• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

Trafik Kurallarına Uyan salak mı?

26.02.2014 18:57
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

NATO yolu caddesinde aracımı kullanarak yol alıyorum. Hava oldukça güzel. Gecenin serinliği insana rahatlık veriyor. Saat 23.45’i gösteriyor. Otomobilimde eşimle sohbet ediyoruz.    Kırmızı ışıkta durdum. Arkamdaki bir araç ışıkla bana selektör yapıyor… Yol boş, ilerle der gibi… Ben elimle kırmızı ışığı gösteriyorum, gördü mü bilmem! Otomobilimi sollayarak yanımdan hızlı bir şekilde geçti. Geçerken el kol işareti… Eşime sordum, yanlış bir iş mi yaptım? O da, “yoo” dedi. Sürücü sabırsız… Işığı dinlemedi ve geçti diyordu ki; yol hakkı olan bir araç hızla kavşağa girdi. (1-2) saniye önce olsa belki de müessif bir trafik kazası olacaktı.

Keçiören’de Bursa caddesinden Kızlarpınarı caddesine doğru otomobilimle ilerlerken yanımdan bir araç hızla geçti; kırmızı ışıkta durmadı. Kızlarpınarı caddesine girdi. Yol hakkı olan otomobil Kızlarpınarı caddesinde yukarıda aşağıya doğru seyrediyordu… Kurallara uymayıp, önüne gecen otomobile çarpmamak için acı bir firen yaptı; direksiyonu sağa kırdı, yandaki tretuvara çarparak durdu. Öbür hatalı araç durmadı, kayboldu…

Dışkapıdaki eski sigorta hastanesi arka sokağından yaya olarak ilerliyordu. Ters yönden gelip, ana yola çıkmak isteyen oto. Yol hakkı olan başka bir otomobil anayoldan bu tali yola girdi. Yolda karşı karşıya geldiler ve yol tıkandı. Ters yönden gelen haksız olan sürücü aracından indi, yol hakkı olan sürücüyü azarlamaya başladı; “Geri git” ana yola çıkmaya az bir yolum kaldı, işim acele dedi… Öbür otomobil sürücüsü geri gitmeye hazırlanırken, arkadan iki otomobil de gelimce, haksız olan geri geri çıkmak zorunda kaldı, kızıp duruyordu…

Bu şekilde başımdan gecen ve siz okurlarımın başından gecen birçok trafik kazaları ve olaylarla karşılaşmışsınızdır. Yaralanmaları, acı ölümleri görmüşsünüzdür.

Acaba trafik kuralarına uyanlar salak mı? Uymayanlar akıllı ve kurnaz mı? Ben kurallara uyanlardanım. Bu konuda hassasım. Ama “salaklığı” kabul etmiyorum. Kurallara uymayı bir insanlık görevi olarak algılıyorum. İster trafik polisi olsun, ister olmasın… Ben vicdanımla baş başa kaldığımda trafik kurallarına uymayı bir görev kabul ediyorum.

Benim gibi düşünen, çok Türk insanı olduğunu düşünüyorum. Trafik kurallarına uymayanları; insanların hak ve hukukuna tecavüz eden, bazen kurallara uymadıkları için ölümlere sebebiyet veren birer cani (katil) olduklarını düşünüyorum. Din otoriteleri, trafik kurallarına uymanın İslami bir vazife olduğunu söylemektedirler.

Bu düşüncelerle boğuşurken; Hürriyet Gazetesi ’27.05.2010” köşe yazarı Oktay Ekşi’nin “TRAFİK CİNAYETİ YAZISI” ilgimi çekti. Okudum… Düşündüm… Yine 28.05.2010 tarihli BUGÜN GAZETESİ’NİN köşe yazarı Atıf Hoca’nın Not Defteri (Her sürücüye bir trafik polisi) yazısını okudum… Düşündüm. Aynı konuda farklı yorumlar. Yetkilileri inciten bir üslup vardı. Bu hassas konuya ben de değişik bir yorum getirdim. Ayrıca trafik kazaları konusunda aşağıda bilgilendirme yapacağım.

Sayın Oktay Ekşi:

1) Mayıs 2010;15 Rus turistin ölümüne neden olan trafik kazası (ihmal). 2) 19 Ekim 2003;Silivri otoyolunda 17 kişinin ölümü (ters yön ve aşırı hız). 3) 1.8.2004; Gecesi Erzincan’da TIR’la çarpışan otobüs 26 ölümlü kaza

4) 14 Nisan/2007 Konya-Aksaray Yolunda kum yüklü kamyonun minibüse çarpması.Trafik kazası 33 ölü.5) 6 Temmuz 2007 Diyarbakır’dan Samsun’a giden yolcu minibüsüne meyve yüklü kamyonun çarpması, 20 ölümlü kaza…

6)18/Ağustos/2007- mevsimlik işçilerin bindiği kamyonete, kamyonun çarpması ile 16 ölümlü trafik kazası.

“Rus turistlerin kazasını “İHMAL” dediğimiz şeyin aslında “CİNAYET”  diye nitelendirmemiz, akla daha yakın görünüyor” Çok doğru söylüyor. Uykusuz bir şoförü direksiyona geçiren kişi ve uykusuzluğuna rağmen otobüsü kullanan kişi bile bile cinayet işlemiştir.

“50 senedir Yönetim kademesindekilerin istikrarsızlığı, duyarsızlığı ve “İNSANA SAYGI” kavramından nasipsizliği yüzünden bu tür olaylar konusunda çok kötü sicile sahiptir.” Verdiği örnekler ve vermediği birçok ölümlü trafik kazaları bizi ve Türk insanını yürekten yaralamaktadır. Kazaları duydukça, gördükçe içim kan ağlıyor. Kanaatimce yetkili, yetkisiz, ilgili, ilgisiz herkes aynı acıyı hisseder ve üzülür.AMA ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR.(Trafik kazasına uğrayan kişi ve yakınlarının hali başka)

Devamla bu kadar örnek, “Ahmak diye , tecrübelerden ders almayana derler” sözünü hak edenler tarafından yönetildiğimizi ispata yetmez mi?

Gerçekten Türkiye’nin trafik sorununun düzeyi ne ise biliniz ki GELİŞMİŞLİĞİMİZİN SEVİYESİ de odur.Öyleyse, ülkemizi “ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİNE” çıkartma iddiasında olanların bu bağlamda ne kadar yol aldıklarını trafik kazalarıyla ilgili istatistiklere bakarak görebiliriz.Her yıl 4500-5500 arasındaki ölüm rakamları değişmediğine göre durumumuz pek parlak değil demektir.Çözümün ne olduğunu hem TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ BAŞKANI BAŞARAN ULUSOY’la hem de EMNİYET GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OSMAN KARAKUŞ’la konuştuk.İkisi de “ Devletin trafik denetimi sisteminin tam olarak oturmasına ve sürücünün her an denetlenebileceğini 24 saat süreyle hissedeceği zamana kadar bu durumun devam edeceğini” söyledi.Demek ki dönüp dolaşıp bu sorunu çözecek irade olmayınca tıkanıyoruz.”diyor.

Sayın OKTAY EKŞİ’nin sözlerine katılmamak mümkün değil. Yanlız yetkililerden bu konuya hassas yaklaşan bu sorunu çözmek için çok çalışan, acıları aza indirmek için uğraşan yetkililer de var. Onların hakkını vermek gerekir. Yoksa testiyi taşıyanla kıranı aynı kefeye koymuş oluruz. Çalışanlara moral vermeliyiz.

Bugün gazetesi köşe yazarı sayın Atıf Bey, Oktay Ekşi’nin köşesini okuduğunu belirterek, “Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş’un” demiş ki ( yukarıdaki yazı) , yani devletin resmi sözcüsü diyor ki, trafik denetim sisteminde sorun var.Sürücüler denetlendiğinin hissetmiyorlar.O yüzden de yılda 4500 kişi ölüme devam edecek!..Çok yanlış açıklama…Sadece “OTORİTE” kullanarak istendik davranışı bizi TRAFİK POLİSİ DEVLETİNE götürür ki; Şuan da trafik kazalarını azaltan ülkelerde böyle bir Trafik Polisi Devleti uygulaması söz konusu değil.Çoğunluk başına dikilmiş bir polis olmamasına rağmen adam öldürmüyor neden acaba? Diyor.

İki köşe yazarından da ayrı yorum…

     Hiç bir Türk vatandaşı ve yetkilisi ülkemizde böyle kazaların olmasını istemez. Bu konuya bir sistem içinde değineceğim.

      Yetkililerin verdiği beyandan (yukarıdaki yazı) ben yazarların, anladığı gibi anlamıyorum. Bilhassa Sayın Atıf Hoca’nın yorumuna hiç katılmıyorum. Çünkü: Trafik kuralları uzun deneyimlerden sonra konulmuş kurallardır. Trafik konusunda çıkan yasalar, tüzükler vs. çağdaş ülke normlarına uygun olarak çıkmakta. Trafiğin işlediği yollar ve alt yapılar hergün daha iyi şekle getiriliyor. Denetimler ve denetleyici unsurlariyi eğitilmeye çalışılıyor.Bu konuda yetkililer oldukça hassas davranıyorlar.

           Trafikte en önemli unsur insan unsurudur. İnsan unsurundada en önemliside sürücüdür. Yukarıda yetkillerin verdiği beyandan, trafiğe çıkan, sürücülerin trafik kurallarına vicdanlarında hissederek uymalarını kastediyorlar. Yoksa o makamlara gelmiş kişiler her sürücüye bir trafik polisi verilmeyeceğini mümkün olmayacağını bilirler. Yeni duyduğum “TRAFİK POLİSİ DEVLETİ” tabirini kasteddiklerini zannetmiyorum. Yazımın başlangıcında bahsettiğim bazı trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin polis olmadanda kurallara uymaları.Buda ancak kurallara uymayı vicdanlarında hissetmeleridir.Polis yok diye kuralları çiğniyorlar.Yetkililer; öyle bir eğitim vermeliyiz ki (polis olmadan da vicdanlarında trafik kurallarına uymayı hissedip tatbik etmeleridir.) Bunu kastettiklerini zannediyorum.Yazarlar, konuştuklarını yetkililerle görüşürlerse benim gibi düşündüklerini görürler.“ OTORİTE” “TRAFİK POLİSİ DEVLETİ” tabirlerle; insanımızın psikolojisini baskı altına almaya hiçbir yetkili uygun bulmaz.Hatta bunun maddeten mümkün olmadığını bilir.Bilhassa köşe yazarları yetkililerin beyanlarını iyi okumalı, iyi yorumlamalı ve halka umut vermelidirler.

         Devletin trafik denetim sisteminde eksiklikler vardır.Uygulamalarda bazı hatalar olabilir.Yasa, tüzük ve emirler iyi uygulama alanı bulanmayabilir.Uygulayıcılarda bazı eksikler olabilir.Bunları el birliği ile asgariyeye indirmek kazaları azaltmak için herkese görev düşüyor.Yıllar içinde daha çağdaş trafik kuralları uygulama alanı bulsada trafik kazalarında en önemli unsur, İNSAN unsurudur.Sürücü, insandır.Denetleyen insandır.Bunları yetiştiren insandır vs. İnsan faktörü olan yerde mükemmellik beklenemez.Trafik kazalarını asgariyeye indirmek için, eğitim en üst düzeyde yapılmalıdır. Her yeni gün daha sistemli çalışılmalıdır.

    Trafik kazalarını önlemede denetimin %10-12 civarında etkisi vardır.

    Yaşamamızı kolaylaştıran otomobil taşıdığı riskler nedeniyle insanlığın problemelerinden olan “TRAFİK” olgusuna buna bağlı olarak “TRAFİK KAZASI” vakaları yaşamımızın bir parçası oldu.İnsan nüfusunun artması, ihtiyaca binaen ekonominin vazgeçilmez unsurlarından olan motorlu taşıtların binlercesi her gün trafiğe giriyor.Araçlara uygun karayolları, köprüler, tüneller, otobanlar sinyalizasyonlar yapıldı ve geliştirilerek yapılmaya devam ediliyor.

    Trafik kazası; uygarlı ve teknolojinin gelişmesine uygun olarak, karayollarında meydana gelen kazalar, dünya genelinde bir sorundur ve dünyada başta gelen üçüncü ölüm nedenidir.Türkiyemizde mühim sorunlarımız arasındadır.(Terör-işsizlik-trafik kazaları-trafik canavarı vs.)

   Trafik kazalarına 3 faktör göze çarpar.ARAÇ, ÇEVRE VE İNSANDIR.

1-     İNSAN FAKTÖRÜ= %96,6

2-     YAYA FAKTÖRÜ=%2,8

3-     ARAÇ FAKTÖRÜ=%0.05

4-     ÇEVRE FAKTÖRÜ=%0,05

    Trafik kazaları çok boyutlu bir problem olma özelliği taşımaktadır.Bu nedenle Trafik kazalarının nedenlerini belirlenmesi problemi bütün olarak araştırmayı gerekli kılmaktadır.Trafik kazasında insan faktörü ve sosyal faktörler trafik kazalarında trafik sisteminin bozuk fonksiyonda bulunması, trafik sistemi ise bir toplumun ekonomik, politik, hukuksal, dinsel vb. diğer alt sistemleriyle ilişkili bir fenomendir.Trafik kazalarında sürücü, trafik polisi ve yayalar doğrudan etkide bulunmaktadırlar.Sürücü kurslarında görev yapan ve eğiticiler ve yöneticiler ise trafiğin dolaylı olarak etkilemektedirler.

İNSAN FAKTÖRÜ, olarak sürücülerin hatalı davranışlarına neden olan birçok faktör bulunmaktadır.KİŞİSEL faktörler, psikolojik faktörler,fizyolojik faktörler araç teknik özelliği bakım durumu, çevre : yol, yaya araç içinde seyahat edenler  meteorolojik faktörler.Bunları çoğaltabiliriz.

   Trafik kazaları dünya problemi olduğunu şu basit istatistiklerden daha rahat anlaşılır.

1-     1988 yılında 40 ülkede – 142779 kişi trafik kazasında ölmüştür.

2-     ABD’de 1991 yılında – 40250 kişi trafik kazasından ölmüştür.

3-     İngiltere’de 1980-1990 yılları arasında 54136 kişi trafik kazasında ölmüştür.

4-     Fransa’da 1996’da 8080 kişi trafik kazasından ölmüştür.

5-      Hindistan’da – 1989’da 46690 kişi trafik kazasında ölmüştür.

     Ölümlü trafik kazalarında diğer gelişmiş ülkelerden çok kötü durumda değiliz.Buna rağmen daha az can kaybı olması için elbirliği ile çalışmalıyız.Trafik kazalarını asgariyeye indirme ile ilgili çalışmalarda insanımıza umut vermeliyiz.Trafikte daha az kazaya , daha az ölüme, daha az maddi manevi zararla kapatabilmemiz için trafik kurallarını uymanın insanlık  görevi olduğunu bilincinin aksinin yapanların her an bir cinayete sebebiyet olacaklarını vicdanen hissetmelidir.Denetleme yapanlar ve yetkililer sürücülerden daha hassas daha duyarlı olmaları dileğiyle Türk insanının ve insanlığın trafik kazalarından uzak olması temennisiyle.                                                                                 

UMUD DEDE

Bu yazı toplam 858 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim