• BIST 101.742
  • Altın 228,319
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Traklar’ın Gerçek Mirası

10.01.2014 18:46
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Trakya? Traklar? Nedir Traklar 'ın gerçek mirası?

Bir epigraf, Trakya'nın dışarı açılamamış kapalı kalmış bir köşesinde ve tabii ki bilimsellikten uzak bir ortamda yaptığı konuşmasında Traklar'ın gerçek mirası sadece tümülüslerdir demiş.

Etiketine sığınıp da yetkisini ve bilgisini aşan ve Trakya'yı tanımayan bir kişi için son derece doğrudur bu sözcükler. Uzmanlardan arıtılmış bir ortamda söyleyen için de, o dinleyenler için de doğruluk taşır bu sözcükler.

Gerçekten de doğrumudur bu söylenen? Tabii ki hayır!

Esasında kendi sahası dışında ahkâm kesen birinin Trakya çalışmaları konusundaki yetersizliğinin en güzel ifadesidir bu sözcükler. Sahasında uzman olmayan birinin kendi yetkisini aştığında, Trakya konusunda nasıl da yetersiz kaldığının, yetersiz kalacağının en güzel kanıtıdır bu sözcükler. Tabidir ki Trakya'nın böylesi kişilere teslim edilemeyeceğinin de en güzel ifadesidir bu sözcükler.

Traklar ile epigrafın ilgisi nedir? Bir epigrafın Traklar konusundaki yetkisi nedir? Diyecektir gerçekten uzman kişiler.

Bir epigraf, Yunanca ve Latince yazıtları, paraları ve yazılı belgeleri okur. Sonra yine okur. Sonra yine okur. Doğru okur, yanlış okur. Bu onun alanıdır. Onun sorumluluğundadır. Kimisi A der, kimisi B. Gerçek veya yanlış? Tabidir ki bu o sahada uzman olanların sorumluluğudur.

Epigraf – kendi kendisine tarihçi demiş olsa da - ne tarihçidir, ne arkeolog, ne de sanat tarihçi. Dil ile uğraşan biridir daha çok. Ülkemizde epigrafların – aynen tarihçiler gibi - yasal olarak arkeolojik araştırma ve kazı falan yapma yetkisi de yoktur bu sebeple.

Bunlardan biri yılar önce kendisine verdiğim bir kitabeyi okuyamamıştı. Gayet iyi hatırlıyorum.

Hatta yurdum insanları arasında bu konuda en çok şişinen, ama belki de en bilgisiz olanlardan biriydi bu zat.

Bu konunun gerçek uzmanlarına tabii ki hiç sözümüz yok. Çünkü uzmanlık başka, etiketse başka bir şeydir.

Eğer sahanızda bilginiz yoksa ve tabii ki uzmanı geçindiğiniz alanda zorlanıyorsanız, hemen başka sahalara atlarsınız. Hemen de ahkâm kesmeye başlarsınız. Gerçek uzmanları kaçırtmaktır amacınız. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali, hemen şirretleşirsiniz. Hele de yetersizliğinizin ve yaptığınızın göz boyama olduğunun da farkındaysanız durum daha da vahimdir tabii ki.

Göz boyamayla bir yere varılmaz dostlar! Varılamadı ve varılamayacaktır da. Tarih ortada.

Öyle değilmi na mütenahi zekâlı aşkın dostlar.

Ama ne çare, kimileri için derman yok. Bir hastalığa tutulmuşlardır gidiyor.

Trakya ne benim, ne sizin, ne başkasının. O tüm bir insanlığın mirası! Traklar'ın ki de öyle değilmi?

Trakya binlerce yılın yadigârı olan bir topraktır. Doğusuyla batısıyla, hiç fark etmez.

Sahtekârı da, sahtekâr olmayanı da çok iyi tanır bu dağlar. Yalanı da dolanı da çok iyi ayırır bu yollar. Nice aldananı da, aldatanı da örtmüştür bu ormanlar. Yanılgının da tanığıdır o ulu sunaklar.

Trakya'nın kıyılarında da, dağlarında da çok hızlı eser ve hemen de yön değiştirir rüzgâr.

Bir zamanlar çok iyi tanırdı o rüzgârları Antik Çağ gemilerinin kaptanları. Bir ölüm kapanıydı onlar için Trakya kıyıları. Oralarda yelken açanlar için bilinmesi zorunlu tarihi bir gerçek değilmiydi Salmydessos kıyıları?

Yüzlerce yılın tanığı değilmi o ulu taşların altında yatanlar? Yüzlerce yılın tanığı değilmi o kayalara oyulmuş mezarlar?

Trakya'nın gerçek mirası dağlarıdır, ırmaklarıdır, taşlarıdır, ağaçlarıdır. Oraların her köşesinde saklanır Trakya'nın gerçek mirası.

Yerleşimleriyle, sunaklarıyla, mezarlarıyla bir bütündür Trakya'nın mirası! Bilen bilir bilmeyen bilmez.

Trakya'nın gerçek mirası bir bütündür! Traklar'dan arda kalan miras da bir bütündür! Bir bütün! Tabii ki her kez bilemez bütün bu mirası.

Ama siz bilmiyorsunuz diye de gerçekler değişmez.

Bilen bilir, bilmeyen bilemez. Ama bilim bilimdir. Gerçekler de gerçektir. Gerçekler hiç değişmez.

Yeter ki gölge etmeyin, başka ihsan istemez! Çünkü gölgede kalan yerde bilim hiç gelişemez.

Bu yazı toplam 402 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim