. Belki de öncelikle Vergi Dairleri’nin şehir dışına çıkması ele alınacak.

 

Kul sıkışmayınca Hızır Aleyhisselam yetişmezmiş. 

Bu yazı toplam 1149 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim