• BIST 96.817
  • Altın 221,988
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Terörün senaryosu hazır

16.04.2014 23:17
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Sınırlarımızda yakalanan patlayıcılar, bu maddeler başka bir işte kullanılamayacağı için, bir terör eyleminin hazırlandığına işaret ediyor. Ancak böyle bir eylemin sadece patlayıcı yanına bakıp diğer taraflarını ihmal etmek yanıltıcı olur. Önce hazırlıklara bakıp bir senaryo yazalım ve bunun yanıltıcı yanlarını irdeleyelim. 

Yapılacak eylemin can yakıcı büyüklükte olacağı ve toplumda büyük bir infiale sebep olmasının beklendiği anlaşılıyor. Eylemle birlikte failler konusunda bir fikir birliği oluşacaktır. Yapılan yayınlar patlayıcıların PKK’ya gönderildiğine ve onlar tarafından kullanılacağına işaret ediyor. Eylem medya tarafından ‘PKK’nın hain saldırısı’ olarak duyurulacak ve halkın galeyanı üst düzeylere çıkacaktır. Bu, açık veya kapalı, bir etnik nefrete ve düşmanlığa zemin hazırlayacaktır. Kamuoyu baskısı ve olayı düzenleyenlerin etkilediği kesimler, Türkiye’nin karşılık vermesini ve örgütü bulunduğu yerde imha etmesini isteyecektir. Türkiye Kuzey Irak’a girmek zorunda kalabilir. 

Böyle bir eylemin ekonomide tedirginliğe yol açması ve gösterge sayılan ekonomik büyüklüklerin olumsuz bir seyir izlemesi kaçınılmaz olur. Bir kriz yaratmak isteyen odaklar için böyle bir olay bulunmaz bir fırsat sayılır. Böylece ekonomide operasyon yapanlar irdelenmez ve bütün günah terör eylemine yıkılır.

Eylemi karşılıksız bırakmamak ve kamuoyunu tatmin etmek endişesi ön plana çıkar, tepkisel davranış, akılcı politikalar uygulanmasını imkansız hale getirir. Nefretin körüklediği şiddet karşı şiddeti doğurur. 

Türkiye’de yapılacak bir terör eyleminin, büyük bir ihtimalle, böyle gelişeceği söylenebilir ve bu gerçekleşirse ülkenin teröre karşı hiçbir hazırlığı olmadığı da ortaya çıkarır. 

Olayın faili konusundaki önyargılar, böyle bir eylemin yapılmasını tahrik eden en önemli faktördür. Eylemi planlayanlar, oluşacak tepkiyi önceden bilirler ve eğer bu tepki onların istediği biçimde ise, projelerini büyük bir rahatlıkla yürürlüğe koyarlar. Olay konusunda herhangi ciddi bir araştırma ve değerlendirme yapılmayacağını, yapılanların da istenen adresi göstereceğini bilirler. Eylemciler yakalanabilir hatta yakalanması sağlanabilir ve onların verdiği bilgiler istenen adrese işaret eder. 

Fail önceden biliniyor mu? 

Muhtemel fail olan PKK’nın, şu anda, bir dağılma ve bölünme içinde olması, örgüt içinde bir önderlik mücadelesinin yaşanması eylem planlayıcısının işini kolaylaştırır. Bu kanatlardan herhangi birinden elde edilen militanlar, yaptıkları eylemle bu kanadı değil, bütün bir örgütün suçlanmasına neden olur. Yakalanan veya tespit edilen eylemciler gerçekten de, şu anda veya geçmişte, bu örgütle bağlantısı olan kişilerdir. 

Böyle bir durumda yapılacak şey sadece patlayıcıların izini sürmek ve eylemci militanları yakalamakla sınırlı olmamalıdır. Devlet böyle bir durumla karşılaşınca nasıl davranacağını önceden kamuoyuna ve dolayısıyla eylemi planlayanlara açıkça duyurmalıdır. Bir karşı eylem planı şu hususları ihtiva edebilir: 

Olayın faillerinin sadece örgüt düzeyinde değerlendirilmeyeceği, zanlı örgüt içindeki alt grupların hangisiyle irtibatlı olduklarının da araştırılacağı ve bu alt grupların hangi güçlerle ilişki içinde olduklarına da bakılacağı söylenir. Medyanın olayı etnik bir husumete dönüştürecek biçimde yayın yapması engellenir ve ultra vatanseverler kontrol altında tutulur. Türkiye’nin bölgede izleyeceği politikaların terör eylemleriyle değiştirmesinin mümkün olmadığı, tepkisel bir tavır takınılmayacağı ve intikam peşinde olunmayacağı anlatılır. 

Olayın, fail ve eylem ikilemi dışında siyasi boyutlarıyla da değerlendirileceği ve sorumluların bu değerlendirmenin ışığında belirleneceği söylenir. 

Olayın suçu oluşturan eylem boyutuyla siyasi boyutunun birbirinden tamamen ayrı tutulacağı ve her boyutun bağımsız biçimde ele alınacağı ilan edilir. Terörün temel amacı kamuoyunu belli bir yönde oluşturmak ve yönetimi bu oluşuma cevap verecek biçimde davranmaya zorlamaktır. Devlet bu iki amacın da gerçekleşmesine fırsat vermemelidir. 

Ayrıca patlayıcılar bir ihbar sonucu yakalanmışsa ihbarcının kimliği önemlidir. Karşı bir güç mü devreye girmiştir yoksa eylemi planlayan güç, bir parti malı yakalatarak ve bunun gönderildiği adresi söyleyerek ön hazırlık mı yapmaktadır?

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim