• BIST 93.165
  • Altın 209,336
  • Dolar 5,3486
  • Euro 6,0651
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

Uçak Biletleri Nasıl Ucuzlar?

30.12.2013 20:37
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

40 TL gibi fir fiyatla Türkiye herhangi bir noktaya tek fiyatla uçmak mümkün mü?

Eskiden en ucuz taşıma biçimi otobüs taşımacılığıydı. Bugünse ülkemizde ve dünyada en ucuz taşıma havayollarıyla yapılmakta. 

     Konfor, sürat ve fiyat olarak diğer tüm taşıma yollarından daha cazip olan hava taşımacılığı artan petrol fiyatlarıyla fiyatlarını artırmamak için değişik çözüm arayışları içindeler. 

     Bu konuda uzman birçok arkadaşla görüştüm. Kimi personel maaşlarının dondurulması, kimi uçakların yeni ve optimize edilmiş uçuş rotalarının kullanılmasını kimide uçakların yerde kalma sürelerinin azaltılmasını benimsiyor. 

     Bize göre en etkili yol, hava trafiğine kapalı askeri üstlerin üzerinden uçuşların serbest kalmasıdır, zira bunun günümüzde herhangi bir önleyici etkisi yoktur. İran ve Yunanistan’daki bir vatandaş internet üzerinden bu üstlerin fotoğraflarını inceleyebilir.Batı ,Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerin üzerinden uçuşların açılması seyahat süresini %10-15 aralığında kısaltacak , yıllık harcanan toplam üç milyar dolar civarında olan akaryakıt harcamasından da 200 milyon dolar seviyelerinde bir tasarruf söz konusu olacaktır. 

     Bir diğer alınabilecek önlem hava trafiğinin optimize edilmesidir. Hava trafiği nedeniyle uçaklar havada kalma sürelerini artırmaktadırlar. 

     Havayolu şirketleri uçaklarda hava durumuna göre şapka, şemsiye gibi yolcular indiğinde işlerine yarayacak eşya ve malzemeler satabilirler. 

     Ekonomist arkadaşlarımızla çeşitli ortamlarda döviz fiyatları hakkında görüşüyoruz. Döviz sepetinde hızlı artışların olabileceğinden bahsediliyor. Havayolu şirketleri petrol ve döviz fiyat hareketlerine karşı kendilerini finansal enstrümanlarla korumalılar. 

     İyi yönetilen bir havayolu şirketi yurt içi her noktaya 40 YTL gibi bir fiyatla müşterilerini uçurabilir.

Bu yazı toplam 373 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim