• BIST 99.677
  • Altın 219,937
  • Dolar 5,3371
  • Euro 6,0634
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Tek Kravat Fuat'ın Adil Hikayesi

20.08.2013 23:19
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Fuat için bazı şeyler çok önemliydi. Evet, hayat varsın zor ve anlamsız olsundu, ama bazı şeyler vardı ki önemlerinden asla sual olunamazdı. Kurşun kalemle yazarken silgi kadar önemliydiler hem de. Fuat, bizim Fuat, şu eski tip arzuhalcilerdendi ve o antik daktilosunda temize çekmezden evvel tüm dilekçelerini bir kere kurşun kalemle yazardı. Cebeci’nin arka taraflarında, tek göz bir odada yaşardı. Otururdu diyemeyeceğim zira evde yatak niyetine bir şilteden ve bir kaç kap kaçaktan fazlası yoktu. Kap kaçak lafına ise kendisi çok sinirlenirdi. Arzuhalcilik yüce bir meslek miydi bilmiyorum ama karın doyurmak için pek makul gözükmüyordu. Zaten Fuat’ın başına ne geldiyse o rezil TL simgesi yüzünden geldi ya. 

Fuat için bazı şeyler çok önemliydi ve bunlardan biri “adalet”ti. Sabah uyandığınızda kursağınızda içtiğiniz son cigaradan kalma bir kuruluk ve lanet bir acı vardır ya, hani su içmeden geçmeyecekmiş gibi duran. Adalet, o bir damla suydu işte. Sıkıntı şu ki o tatsız his, mesela ramazanda oruç iken suç içmeden de geçer. Eh, ne demişler, şeriatın kestiği parmak acımazmış. Bunlar Fuat’ı ve beni aşan şeyler. Geç tecelli eden adaletin adalet olmadığına ise katılmıyorum. Sonuçta o bir damla su, her an içilebilir. Yahut Fuat yanılıyor. 

Kendisince böylesine önemli olan adalet için Fuat, o gün tanıklık yapmaya gidiyordu. On senelerdir önünde durduğu -arkasında durmak imkansızdı çünkü- adliye havuzunun orada iki adamın yumruklaşmasına şahit olmuştu. Aslında yumruklar ihtisas alanına dahil değildi ve kendisini pek de ilgilendirmezdi. Ayrıca, onları sevmezdi de. Ama tanıklık için otuz lira harcırah veriliyordu ve bu iyiydi. Epey iyiydi. Böylelikle Fuat, bizim “Tek Kravat Fuat”, o tek kravatını taktı. Duş dahi almıştı. Berber Kamil’in dükkandan da bolca kolonya sürmek suretiyle adalete verdiği önemi gösteriyordu. Zeliha Abla, bütün gece aşağıdan sesler duyduğunu söylediydi. Tek Kravat, muhtemelen gece boyu vereceği ifadeyi bağıra çağıra prova etmişti. Bakın, Fuat’ı sevmeyebilirsiniz, ama önemli saydığı bir şeye gülemezsiniz. Adalet ciddi bir iştir. Hem hukukta sükût, ikrardan da gelebilir. Onun için, Fuat’ı ulvî fikirlerinizle yargılamayın bence. İnançlı işlem nedir bilmiyor isek de, ciddiyetin ne olduğunu hepimiz biliriz elbet. Siz hiç, fakir naylonu bir masa örtüsünün komik olduğunu gördünüz mü? Fuat, ciddiyeti gayet iyi bilirdi. 

Tek Kravat söylenilen saatte adliyeye, ki önemli olan bir başka şeydi o da, gitti. Adliyenin önemi şuradaydı: O bir damla suyun içinde bulunduğu bardaktı adliye. Bence bardak olmadan da içilebilir su ya, neyse. Fuat bardağı önemsiyordu sonuçta. Diyor ki, bütün sular bardakların şeklini alırmış ve bardak ne kadar güzelse su da öyle tatlı gelirmiş adama. Fuat’ın evinde hiç bardağı yoktu. Hep sürahiden içerdi suyu. Sürahi dediğim, büyük bir metal maşrapa işte. 

Kendinden dinleyemedim ama diyorlar ki, Fuat duruşmayı beklerken avukat içeri girmiş, üç tanıkları olduğunu söylemiş. Hakim de, “Üç dinleyemiyoruz avukat hanım, şartlar malum, yoğunluk var. Konuyu iyi bilen iki tanesini dinleyelim.” demiş. Anlayacağınız, bizim Tek Kravat boşa çıkmış. Avukatı dinlerken sinirden parmağını ısırmış, canı da çok acımış. Avukat ona neyi nasıl söyledi bilmiyorum ama Fuat bir tuhaf olmuş. Kızarmış bozarmış. Bir hışımla ayrılmış adliye binasından. “Önem” de onu takip ediyormuş. Adliyenin merdivenlerinden inerken karşısına çıkan ilk adama “yumruğu” patlatmış. “Adalet” yukarılardan bir yerden sormuş: “Niye yaptın bunu?”. “Sen niye yaptın?” diye bağırmış Fuat. 

O gün bugündür bizim Tek Kravat, sabahları hiç su içmez. Niye diye soranlara yumruk atıyor.     

               

Rind

Bu yazı toplam 616 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim