• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Terör ve Terörden Beslenenler

24.02.2014 20:22
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Bilindiği üzre terör; kimi insanların, kimi grupların veya devletlerin kendi amaçlarına ulaşmak, istemedikleri gelişmeleri engellemek ve yok etmek üzere başvurdukları şiddete, yıldırmaya, korkutmaya dayalı bir anlayıştır.

Hangi gerekçeyle, kime karşı ve ne şekilde yapılırsa yapılsın hoş karşılanması, mazur gösterilmesi, hele hele onaylanması mümkün olmayan, insanlıkla, insan onuruyla bağdaşmayan bir insanlık suçudur terör...

Kötü olan, terör eylemini kimin, hangi amaçla, kime karşı yaptığı veya hangi yöntemleri kullandığı değil; kötü olan terörün, terör anlayışının bizzat kendisidir.

Diyebilirsiniz ki; a be kardeşim, bunun böyle olduğunu herkes biliyor da, buna rağmen neden yapılıyor?  Ya da, madem terör kötü bir şeydir, yapılmaması gereken bir davranış örneğidir, öyleyse koca koca devletler, kimi idealleri gerçekleştirmek üzere yola çıkan eğitimli eğitimsiz insanlar, inançları adına olmadık davranışlarda bulunanlar terörün kötülüğünü anlayamıyorlar mı, ya da bilerek mi yapıyorlar?

Doğrusunu isterseniz terör eylemlerinde kullanılan insancıkların çoğu bu kötülüğün farkında bile değiller. Hatta bırakın yaptıklarının, daha doğrusu kendilerine yaptırılanların kötülüğünü, yaptıklarının kendilerine gurur ve mutluluk verecek şekilde eğitildikleri bir gerçektir.

Neden mi? Öyle yetiştirilirler, öyle donatılırlar da ondan. Kendilerinin kullanıldıklarının bile farkında olamayan -ve çoğunuluğu hiçbir zaman olamayacak olan- bu zavallıcıklar; kendileri için belirlenmiş olan doğruların, iyilerin, güzellerin; kendileri için çizilmiş yolun, belirlenmiş yöntemin; kendilerine yüklenen görevlerin, sorumlulukların dışına çıkamaz, çıkmayı akıl bile edemezler. Efendileri, kullanıcıları istemedikçe herhangi bir davranış değişikliğinde bulunmazlar. İşin doğrusu, bu durumdaki insancıklardan böylesine davranışlar beklemek de abesle iştigal olur. Sorgulayan, seçen, karar veren, uygulayan, sonuçlarını değerlendiren bir konumları olmadığı; sadece robot durumunda oldukları için; içinde bulundukları ortamı, yaptıklarını elbette algılayamazlar, anlayamazlar ve mutlaka kendilerine şırınga edildiği üzre yapılarına uymayan, kendilerine verilenlere ters düşen her insan, her düşünce, her inanç veya her toplum kesimi onlar için kötüdür, zararlıdır, ortadan kaldırılması gerekir...

İnsanların, insan gruplarının ve toplumların oluşturdukları siyasal oluşumların tümünü kucaklayan devletlerin de içinde yer aldıkları kültürler; iyi, doğru, istenilen, tüm insanlık için faydalı olan kimi değerler üretebildikleri gibi insanlık adına kötü olan, zararlı olan, doğru olmayan unsurlar da üretirler. İşte adına terör denen zora, şiddete dayalı eylemleri ifade eden anlayış da insanlık tarihinin ürettiği bu istenmeyen unsurların başında yer alır.

Terör herkes için, her insan için, her toplum için zararlı mıdır? Özünde, evet...Peki bu işten kar eden kimseler yok mu? Keşke olmasalardı ama sürüsüne bereket...

Normal yollarla, hak ederek, onaylanarak herhangi bir şeyi elde edemeyeceğini anlayanlardan tutun da; başkalarını, muhataplarını, rakiplerini sindirmek, yok etmek isteyenlere; siyasal görüşlerini, ideolojilerini, inançlarını kabul ettirmek isteyenlerden; tek otorite olmak, bütün güçleri elinde toplamak isteyenlere varıncaya kadar birçok aktör bu alanda rol almakta veya ağababalarınca rol verilmektedir.

İşgal öncesi Saddam Irak’ında halka yapılan baskılar, kıyımlar, zulümler de; bağımsız bir ülkeyi silah zoruyla işgal etmek, halkına olmadık işkenceler yapmak da; İsrail devletinin Filistin halkına uyguladığı insanlıkdışı eylemler de, Filistin örgütlerinin kanlı saldırıları da; sırf kendilerinden farklı diye, başka etnik kökenden geliyor, başka bir inanca ve hatta yoruma sahip diye; düşüncesi, yaşamı, değerleri uymuyor diye insanların birbirlerine yaptıkları da; toplumu bölmek, yeni güç odakları oluşturarak kendine kanalize etmek için şiddete dayalı eylemler de; şiddete başvuranlara benzeyenlere varıncaya kadar insanlara uygulanan akıl dışı hareketler de terördür.

İster başka şansı olmadığı, kendisine terör dışında bir çıkar yol bırakılmadığı şeklindeki değerlendirmelere dayansın; ister bir savunma şekli olarak, zorunluluk olarak takdim edilsin; ister olan, olduğu varsayılan, yaratılan düşmanlara karşı mücadele yolu olarak gösterilsin terör, aslızatında siyasal, dinsel veya ekonomik güç elde etmek için başvurulan bir yöntemdir. Terör, en başta karanlık işlere alışık devletlerle onların doğrudan veya dolaylı himayesinde yer alan kesimlere faydalar sağlar. Zira onlar gelirlerini bu şekilde elde eder, ilişkilerini bu şekiilde sürdürür ve işlerine geldiği sürece başka toplumlardaki memnuniyetsizlikleri olan kesimleri ve insanlari bu şekilde kullanırlar.

Sonra mı? Bir yerlerini silip attıkları bez kadar bile değer vermeden çöplüğün derinliklerine atarlar onları; işlerine gelecek başkalarını kullanmak ve onları da çöpe atmak üzere...

Sömürü düzenleri, saldırgan anlayışlar, karanlık ilişkiler, memnuniyetsizlikler ve kıt akıllar oldukça; akıl, sevgi, barış, eşitlik, onur, kardeşlik gibi değerler yerleşmedikçe...

Bu yazı toplam 1218 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim