• BIST 101.742
  • Altın 228,319
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Temizlemek mi, kirletmemek mi?

30.01.2014 18:33
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Van dün Akdamar Adası’ndan Türkiye çapındaki ‘Temiz Sular, Temiz Türkiye’ kampanyasının başlamasına ev sahipliği yaptı.

Van’ın tanıtımı ve güzelliklerinin izlenmesi için bu tür açılışlar bulunmaz fırsatlardır. İlimizin Bakanı Hüseyin Çelik’in bu anlamda Van’a olan katkısını hangi ideolojiden olursa olsun hiçbir Vanlı veya Van’da yaşayan yadsıyamaz/yadsımamalıdır. Ayrıca Bakan'ın dün akşam bir TV kanalının canlı yayınını Van'da yapmasını sağlaması da Van adına olumlu bir gelişme oldu.. 

Dün sokaklarda ilkokul öğrencileri ellerinde poşetlerle sokak sokak büyüklerinin attıkları çöpleri topladı. Amaç temiz bir çevre oluşturmaktı. Dünya çevre gününe temiz bir çevreyle girmekti. 

Ama bu tür girişimlerle çevre temizlenmez ki! Öncelikle insanımızın bilincinin temizlenmesi gerekiyor.. Kirletmemeyi öğrenmesi gerekiyor. Yoksa çocuklar ne kadar temizlerse temizlesin ne sokaklar temizlenir, ne de Temiz bir Van diyebiliriz..

Hep şikayetçi oluyoruz Van Gölü kirli, belediye onu yapmıyor bunu yapmıyor, arıtma tesisi tam çalışmıyor… Peki vatandaş üstüne düşeni yapıyor mu? Göle dökülen ve şehrin içinden geçen çayları temiz tutmakta ne kadar hassas davranıyor?

Bunu görmek için gidip oraları bir ziyaret etmek gerekiyor.. Yada gölün belli noktalarına gidip kıyıda biriken katı atıkları görmek gerekiyor. 

Kısacası temiz bir Van istiyorsak hep birlikte temiz olmalıyız ve hep birlikte bunun için uğraşmalıyız. Sivil Toplum Örgütlerine üye olmalı ve Van için kafa yormalıyız.. Buna vaktimiz yoksa elimizdeki çöpü çöp kutusu bulana kadar atmamalıyız..

Güzel bir söz vardır.. Hiçbir su damlası kendini selden sorumlu tutmaz.. Ama sel su damlalarından oluşur..!

Bizler su damlasıyız… Ya hep birlikte sel olacağız, yada her birimiz bir fidanın köküne akıp filiz olacaz..

Sevgi ve saygılarımızla..
Temiz ve bilinçli kalın..

Bu yazı toplam 617 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim