• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 5 °C

VEHBİ ORAKÇI; Hizmet Kervanının Devamı İçin Adayım

14.01.2014 17:10
VEHBİ ORAKÇI; Hizmet Kervanının Devamı İçin Adayım
AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Aday Adayı Müh. Vehbi Orakçı adayların belirlenmesine sayılı günler kala Gazete Cadde’ye konuştu.

Beylikdüzü ile ilgili her zaman çok büyük projeleri olduğunu belirten Orakçı “Hizmet kervanımızın ilerlemesi ve Beylikdüzü’ne daha çok hizmet etmek için yeniden aday adayı oldum. Vatandaşımızın desteği gün geçtikçe büyüyerek devam ediyor” dedi. 

2009’da Belediye Başkanlığını kaybettiğinizde “Ben bu projeyi tamamlayabilirdim” dediğiniz ve devam etmeyi çok istediğiniz projeler var mı? 

Öne çıkan projelerimizi tabi ki bitirmek isterdim. Öncelikle eğitim vadisi adı altında önem verdiğimiz bir eğitim kompleksi projemiz vardı. 150.000 metre arsa üzerinde 15 okul, öğrenci yurtları, öğretmen yurtları, bilim merkezi ve diğer aktiviteleri barındıracaktı. Biz iki okul ve yönetim binasını inşa etmiştik. Ancak aradan geçen yaklaşık beş sene sonucu görüyoruz ki en son çakılan çivi,bizim çaktığımız çividir. Hala biz nasıl bıraktıysak öyle duruyor. Yaptığımız biri fen lisesi diğeri meslek lisesi olmak üzere iki okul Beylikdüzü’nü, il genel eğitim sıralamasında üstlere taşımayı başardı. Keşke devam edebilseydik de Beylikdüzü’nü bir eğitim kenti yapabilseydik. Bu içimde ukde kaldı diyebilirim. Diğer yandan eğitim vadisinin altında kalan bölgede hastane inşaatı başlatmıştık. O da yarım kaldı. Yeşilvadi kısmen ilerliyor ama arzu ettiğim hızda gittiğini söyleyemem. Ancak tabi ki iyi niyetle bir şeyler yapılıyor. Allah razı olsun. Bunun dışında kadınlarla ilgi projelerimiz vardı. Keza sahil ve gençlerle alakalı projelerimiz vardı. Bunların tamamı toplumun farklı katmanlarına hitap edebilecek hayati projelerdi. Onları tamamlamak isterdik.

Mevcut Belediye Başkanı Yusuf Uzun’la bu dönem içerisinde paylaşımda bulundunuz mu?

Hem bizzat kendisiyle, hem de ekip arkadaşlarıyla dönem dönem görüşmelerimiz oldu. Beylikdüzü öncelikle benim evim ve iş yerim. Bu noktada kendisine hiçbir şekilde gocunmadan, kibir, kin, nefret gibi duygular duymadan, dostane bir şekilde yardım etmeye hazır olduğumu ifade ettim. Bana kalırsa pek iyi bir katılım sağlanmadı. Çünkü biz burayı seviyoruz. Bildiğimiz bir doğruyu, bir projeyi, bir kaynağı saklamak onu kamufle etmek vebaldir. Ben böyle bir vebale girmem. Bu anlamda arzu ettiğim iletişimi sağlayamadığımızı söyleyebilirim.

2009 döneminde AK Parti tarafından haksızlığa uğradığınızı düşünüyor musunuz?

Benim duygumdan ziyade tablo buydu. Bu tabloda böyle bir karar vardı. O kararda bizim hoşumuza gitse de gitmese de bir karardı. Ben Allah şahidim olsun ağlayan birçok insan gördüm. Sonrasında günümüze kadar imzalar toplandı. Halkın bizi görmek istediğini gördük. Ve adaylığımızı koyduk. Ben hiçbir zaman AK Parti’nin kurumsal kimliği hakkında kötü bir söylemde bulunmadım. Yusuf Uzun dahil olmak üzere hiçbir parti mensubu üzerinde bir beyanımız olmadı. Sadece dedik ki hizmet kervanımız durdu. Halk da bu kervan devam etsin istiyor, bizde adayız dedik. Sonra halk umduğumuz desteğin yarısını verdi. Diğer yarısını bağımsız olduğumuzdan dolayı alamadık. Ya nasip diyip yolumuza devam ettik. Nihayetinde aş, iş üretmenin tek yolu siyasetten geçmez.
Her fırsatta AK Partili olduğunuzu ifade ediyorsunuz. 2009’da AK 

Parti Beylikdüzü’nde iktidar olamasaydı size gösterilen tepkinin daha fazla olacağını düşünüyor musunuz?

İnançlı insanlar karşılarına çıkan sorunları sükunetle karşılarlar. Bende öyle karşıladım. Allah’ın verdiği bir candır. Onun da çıkacağı zaman bellidir. Kimse değiştiremez. Bakın AK Parti Silivri’yi kaybetti. Ben mi vardım da kaybetti? Çatalca’da ben mi vardım da kaybetti? Büyükçekmece, Avcılar, Bakırköy alınamadı. Ben mi vardım da alamadı? Beylikdüzü’nde Meclisi kaybetti. Benimle mi ilgisi vardı ? Hayır. Halbuki benimle ilgisi olan tek kategori başkanlıktı. Başkanlık kategorisini kaybetseydi benimle ilişki kurulabilirdi. Tam tersine bizimle hiç ilgisi olmayan mevkilerde kaybetti. Demek ki buranın seçmen profili AK Parti dışında bir profil çizdiği için böyle bir sonuç doğdu. Burada da ben hiçbir şekilde o yaptı bu yaptı deme şansına sahip değilim. Ama şundan eminim. Bizim için buradaki karşıt cephe AK Parti kurumsal kimliğinden ziyade bir rant ve çıkar lobisiydi. Hatta rant mafyasıydı. Mafyanın da farklı kolları var. Bu kollar bir araya gelip bir güç oluşturdular ve bunlar bizim hizmet kervanımıza bir anlamda sekte vurdular. Ama Allah’ın adaleti büyüktür. O sekteyi vuranların tamamı şu anda mahcup, pişman hatta perişan. Çok ilginç bir durum bu. O dönemde Beylikdüzü halkını mutlu eden bir hizmet kervanı vardı. O kervanının aksamasına, durmasına neden olan kimler varsa şu anda toplum nezdinde zerre itibarı kalmamıştır. Çoğu pişman ve mahcuplar. Biz şu anda toplumun önündeyiz. Yaptığımız işler ortada. Sadece şunu söyleyebilirim ki biz Beylikdüzü’ne hizmet etmek istiyoruz ve hizmete varız.

AREV nedir? Beylikdüzü’ne ne gibi hizmetlerde bulunur? Vehbi Orakçı neden böyle bir dernek kurmuştur?

Ben ortaokul, lise ve üniversite eğitimimi yatılı okullarda tamamladım. Hayatımın bir bölümü yatılı okullarda geçti. Bunun da dört yılı Erzurum’da meslek lisesinde okuduğum zaman vakıflar öğrenci yurdunda kaldım. Buradan başlayan bir vakıf hayranlığım var. Minnet borcum var. O yıllardan beri ben hayaller kurardım. Bu vakıfları birileri kurmasaydı biz bugün barınamazdık, okuyamazdık. Kısmet nasip. Bizde yüksek mühendis iş adamı olunca, kazanımlarımızın bir kısmını öğrenci kardeşlerimizle paylaşmak istedik. Onlara bir şekilde yardımcı olmak istedik. Paramızla, emeğimizle, birikimimizle vakfetmek suretiyle bir şeyler yapabildiysek ne mutlu bize. Bunun dışında Erzurum’da okul yaptık.
İstanbul’da öğrenci yurdu yaptık. Beylikdüzü’nde vakıf merkezimizde binlerce insana ücretsiz konferanslar, seminerler ve eğitimler veriyoruz. Her türlü toplumsal gelişime katkı sağlamak için kendi ölçeğimizde katkı sunuyoruz. Yani vakfımızın hedefi Beylikdüzü’ne ve elimizin uzandığı diğer yerlere bir şeyler götürmek. İnşallah en büyük idealimiz olan Beylikdüzü Üniversitesi’ni de kuracağız.

Kulislerde dönen yorumlar Beylikdüzü için Yusuf Uzun’un yeniden AK Parti adayı olacağı yönünde. Vehbi Orakçı ve Velittin Küçük isimleriyse Beylikdüzü’nde seçimin yeniden alınmasını kolaylaştırmak amaçlı Yusuf Uzun’a destek için çalışacakları söyleniyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?


Siz zaten cevabı verdiniz. Yorum dediniz. Bunlar birilerinin yorumu. Kendi adıma söyleyebilirim ki ben hayatım boyunca inanmadığım hiçbir yolculuk için mücadele etmedim. Bugün de bize inanan binlerce insanla beraber Beylikdüzü’nde yarım kalan hizmetlerimizi tamamlamak için yola çıktık. Bunun için de gereken vizyonun, ufkun, verasetin, cesaretin kendimizde olduğunu düşünüyoruz. Ekibimiz de hazır. Biz bu niyetle yola çıktık. Gerisi teferruat ve yorumdur. Bizi bağlamaz.

Aday olamama durumunuzda AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı’nı kim olursa olsun destekleyecek misiniz?

Bu konudaki duruşumuz belli. Bizim önceliğimiz ve arzumuz demokrasinin ruhunda var olan, AK Parti’nin içinde var olan adalet kelimesinden çıkış ve güç alan bir kavram var. Halkın iradesinin sandığa yansıması. Partimizin ne zaman canı sıkılsa, daralsa, bunalsa ne diyor? Milli irade. Şu anda Beylikdüzü halkının tamamı bizim adımızın hizmetlerle özdeşleştiğini söylüyor ve bizim burada olmamızı istiyor. Biz de bu partinin kuruluşunda olan değerlerden güç alarak, halkın bu isteğinden güç alarak bunu arzu ediyor ve bunun için çalışıyoruz.

Vehbi Orakçı’nın Beylikdüzü’nde ciddi bir tabanı var. Bu taban aynı şekilde sizi desteklemeye devam ediyor mu?

Kesinlikle artarak devam ediyor. Çünkü insanlar elindeki nimetin, varlığın, hizmetkarın ve hizmet kadrosunun değerini onları yitirince daha iyi anlıyor. Şimdi varken birileri yapıyordu. Ama yapılmadığında bu vardı şimdi yok, şu vardı şimdi yok diyerek kıyaslama yapma ve ölçme imkanı buluyor. Ben insanları sokakta görüyorum. Düğünde, cenazede görüyorum. Daha önceden bizi sevmeyen insanların bir kısmı bile keşke siz ve ekibiniz devam etseydiniz diyorlar. Dolayısıyla o destek azalmıyor. Aksine Allah’ın izniyle artıyor.

AK Parti’nin sisteminde kazanmış bir belediye başkanını değiştirmek fazla yoktur. AK Parti Beylikdüzü’nde neden bir isim değişikliğine gitsin ki?

AK Parti dinamik bir parti. Toplumun nabzını ölçen bir parti. Toplumun barışık olduğu desteklediği yapıyı tabi ki değiştirmez. Ancak şu anki AK Parti adına çalışan teşkilat mensupları bile bu durumdan memnuniyetsizlerse bu dikkate alınır diye düşünüyorum. Tablo bu.

Bu süre içerisinde İl Başkanı Aziz Babuşçu’yla görüştünüz mü?


Tüm parti liderleriyle görüştük, görüşüyoruz. İnşallah bizim için, partimiz için, bölgemiz için kim hayırlısıysa, kim buraya layıksa, kim buraya uygunsa, kim bu emaneti layığıyla taşıyacaksa aday o olsun. Eğer biz bu anlamda uygunsak biz bu yola çıkalım, bize nasip olsun. Değilsek zaten olmasın daha iyi. Bunu yürekten söylüyorum.


Bu süreç zarfında AK Parti’nin özellikle üst düzey bakanları ve yetkilileri sürekli sizinle irtibat halinde. Bu noktada tekrardan aday olmanız konusunda bu kişilerden destek aldınız mı?


Mizacım gereğince ben kendimi ifade etmeyi yeterli buluyorum. Biz dilimiz proje dili olsun, yaptıklarımızı da halka sunalım diye uğraşıyoruz. Partide adil olup üreticiliği, hizmeti ölçerek karar versin isterim. Biz kalkıp da insanlara olur olmaz zaman ve zeminlerde yapışıp şöyle olsun böyle olsun demeyi yapımız gereği hoş karşılamıyoruz. Ancak ben işimle var olmayı seviyorum. O makamlardaki büyüklerimizde bizi tanıyorlar. Biz kendimizi ifade ettik.

17 Aralık sürecini bize biraz yorumlar mısınız? Sizce AK Parti bu süreçten zarar gördü mü?

Ben bu gerilimden öncelikle vatandaş olarak mutlu değilim. Bırakın iki büyük hizmet camiasını, ben ülkemin hiçbir kutbunun birbiriyle çatışmasını istemem. Çünkü bu bizim enerji kaybımızdır. Biz bu enerjimizi kaotik kavgalarla tüketmek yerine güçlerimizi birleştirerek ülkemizi nasıl medeniyet yolunda daha ileri bir noktaya taşıyabiliriz kavgasını etmemiz gerekiyor. Benim felsefem bu. Benim duam ve temennim inşallah bir an önce bu var olan atmosfer sükunete kavuşur. AK Parti ve Başbakanla ilgili söylemlere de toplum memnunsa zaten devam ettirir diyorum. Seçimler var. Halk gidişattan memnun değilse zaten gereğini yapar. Memnunsa da gereğini yapar. Burada yorum yapmak pek de anlamlı gelmiyor bana. Karar halkın. Oyunu kuralına göre oynamak lazım. Ama bunu yaparken kırıp dökmeden, anlayışlı, demokratik, barışçıl bir yapı arzu ediyorum. Hayalim ve temennim budur. İnşallah AK Parti bu bağlamda kaybetmez.

Mustafa Sarıgül’ün İBB için aday olmasını nasıl yorumluyorsunuz? Sizce CHP bu noktada kazanımda mıdır?

CHP tabi ki eskiden kendi duruşunu demokrasinin temel katmanlarından olmayan orduya ve yargıya dayandırarak oluşturuyordu. Bu Arguvanlarını biraz daha revize edip halka dayanma konusunda bir değişim içerisinde. Yani halkın sesini dinleyip, halkın istediği yapılanmayı başlatma iddiasında için. Bu da ülke için bir kazanım. Ben isterim ki muhalefet de argümanlarıyla, kadrosuyla, işleyişiyle güçlü olsun ki iktidar için alternatif olsun, iktidarın da kendi eksikliklerini, noksanlıklarını ölçme ve düzeltmede bir işlev görsün. İfade ettiğimiz bu süreçte CHP yaptıklarını tabanının sesini dinleyerek yapmışsa bu CHP için bir kazanımdır. AK Parti içinse eğer karşınızdaki ciddi bir rakip haline gelmişse yarışın işleyişi noktasında bir kazanımdır. Çünkü iki rakip yarışırken biri çok güçlü diğeri çok zayıfsa yarıştan keyif almazsınız. Oysaki iki çetin rakip yarışırsa orada iyi bir yarış olur. İyi ekipler, iyi hizmet kadroları çıkar. Kazanan ülkemiz olur. Ben bu manada inşallah kazanan ülkemiz olur diyebilirim.

Gazete Cadde

Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim