• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

Ulusalcı sosyalistim.

12.01.2014 12:42
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

İsmini vermek istemediğim bir tiyatro sanatçımızın ’ben ulusalcı değilim, sosyalistim ve bunu bazı insanlara anlatmakta zorlanıyorum’ şeklinde ifade ettiği sözlerini okuyunca gülümsedim.
Önce iki kavramı biraz açalım;

Ulusalcılık ya da milliyetçilik; ortak dil, din, ırk, coğrafya ve kültür gibi unsurları paylaşan insanların birlikte yaşamını savunmaktır. Bu öğelerin tümü her zaman bir arada olmayabilir. Nitekim yeryüzünde, sınırları içerisinde homojen, ari bir ırka, tek bir mezhep ya da dile dayalı hiçbir devlet yoktur. Tarihin hiçbir döneminde de böyle bir ulus-devlet mevcut olmamıştır. Dolayısıyla, ulusalcılık ‘saf bir ırk’ tezine dayalı, insanların hareket ve yer değiştirme kabiliyetinin, ulaşım teknolojisindeki gelişmelerle artık çok kolaylaştığı bir devirde, çağdışı ve imkansız görünen ‘kafatasıcılıkla’ karıştırılmamalıdır. 

Nitekim, biz ulusalcılar da ‘ulusalcıyız’ derken, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran bütün halklara Türk’ denir cümlesinde mükemmel bir biçimde somutlaştığı gibi; bugünkü Anadolu coğrafyasında yaşayan ve hangi kavime dayanırsa, dayansın ya da hangi dili konuşursa, konuşsun, veyahut da hangi din ve mezhepten gelirse, gelsin vatanımızın birliğini ve bölünmez bütünlüğünü ortak bir yönetim çatısı altında ülke edinmiş insanların, iyi ve kötü günde kader birliği ederek ve dayanışma içerisinde kalarak, bir arada yaşama iradesini ifade ediyoruz. 

Yani, ulusalcılık; ortak değerlere sahip insanların, bir arada yaşama istencine dayanan bir toplumsal varolma ve varlığını sürdürme biçimidir.

Sosyalizm ise tamamen bir toplumun ya da devletin yönetim biçimi ile ilgili bir konudur. Toplumdaki üretim araçlarının mülkiyeti ve sınıfsal yapıların, üretim araçlarının mülkiyetine ortak olduğu ölçüde yönetim erkinde de söz ve hak sahibi olabileceği tezini savunan siyasi bir felsefeye dayanır.

Sosyalizm ile ulusalcılık arasında bu bağlamda, biri olunursa, ötekisi olunmaz şeklinde bir ters orantı kurulması mantığa aykırıdır.

Ulus-Devlet’e dayanan bir toplumsal düzende ‘üretim araçlarının ortak mülkiyeti’ savunulamaz mı? Örneğin, ikinci dünya savaşında Hitler liderliğindeki Almanya ‘ulusalcı sosyalisttir’. Hitler’i elbetteki savunmuyorum. Ayrıca, Hitler yönetimini baz alarak ulusalcı, bir başka deyişle nasyonel sosyalizmi tartışacak ya da değerlendirecek de değilim. Burada, dikkat çekmek istediğim; ulusalcı ve sosyalist kelimelerinin pekala yan yana gelebileceği, hem ulusalcı olunurken hem de sosyalist olunabilineceği, birini olmanın, ötekisini olmaya engel teşkil etmeyeceğidir.

Bazıları (özellikle kimseyi kastetmiyorum), sosyalistim derken, ‘Atatürk ulusalcısı’ gibi görünmekten gocunabilir. Ama istenirse her ikisi de olunabilinir! Bakınız, Kürtçüler de öyle yapmıyorlar mı? Hem Marksist-sosyalistiz diyorlar hem de Kürt ulusalcılığını savunuyorlar.

Sevgili tiyatro sanatçısı kardeşim, sadece sosyalist olma özgürlüğünüze saygı duyduğumu ifade ederken, polemiğe girmek için değil ama, ben de göğsümü gere, gere hem ‘Atatürk ulusalcısıyım’ hem de Kemalist solcuyum, yani ulusalcı sosyalistim demek istiyorum!

Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim