• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Toplumsal kurallar duvarını yıkmak

24.02.2014 20:20
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Evrensel hiçbir kural,kanun ya da gelenek yoktur dünya insanlarin düsünmeden tavirlarina yansittigi kurallarla doludur ve bu kurallarin toplami oldukça genis bir hatali olani olusturur.inanmadiginiz bir dizi kural ve prensip tarafindan yönlendiriliyor ola bilirsiniz,ancak yine de bu zinciri kirip kendi kararlarinizi verebilmek konusunda zorlanirsiniz.hiç bir sey kesin degildir her zaman mantikli olan veya her durumda maksimum yarar saglayan hiçbir kural yoktur esneklik çok daha büyük bir erdemdir ,ama yararsiz bir kanunu çignemeyi yada saçma geleneklere karsi gelmeyi zor ,hatta imkansiz görebilirsiniz topluma uyum saglamak bazen yararli ola bilir ama bu tavir uç noktalara tasindiginda bir nevroza dönüsür ,özellikle de kurallara uymaniz mutsuzluk ,depresyon endise doguruyorsa.
Bu satirlar asla yasalari hor görmenizi, ya da sirf istediginiz için kurallari çignemenizi tesviye etmiyor. Yasalar gereklidir ve uygar toplumun önemli bir parçasi ve düzenidir. Geleneklere körü körüne baglilik tamamen farkli bir seydir ve aslinda bireye yasalari çignemekten daha çok zarar verebilir. Genelde kurallar aptalca, gelenekler de artik mantisizdir. Durum böyleyse ve siz de mantiksiz kurallara uymaniz gerektigi için etkili hareket edemiyorsaniz, kurallari ve davranisinizi sorgulama zamani gelmistir.
Bir kural, yalnizca saglikli ve etkili davranisin önünde bir engele dönüstügünde sagliksiz olur. Bir kuralin sonucunda rahatsiz edici veya üretken olmayan tavirlar gösteriyorsaniz, seçme özgürlügünüzü bos vermis ve bir dis güç tarafindan yönetilmeye razi olmussunuzdur. Yasaminizi karistirabilecek bu hatali kurallari incelemeye devam etmeden önce, içsel kontrol ve onun ziddi olan dissal kontrolünüze daha yakindan bakmak yararli olacaktir.
Toplumumuzdaki insanlarin yüzde yetmis besinin, kisilik yönelimlerinde içsel degil dissal olduklari tahmin ediliyor. Yani, bu kategori girme olasiligi çok yüksek. “Dissal olmak ne demektir? Esasen, yasadiginiz anlardaki duygusal durumunuzun sorumlulugunu kendiniz disinda bir varliga yüklüyorsaniz dissalsiniz. Örnegin, “Neden kendini kötü hissediyorsun ? sorusu soruldugunda “Ebeveynlerim bana kötü davraniyor,” Duygularimi incitti, “Arkadaslarim beni sevmiyor,” “Hiç sansim yok” ya da “islerim iyi gitmiyor” gibi yanitlar veriyorsaniz bu kategoriye girerseniz. Neden çok mutlu oldugunuz, soruldugunda da “Arkadaslarim bana iyi davraniyor, “Sansim döndü, “ “Kimse basimi agritmiyor” ya da “Benim için geri döndü” diyorsaniz, yine dissal kategoridesiniz, çünkü hala duygularinizin sorumlulugunu baska varliklara yüklüyorsunuz.
Içsel kontrolü olan birey, duygularinin sorumlulugunu kendi omuzlarina yükler ve toplumumuzda bu tip insanlar pek bulunmaz. Yukaridaki sorular ona soruldugunda, “Kendime yanlis seyler söyledim”, Baskalarinin sözlerine çok önem veriyorum”, Baskalarinin ne düsüneceginden korkuyorum. “ Su anda mutsuzluktan kaçinmak için yeterince güçlü degilim. “ve ;üzülmememi saglayacak yetenege sahip degilim .gibi içsel yönelimli yanitlar verir. Benzer sekilde, keyfi yerinde oldugunda da bunu “Mutlu olmak için çok çalistim”, islerimin lehimde yürümesini sagladim. “Kendime dogru seyler söylüyorum. “Kendimi yönetebiliyorum, burasi da olmayi seçtigim yer gibi sözlerle açiklar. Kisacasi, insanlarin dörtte biri duygularinin sorumlulugunu üzerlerine alirken, dörtte üçü dis kaynakli suçlar. Siz hangi kategoridesiniz ? Görünüse göre tüm kural ve gelenekler dis kaynaklarca üretilir. Yani, sizin disinizda bir varliktan gelirler. Kurallarla yüklüyseniz ve baskalarinin olusturdugu adetleri yikamiyorsaniz, siz de dissal insanlar kategorisine giriyorsunuz.
Kaderciler, deterministler ve sansa inanan insanlar dissal kategoriye girer. Yasaminizin önceden planlandigina ve tek yapmaniz gerekenin uygun yollardan gitmek olduguna inaniyorsaniz, büyük olasilikla sizi bu yolda tutmak için birçok kuraliniz var.
Dis güçler tarafindan yönetilmeye izin verdiginiz ya da yöneltildiginizi düsünmekte israr ettiginiz sürece, asla kisisel doyuma ulasamazsiniz. Etkili olmak yasaminiz daki tüm sorunlari yok etmek degildir. Etkili olmak, kontrolünüzü dissaldan içsele dogru kaydirmak demektir. Böylece tüm duygusal deneyimlerinizin sorumlusu siz olursunuz. Bir labirentte yasam boyu kosturan, baskalarinin buldugu ve size mantikli bile gelmeyen kural ve zorunluluklarla yasayan bir robot degilsiniz. Kurallara daha ödünsüz bir bakis açisiyla bakin ve düsünce, duygu ve davranisiniz üzerinde içsel kontrolünüzü gelistirmeye çalisin.

Bu yazı toplam 679 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim