• BIST 99.677
  • Altın 220,135
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Tiyatrolara Yardım

21.02.2014 21:15
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

1985 yılından beri süregelen Tiyatrolara Yardım Yönetmeliği, yeni bir yönetmelikle ortadan kaldırıldı. Mehmet Esatoğlu'nun bu konuda yazdığı yazıyı okudum. Kendisin de kurucusu olduğu Tiyatro Yazarları ve Yönetmenleri Derneği üyelerine gönderdiği e-mail yazısı tiyatrocularımızın iki yüzlülüğünü ve tutarsızlığını kabak gibi ortaya koyuyor.

Esatoğlu yazısında, tiyatroculara yardım görüşmesini ilk kez Zeki Alasya'nın, dönemin cunta lideri ve cumhurbaşkanı Kenan Evran'le görüşerek başladığını, yardım konusunda tiyatrocuların kızgın oldukları halde (çünkü Nazım Hikmet'ini Yılmaz Güney'in, Yaşar Kemal'in vb. yazarların oyunları yasaklanmıştı) paranın kokusunu alınca nasıl dönüş yaptıklarını anlatıyor. Çok düşük yardımlar olmasına rağmen tiyatrocuları birbirine düşürmeye yetti. Haksızlıklar peşpeşe geldi ve tiyatrocular birbirlerini sanatçı olmamakla suçlar hale geldiler. Bunlar olurken devletin sanattaki kırmızı çizgisi AST'ın ''Bir Halk Düşmanı''  ve Ali Poyrazoğlu'nun ''Oğlum Çiçek Aştı'' adlı oyunların yardım alamamasıyla ortaya çıktı.Yani düzene ve mevcut iktidarın ahlak anlayışıyla ters düşenlere ''nah para'' dendi.

Bu arada devletle barışan tiyatrocular daha fazla yardım almak amacıyla dernekleştiler. Anlaşamadıkları ve pastadan daha fazla pay almak uğruna ikiye ayrıldılar. Birinin başında Hadi Çaman diğerinde Ali Poyrazoğlu yardım komisyonuna giren dernek başkanları oldular. Tabiatıyla pastanın kaymağını onlar ve onların desteklediği tiyatro patronları afiyetle yediler. Geri planda kalanlarda çöplendiler. Pastadaki payın küçülmemesi amacıyla, tiyatro patronları tiyatro yazarlarını da devreden çıkarmak için oyunlarına tülüatlar eklenip oyunun adlarını değiştirdiler. Projede yüksek masraf göstermek ve ona göre yardım almak için tiyatro oyunculuğundan yana yeteneksiz ama fizik yapısı bakımından ''bir içim su olan'' mankenleri oyuncu gösterip pasta dilimlerini arttırdılar.

Şimdi pasta ortadan kaldırılınca ağlamaya başladılar. Neyse; son günlerde devlet tekrar yardım yapacağız diyor. Aynısı olmaz gibi.. Olmayacağı belli...

Aslında bu yazıyı para için ne kadar değişkenlik gösterip, tavır değiştiren ''Kartel Tiyatroları'' için yazacak ve yardım alamayan ama yüreğiyle, her türlü özveriyle çalışan bütün varlığını tiyatroya adamış. Örneğin, Almanya'da, Rusya'da tiyatro eğitimi almış, hatta başka işlerden kazandığı (sinema vs.) parayı tiyatroya yatırıp aç gezen  Nazif Uslu ve onun gibiler için yazacaktım. Ama devletin son açıklaması içime bir kurt düşürdü. Diyor ki devlet, ''Dernekleşen Tiyatrolar'da yardım alacak'.

Tam olarak açamadım ama, burnuma buram buram siyasi -yandaş kollama- kokuları gelmeye başlayınca eski yöntemi eleştirmekten vazgeçtim.

Haluk Bilginer, Zuhal Olcay'la bütün birikimlerini kullanıp Moda'da bir tiyatro sahnesi yapmaya karar verirler. Bilginer yardım için Kültür Bakanı'yla birebir görüşür. Bakanın yanıtı, ''O kadar para tiyatroya yatırılır mı? Villa al, başka şey al' der ve yardım yapmaz.

Eskisine razıyım, olursa...

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim