• BIST 101.742
  • Altın 228,319
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Üniversite İsteği

21.08.2014 21:40
Buket Seven / Yazar

Buket Seven / Yazar

Bir ülkenin, bir ilin kalkınması eğitim ve kültürel, sosyal gelişimi ile mümkündür. Çankırı geri kalmıştır, fakirdir ve göç veren illerden birisidir diyoruz. Bunun nedeni yeterince yatırım yapılmayışı, girişimci iş adamlarının olmayışıdır. Çankırı’da kazananlar yatırımlarını büyük şehirlere nakletmektedir.Bu da Çankırı’nın kalkınmasını engellemektedir.

        Çankırı halkı vergisini vermektedir. Devletine saygılıdır. Tarihi boyunca en çok şehit veren illerden birisidir.. Bürokraside büyük adamlarda yetiştirmiştir. Bakanlık yapanlar, Genel Kurmay Başkanlığı yapan değerlerde insan yetişmiştir. Ancak istemesini bilmemiş ilgililere yetkililere sesini duyuramamış yeterince isteklerde bulunamamıştır.

        Çevresindeki illerde fakülteler, üniversiteler açılırken Ankara’ya en yakın il olmasına rağmen yolu yapılamamış, yatırım yapılamamış, üniversite açılamamıştır. Bu istekler sözde kalmış gerçek istek eylem yapılamamıştır. Üniversite kurulması için vakıf kurulmuş istenilen hedefe ulaşılamamıştır. Yerel basında düşünceler anlatılmaya çalışılmış, bir etkinlikte sağlanamamıştır. Gazeteteciler Cemiyeti konuyu ele alarak platform düzenlemiş bunun devamı olarakda Gazeteciler Cemiyeti ile Ilgazlılar Derneği Üniversitemizi istiyoruz imza kampanyası başlatmış 60 bin civarında ciddi şekilde imza toplanmıştı. Kampanya devam etmektedir. 100 bin imzayı aşması planlanmıştır.

        İmza kampanyasının devamı olarakda “YETERİ KADAR KONUŞULDU SIRA EYLEMDE” platformu düzenlenmiştir. 29 Nisan günü Atatürk Kültür Merkezinde Vali Halil Ulusoy, milletvekilleri, Belediye Başkanı İrfan Dinç, sivil toplum örgütleri temsilcileri, esnaf ve iş adamları ve halktan katılımıyla MYO Müdürü Prof.  Sababattin Balcı’nın yönetiminde olumlu verimli bir platform düzenlenmiştir. Bu platforma davet edildikleri halde sadece AKP il başkanı katılmış diğer partilerden katılım olmamıştır. İlçelerden de az katılım olmuştur.

        Bu basit bir konu değildir. Çankırı’nın geleceği söz konusudur. Aynı zamanda bu son şanstır. İstemesi bilinmezse çaba gösterilmezse kimse kimsenin eline ekmek vermez. Çankırı’nın en büyük kaybı istemesini bilmediğindendir.  Ey Çankırılılar geleceğinizi düşünüyorsanız, fakirlikten kurtulmak, bilgi, beceri ve kültür sahibi olmak istiyorsanız çevrenizde  olup bitenlerle ilgilenin sizin için çıkan sese kulak veriniz, sizlerde birlik içinde sesinizi ilgililere duyurmaya çalışınız, uyanın artık.

        Platformda gerekli değerlendirmeler yapılmış eylem planının uygulanması için komisyonlar oluşturulmuştur. Milletvekillerimizde mecliste ve ilgili birimlerde fakültelerin, üniversitenin açılması için titizlikle çalışmalar yaptıklarını belirtmişlerdir. Değerli Vali Halil Ulusoy’un yaptığı açıklamalara göre öncelikle teknik eğitim ve Fen Edebiyat fakültelerinin açılması son aşamasındadır. Yer teminide sağlanmış durumdadır. Ancak parasal desteğe ihtiyaç vardır. Hayırseverlerin, işadamlarımızın desteğine yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Fakültelerin açılması için tüm Çankırılıların destek vermesi bekleniyor.

        Bu konuda emeği geçenlere, desteği olacaklara teşekkür eder, form düzenleyen Gazeteciler Cemiyeti ve Ilgazlılar Derneği’nin yöneticilerini içtenlikle kutlar, başarılarının devamını diler, saygılar sunarım.

Bu yazı toplam 961 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim