• BIST 89.900
  • Altın 214,587
  • Dolar 5,3868
  • Euro 6,0807
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Tutunacak dal gerekecek

24.12.2013 18:44
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

AKP iktidarı, milletvekili seçilme yaşını 25'e indiren Anayasa değişikliği ile ormanların satılmasına olanak sağlayan Anayasa değişikliğini bir torbaya koyarak ve üstelik ivedilikle geçirmek üzere meclise getirdi.


Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasının neden acil gündemde olmadığına ilişkin soruya, sayın orman bakanımızın verdiği yanıt ilginç.


Milletvekili dokunulmazlığı acil değilmiş. Onu daha kapsamlı değişiklik paketi içinde meclise getireceklermiş. Oysa ormanların satışı sorunu çok acil imiş.


Peki aynı paket içersine alınan milletvekili seçilme yaşının 25’e indirilmesinin aciliyeti nerden kaynaklanıyor ? Yoksa yakında bir genel seçim mi var?


Güdülen amaç belli. Muhalefetin “olur’unu” “olmaz’ın” yanına sokuşturarak olmazın meclisten geçmesini sağlamak.


Aynı paket içersinde gerçekleşecek Anayasa  değişikliği, referandum engeline takıldığı taktirde, milletvekili seçilme yaşının 25’e indirilmesini gündemden çıkarmak..


Milletvekili seçim yaşının 25’e indirilmesi ile siyasi partiler yasasının ve seçim yasasının değiştirilmesi bir paket içersinde ele alınması gereken konular.


Milletvekili seçilme yaşı ile orman satışı kelalaka.


Muhalefet sadece bir oy’la olsun olumsuzluğa katılsa Anayasa referanduma gereksinme duyulmadan değişmiş olacak ve temizlenmesi hiçte kolay olmayan pisliğin ortağı olacaktı. Bu, inceliği olmayan ve ancak sahibinin temel felsefesine uygun düşen bir kurnazlık, yani tipik bir şark kurnazlığı.


İktidarın başarısı, ulusal çıkarlarla örtüştüğü ölçüde mümkündür. Ve böyle bir başarı herkesin dileğidir.


Ülke çıkarı, sonuçta bireyin çıkarıdır. Bu nedenle akıl ve izan sahibi her yurttaş bunun gerçekleşmesini diler.


Sırf muhalefet olsun diye muhalefet yapılmaz. Ne var ki, uzun vadede ulusal çıkarlara ters düşen ve ancak günü kurtarmaya matuf girişimlere karşı çıkmak da, her yurttaşın görevidir.


Bilgisizliğe, beceriksizliğe ve hele partizanlığa karşı durmak ise, yalnız yurttaşlığın değil, yurtseverliğin gereğidir.


Yıllardır Yuvacık Barajı'nın takipçisi olan ve şimdi bakan olarak kentimize onur kazandıran Sayın Orman Bakanımız orman satışının arkasında. Sorumluluk onun omuzlarında olacak.

Sayın bakanın girişimleri sonucu Yuvacık barajının sorumlusu olarak Sefa Sirmen yargılanacak olursa, tehlikenin büyüğü bakan beyi bekleyecektir.

 

Zira bu dava sonuçlanıncaya kadar ormanların satışı gerçekleşecek olursa, sonuçta boğulma tehlikesi geçirecek olan bizzat orman bakanı olacağı için korkarım tutunacak bir dal bile bulamayacaktır.

Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim