• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 2 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 5 °C

TOKİ Esenyurt'ta

29.11.2014 22:51
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

  "Mesut bir izdivaç her gün yeniden inşa edilmesi gereken muazzam bir binaya benzer."

 

         İnsanların mutlu yaşayabilmesi için öncelikle başlarını sokacak bir eve ihtiyaçları vardır.

 

         Toki'de; Türkiye dünyanın en hızlı nüfus artışı ve kentleşen ülkelerinden biri olduğu için bu sorunu çözüm amacıyla 1984 yılında kurulmuş alt gelir grubu ailelere konut yapımına başlamıştır. 50 ilde 34394 konut yaparak 16 Nisan'da yoksul ve dar gelirli ailelere satışlarını yapacaktır.

 

         İlçemizde de belediyemiz tarafından girişimde bulunulmuş isteklilere anket formu dağıtılmış, 19 Ekim tarihine kadar müracaat etmeleri istenmiştir. 3 Ekim itibariyle alt gelir grubuna 60 kişi, sosyal konutlara 30 kişi belgelerini teslim etmiş, hedef 300 daireli konutların yaptırılmasıdır.

 

         Konut sahibi olabilmenin şartları ise: TC vatandaşı olmak. Kendisini, eşinin veya çocuklarının tapuya kayıtlı konutu olmamak. 30 yaş üzerinde olmak. Hane halkı net gelirinin 840 TL'nin altında olması. İlçe nüfusuna kayıtlı ve 3 yıldır ikamet şartı getirilmektedir.

 

         Alt gelir grubuna 65-75 m2 ve 80-85 m2 evler ile satış bedelleri 50.000 TL ile 62.000 TL arası olduğu belirtilmektedir.

 

         Sosyal konutlar ise 90 m2 ile 140 m2 arasında olup, satış bedelleri 70.000 TL ile 95.000 TL üzeri olacağı formda yazılmıştır.

 

         Konut kredisi: konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tür tüketici kredisidir. İlçemizde ödemeler 180 ay (15 yıl) vadeli olacağı bildirilmekte 6.000 TL'si peşin alınacak.

 

         Belediye başkanı ile yapılan görüşmede:

 

-        Orman işletmesinden alınan araziye niçin TOKİ konutları yapılmadığı sorulduğunda; işe ticari anlamda baktığı, oraya yapılan kooperatiflerden Bir trilyonun üzerinde gelir, sağlandığı, bu gelirle sebze pazarı inşaatının tamamlandığı, bu binaların TOKİ konutlarından daha ucuza mal edileceği belirtildi.

 

-        TOKİ'ye geç kalınmadı mı? Sorumuza ise daha ucuz arsa bulunarak maliyetlerin düşürülmesi ve ihtiyaç sahiplerine 300 konut yapılacağı, yer belirlemesi ile birlikte çalışmalara başlanacağını yer içinde; Askerlik şubesi arkasında 30 dönüm, Yüksek okul arka kısımlarında 30 dönüm, Çalköy tarafında 30 dönümlük arazilerin TOKİ tarafından incelenerek uygun yer seçimi ile giderinin de Toki'den karşılanacağını anlattı.

 

Yeni projelerinin ise on gün içinde mimari ve mühendislik planlarının hazırlatılarak terminal yerine Toplu Ticaret Merkezi , karayolları arsasına ise Terminal yapılmasını, Ticaret merkezine yapılacak dükkanlardan belediyeye gelir elde edeceğin, Sebze pazarı yeni yerinin de ekim ayı sonlarında hizmete geçeceğini, çöp arabalarının tanklarını değiştirdiğini söyledi.

 

         İlçemiz için yapılacak yararlı işlere herkesin destek olacağı, gözden kaçan işlerde de yapıcı eleştirilere de kulak verip, başkan ve çalışanlarının höşgörü ile yaklaşacağı umudu ile kolaylıklar diliyoruz.

         "Evlenenle, ev yaptırana Allah yardımcı olur."

Bu yazı toplam 3244 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim