• BIST 92.709
 • Altın 211,859
 • Dolar 5,4835
 • Euro 6,1905
 • İstanbul : 11 °C
 • Ankara : 4 °C
 • İzmir : 10 °C

Türkiye'de, vergi gelirleri AB ülkelerine göre çok düşük

27.12.2013 23:40
Türkiye'de, vergi gelirleri AB ülkelerine göre çok düşük
AB ülkelerine göre vergi oranlarının biraz daha yüksek olduğu ülkemizde, vergi gelirlerinin AB düzeyine ulaşılamadığı, bunun en önemli nedeninin ise kayıt dışı ekonomi olduğu belirtildi.

ATO tarafından düzenlenen "2004-2005 Yılı Adana Vergi Uygulamaları" hakkında bilgi veren Defterdar Fatih Acar, AB ülkelerinde gelir vergisi ortalamasının yüzde 41.5, OECD ülkelerinde yüzde 37.2 iken, ülkemizde bu oranın yüzde 27.9 dikkat çekti. Acar, "Bizim vergilerimiz AB'ye göre hala düşük. Bu düşüklüğün en büyük nedeni de kayıt dışı ekonomi. AB ülkelerinde kayıt dışı yüzde 8' civarında iken bizde 50-60 oranında. Bu durum ise sürekli vergi ödeyenlerin sırtına binmek" diye konuştu.

 

99.3 TRİLYONLUK BÜTÇE HEDEFİ

Acar, 2004 yılının vergi gelirleri açısından son derece önem arzettiğini, 99.3 trilyonluk bütçe hedefinin mutlak yakalanması için vergi gelirlerinin düzenli ve sağlıklı toplanması gerektiğini, aksi durumda, bundan herkesin etkileneceğini dile getirdi. ATO Başkanı Şaban Baş, ATB Başkanı Fethi Coşkuntuncel ile Gelirler Bölge Müdürü Serdar Seyhan'ın da hazır bulunduğu toplantıda, Acar, Adana'da Vergi Barışı'ndan yararlanmak için 104 bin 981 yapılan başvurudan 205 trilyon tahakkuk elde edildiğini bildirdi.


Adana Defterdarı Fatih Acar, kayıt dışı ekonominin önlenmesi ve vergide adaleti sağlamanın en büyük amaçları olduğunu belirtti. Adana Ticaret Odası'nca (ATO) önceki gün düzenlenen "2004-2005 Yılı Adana Vergi Uygulamaları" hakkında bilgi veren Acar, kayıt dışının önlenmesi ve vergide adaletin en büyük amaçları olduğunu kaydetti. Defterdar Acar, Adana'nın Türkiye'de vergi gelirlerinde 6 büyük il arasında son sırayı aldığına da dikkat çekti.


Mükellefleri sıkıntıya, zor duruma sokmadan, vergi beyan sistemini işlevsel hale getireceklerini, kayıt dışı sorununu çözümlemeyi hedeflediklerini belirten Acar, ''Vergi gelirinde AB ülkelerinin çok gerisindeyiz. Bunun esas nedeni kayıt dışı ekonomidir'' diye konuştu. 


Adana'da 51 bin gelirler vergisi, 14 bin kurumlar vergisi mükellefi bulunduğunu vurgulayan Acar, şunları kaydetti: 

''Bütün mükelleflere eşit mesafede yakınız. Kayıt dışının önlenmesi ve vergide adalet en büyük amacımız. Kimseye karşı (ceza keselim) mantığıyla, ön yargısıyla yaklaşmıyoruz.'' 
Türkiye'nin son 10-15 yılda ciddi anlamda bütçe açıklarıyla karşı karşıya kaldığını, açığı kapatmak için de borçlanma yoluna gidildiğini, özelleştirme dışında son 2 yılda vergi dışı ekonominin sürekli gündeme geldiğine işaret eden Acar, şunları dile getirdi:


"Türkiye, yüzde 50-60'lara ulaşan kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye mecburdur. Sorunun kalıcı çözümü daha fazla vergi toplamada yatıyordu. Oranların artırılması, yeni vergi irsadı çözüm olmadı, daha da sıkıntı getirdi. Maliye Bakanlığı da son iki yılda kayıt dışı ekonomiyle ilgili çok ciddi çalışmalar başlattı" 


Ekonomide son dönemde görülen olumlu tablonun, iş dünyasına da olumlu yansıdığını, 2001 yılı anımsandığında bugünkü durumun daha iyi anlaşılacağını dile getiren Defterdar Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü:


İÇ VE DIŞ BORÇ MİLLİ GELİR DÜZEYİNİ AŞMIŞTI...

"Ülke çok kritik eşiğe gelmişti. 3 önemli olay vardı. Tüm vergiler faiz ödemelerini karşılayamaz duruma gelmişti. Toplam iç ve dış borç, milli gelir düzeyini aşmıştı. 1945'ten sonra yüzde 9.5'lik küçülmeyle karşı karşıya kalınmıştı. Birçok sanayi tesisi işyerlerini terketmiş, iflasları beraberinde getirmişti. Bu kadar olumsuz tablodan sonra 2-3 yıllık süreçte yüzde 10'ların altına düşmüş bir enflasyon, yüzde 5 büyüme hızıyla, borçları döndürebilecek bir yapıya kavuşturulduk. İhracatımız ilk kez 50 milyar doları aştı. Ancak, özellikle son bir yılda düşük döviz kuru, girdi maliyetlerinin yüksekliği, Çin mallarının yoğunluğu sıkıntı oluşturdu. Fakat, 21. yüzyıla girerken artık küresel ekonomide herşey elimizin altına geldi. Dünyanın herhangi bir yerindeki ürünün maliyetini ve satış fiyatını biliyoruz. Dünyadaki tüm firmalar birlikte hareket edince kâr marjları da düştü. Bu sıkıntıları dünya yaşıyor. O nedenle bizim de yapmamız gereken çok daha kaliteli, iyi mallar üreterek satmamızdır"


AB'YE GELİR VERGİ GELİRİMİZ DÜŞÜK

Adana Defterdarı Fatih Acar, 2004 yılının vergi gelirleri açısından son derece önem arz ettiğini, 99.3 trilyonluk bütçe hedefinin mutlak yakalanması için de vergi gelirlerinin düzenli ve sağlıklı toplamalarının gerekliliğine dikkat çekti. Aksi durumun herkesi etkileyeceğini kaydeden Fatih Acar, vergi konusunda kamuoyunda yanlış bilgiler de bulunduğunu dile getirdi, şu bilgileri verdi:


"AB ülkelerinin gelir vergisi ortalaması yüzde 41.5, OECD ülkelerinde yüzde 37.2 iken Türkiye'de 27.9. Bizim vergilerimiz AB'ye göre hala düşük. Bu düşüklüğün en büyük nedeni de kayıt dışı ekonomi. AB ülkelerinde kayıt dışı ekonomi yüzde 8'lerde iken, Türkiye'de yüzde 5060'lar düzeyinde. Bu sürekli vergi ödeyenlerin sırtına binmek demektir. Verginin tabana yayılması ve adaleti sağlamak gerekiyor"


AB üyesi ülkeler arasında kurumlar vergisinde Türkiye'de bir miktar fazlalık bulunduğunu, bunun ana nedeninin de kayıt dışı ekonomi olduğuna dikkat çeken Acar, yüzde 18'lik KDV oranın da AB ülkelerine yakın olduğunu dile getirdi.


Acar, konuya ilişkin şunları söyledi:


ADANA'DA, 104 BİN VERGİ BARIŞI KANUNU BAŞVURUSUNDAN 205 TRİLYONLUK TAHAKKUK
"AB üyesi ülkelerde vergi oranları kurumlar yüzde 30'a 33 gibi bir oran var. Biraz yüksek. En fazla şikayet konusu KDV, Türkiyede yüzde 18, Almanya'da yüzde 16, Fransa'da 20.6, Danimarka'da yüzde 25. Zaten kriter gereği yüzde 15'in altında olamaz. Sıkıntı kayıt dışı ekonomi. Kayıt dışı ekonominin çözülmesi konusunda Maliye Bakanlığı son bir iki yılda önemli düzenlemeler yaptı. Bunlar vergi barışı kanunu ile mükelleflerle barışma sağlandı. Adana'da 104 bin 981 başvuru yapıldı, 205 trilyonluk tahakkuk gerçekleştirildi. Kurum kazançlarından nihai kârı yüzde 60'an yüzde 40'a indirildi. İnternetten beyanname vergi altyapısı hazırlandı. 2005 yılında internet üzerinde başvuru alınmasına yönelik yasal düzenleme tamam. Vergi tahsilatının bankalar ve kredi kartı ile yapılması için altyapı da tamam. Akaryakıt sayaçlarının kayıt altına alınması düzenlemeleri de tamamlandı.
2005'te istasyonlarda pompa uygulamasına geçilecek. 8 milyar üzeri işlemlerin banka üzerinden yapılması zorunluluğu getirildi. Artık enflasyon muhasebine geçildi. Damga vergisi kaldırıldı. İki önemli proje hayata geçirildi. İlki kayıt dışı ekonominin önlenmesi için para hareketlerinin kontrolü, ikincisi mal hareketinin kontrolü sağlanacak. Çok önemli altyapı oluşturuldu. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Türkiye'de her mükellefe banka, tapu, trafik kayıtlarına bilgisayar ortamıyla ulaşılabilecek demektir. Bu projeyle tüm Türkiye'deki vergi daireleri otomasyona geçiriliyor. Sermayeyi ürkütmeden, kamuoyu bilgilendirilerek bunları gerçekleştirmek önemli. Maliye Bakanlığı bunu hayata geçirmiş durumda"

 

6 BÜYÜK İLDE ADANA SON SIRADA

Vergi gelirleri bakımından 6 büyük ilin değerlendirmesini de yapan Acar, İstanbul'un yüzde 43.82 ile vergi gelirlerinin yarısını toplarken, Adana'nın yüzde 0.97 ile yüzde birin altına düştüğünü dile getirdi. Acar, "Maalesef son iki yılda Adana vergi gelirlerinde çok geride kalmış. Bilimsel çalışmalardan da yararlanarak Adana'yı eski statüsüne kavuşturacağız" dedi.

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • McDonald's lisansına kimler talip?12 Kasım 2015 Perşembe 17:27
 • Ardahan Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni04 Mart 2015 Çarşamba 18:43
 • Bedava fuar alanı27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:33
 • Çankırı Üniversitesi için trilyonluk destek25 Ağustos 2014 Pazartesi 22:00
 • Saf Tuz Dünyanın en modern tesislerinde üretiliyor24 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • 'Bu ülkede yıllarca elbiselere oy verdik'19 Ağustos 2014 Salı 21:16
 • Ordu'da fındık kurutulmaya başlandı03 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • Binalardaki Şantiye Denetimine Tabi Tutulacak22 Temmuz 2014 Salı 13:53
 • Emekliye Banka Promosyonu Veriliyor22 Temmuz 2014 Salı 13:50
 • Ruh halimi REKLAM belirliyor21 Temmuz 2014 Pazartesi 21:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim