• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul : 1 °C
 • Ankara : 4 °C
 • İzmir : 6 °C

Ukrayna Bölünecek mi?

05.03.2014 10:14
Ukrayna Bölünecek mi?
Dünya yeniden ciddi bir krizle karşı karşıya. Ukrayna'da devam eden politik kriz Batı'nın devreye girmesi ile sakinleşmeye başlarken Rusya Kırım Otonom bölgesini işgal etmesi savaşın eşiğine gelindi.

Burada kimse pasif davranmıyor tam aksine herkes bir aktif davranıyor ve burada bir jeopolitik bir bilek güreşi var. Bilek güreşinin görünen tarafını Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya öbür tarafını, Avrupa Birliği fakat içinde Almanya ve Polonya olduğu biliniyor. Aslında sorun burada askeri, siyasi olmaktan ziyade bana göre ekonomik. Ukrayna ekonomisi boşalmış vaziyette. Maliye Bakanı'na göre 35 milyar dolar acil paraya ihtiyaç var. Rusya bunu karşılamıştı 20 milyar dolar ve bir bölümü da vermeye başladı. "Bu Ukraynalı kardeşlerine bir kardeş yardımıdır." diye konuştu. Zira hem IMF hem de Avrupa Birliği söz verdikleri halde bu ülkeye ekonomik yardımda bulunmadılar. Gelinen nokta ise bence burada her iki tarafın bana göre değişik noktaları var. Beynelmilel hukuk çok açık, 2. Madde çok açık: Kuvvet yoluyla devletlerin çadırları değiştiremeyeceği ilkesi var.


 

''KIRIM'IN BAĞIMSIZLIK DUYURU ETMESİ, RUSYA'YA BAĞLANMASI''

Bu vaziyette Rusya bana göre jeopolitik olarak üç veya dört ana sebeple hareket ediyor. Bunlardan bir tanesi burada askerleri tutarak pazarlığını kuvvetlendirmek, ikincisi mart ayına alınan bir referandum kararı var. Bu referandum da üç ikaz çıkacak ortaya. Bunlardan bir tanesi otonomluğun daha fazla genişletilmesidir. Kırım'ın bağımsızlık duyuru etmesi. Başka bir deyişle bu bağımsız bir devlet olarak kendisini de etken olarak ilan edebilir ve bunu tıpkı Kafkasya örneğinde olduğu gibi Rusya bunu tanıyabilir. Veya Kırım'daki çoğunluğunun yüzde 50'si nüfusunun Rus olduğunu düşünecek olursak Rusya'ya bağlanma kararı alır. Bu üç opsiyon hala beynelmilel hukuka uygun olarak gündeme gelebilir. Ancak şayet olaylar şiddetlenirse burada Rus silahlı gücü takriben 6000 asker tahkik etti ve 20.000 asker olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra bu bölgede zırhlı araçlar, tanklar, silahlar ve uçaklar da var. Silahlı helikopterler var ayrı olarak hududun hemen gerisinde bekleyen 150 bin Rus askeri var ve DUMA bütün Ukrayna'da kuvvet kullanmak kaydıyla Putin'e ve genelkurmaya yetki verdi. Bu vaziyette vaziyetin çok gergin olduğunu düşünüyoruz. Rusya karışışında Ukrayna Batı'dan yardım istedi. Hem Birleşik Milletleri hem NATO'dan. NATO'nun 4. Madde'sine bağlı olarak da NATO'dan yardım istedi. NATO Genel Sekreteri de yakın ittifak olarak söz etti Ukrayna'dan. Şimdi bu gelişmeler netice bakımından Türkiye'nin başını ağrıtacak gibi. Zira şayet NATO buraya müdahale ederse net Boğazlardan geçmek vaziyetinde kalacak. 2008 savaşında olduğu gibi Türkiye'yi zor günler bekliyor diyebiliriz.

Lavrov'un bir izahı oldu. Gerekirse bütün Ukrayna'nın tamamında referandum yapabiliriz diye. Ukrayna'nın tehdit altında olduğu mananına gelir mi? Zira Rus nüfusu oldukça fazla.

Rus nüfusu 8 milyon. Ancak bir takım Batılı kaynaklarda ortaya atılan bir görüş var. Rusya'nın batısının Dinyeper nehrinin Batı Ukrayna'nın burası tarımla alakalı bir coğrafyaya sahip. Doğu ise, bildiğiniz üzere ekonomik olarak kalkınmış ve daha zengin. Ve nihayet Kırım. Kırım stratejik bir bölge. Böyle bir referandum yapılabilir mi? Yapılabilir tabii. Bu parçalanma demek bir kez. Bu parçalanma beynelmilel ilişkilerde tartışmalı bir konu ve beynelmilel hukuk açısından da tartışmalı. Fakat bir dışişleri bakanının başka bir ülkenin topraklarını referandum hakkını deklare etmesi beynelmilel hukuka uygun değildir. Lavrov da aslında bir diplomattır. Bu bana göre uygun değil fakat şunu kullanabilir: Rusya'nın dış siyaset ötesinde yakın etrafı uyarınca şayet Rus yurttaşları ki bunlar Sovyetlerden kalan topraklardan Baltık dâhil 26 milyon Rus var. Bunun en yoğun olduğu bölgede Ukrayna. Burada Doğu Ukrayna'da da bir referandum olursa bu vaziyette Doğu Ukrayna olarak ayrılır. Küçük bir Ukrayna kalır. Bu vaziyette Ukrayna en kötü vaziyette kalır ve en ehemmiyetlisi devletin çıkışı olmaz. Tıpkı Bosna Hersek gibi veya Moldova gibi.

Rusya ile Ukrayna'nın bu geriliminden dolayı Batı veya Türkiye'nin stratejik pozisyonu öne çıkar mı?

Amerika'nın bu konuda Türkiye ile çok yakın temasa gireceğini zannetmiyorum. Zira John Kerry Ukrayna hasebiyle Doğu-Batı savaşı yok dediyse de, Başkan Putin'in danışmanlarından Sergey Glazyev, Rusya-Batı savaşı var diye konuştu. Şimdi biz burada Batı'nın bir parçasıyız. Ancak baktığımız vakit Türkiye biraz rengini belli etti. Davutoğlu, hükümeti tanıdığını dile getirmek için ziyarette bulundu. Hem Rusya hem Ukrayna'ya eşit mesafede duran bir ülke. Artı burada takriben yüzde 12 oranında Tatar Türkleri var. Ve nitekim bakanın çok dikkatle seçmiş olduğu ifadeler var. Bunlardan bir tanesi Ukrayna parçalanırsa bölge hareketlenir ve Balkanlar ve Trans Sibirya'ya kadar uzar. Bakanın izahı çok doğru. Çünkü şunu biliyoruz ki; hala Rusya topraklarının takriben yüzde 4'ü Kırım Tatar nüfusu ve ne yazık ki bugün Ruslarla Tatarlar dövüş ettiler. Bunlar hiç güzel şeyler değil. Türkiye'nin duruşu bellidir. Türkiye baştan beri Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü muhafaza etmektedir, onu desteklemektedir. Bizim duruşumuz Türk dış politikası olarak Balkanlarda Yugoslavya'da da aynı olmuştur. Suriye'de de. Irak'ta da. Biz bunu asla benimsemiyoruz ve desteklemiyoruz. Ancak Sayın Bakanın söylediklerinin içerisinde bir şey daha var. Ters vaziyet dünya sulhu için ciddi bir meseledir.

 

BÖLGEDE KAZANAN ÇİN OLUYOR

Bana göre bu çatışma çerçevesinde bir tane kazanan var. Eğer Ukrayna parçalanırsa ne Avrupa Birliği ne Amerika ne de Rusya. Asıl kazanan bana göre Çin olur. Zira Çin'in burada kiraladığı topraklar var. Kimse buna dikkat etmiyor kiraladığı tarım toprakları şöyle söyleyeyim alan olarak Belçika ile Ermenistan'dan daha büyük araziler. Çin'in savunma bütçesi 104 milyar dolar Rusya'nın ise 51 milyar dolar. Çin her durumda Rusya'yı zorlar duruma geldi. Eğer burada Rusya Batı ile angajmana girerse birbirine vurduğunda kesinlikle biri kazanacaktır. Dolayısıyla Rusya'nın NATO'yla veya Amerika'yla bir harbe gireceğini düşünmüyorum. Zira her ikisi de nükleer ülke. Bir başka şey daha var. Ukrayna Hava Kuvvetlerini de boşa atmayalım kuvvetli bir hava kuvveti var.

Bu haber toplam 1409 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çiçekli sakal modası Avrupa'da yayılıyor17 Temmuz 2014 Perşembe 13:13
 • Rusya Kıtalararası Füze Denemesi Yaptı05 Mart 2014 Çarşamba 10:18
 • Ukrayna Bölünecek mi?05 Mart 2014 Çarşamba 10:14
 • Başbakan istifa ediyor14 Şubat 2014 Cuma 00:11
 • Suriye'ye Suudi desteği20 Ocak 2014 Pazartesi 00:02
 • "AB’ye girerken şehirlerimize çeki düzen vermeliyiz"18 Ocak 2014 Cumartesi 21:06
 • Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliğine Yeni Yönetim17 Ocak 2014 Cuma 18:32
 • CIA'nın biçtiği roller oynanıyor11 Ocak 2014 Cumartesi 19:01
 • Başbakan istifa etti10 Ocak 2014 Cuma 21:18
 • İsrail Gerçeği04 Ocak 2014 Cumartesi 23:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim