• BIST 99.677
  • Altın 220,135
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Suriye...

29.08.2013 21:08
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Az önce Rusya Televizyonu (RT)’nun geçtiği flaş habere göre, Batı ülkeleri ve Arap ülkeleri (aslında bunlar bir pakt, kendilerine “Suriye’nin Dostları” diyorlar) Suriye’ye askeri bir müdahale için bir “konsensus”a varmış. Dediklerine göre, Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı kesinmiş. Ancak, bunu henüz belgelemiş değiller, kanıtlamak zahmetine katlanacak gibi de görünmüyorlar.

Buna karşılık, Rusya, kimyasal silahı aslında Suriye hükümetinin değil, fakat ona karşı savaşan (ve içinde Türk devletinin de olduğu, “Suriye’nin Dostları” paktının desteklediği) çetelerin kullandığı yönündeki kimi verileri (Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde yer alan elçisi Vitaly Churkin, sözü edilen kimyasal maddenin kalıntılarına çetelerin saklandığı tünellerde rastlandığını ve onun kullanıldığı zaman ve bölgenin uydu görüntülerini BM’ye sundu) dünyayla paylaştı.

Bu arada, İran kaynaklı Press TV’nin dünkü haberine göre, Suudi Arabistan, Rusya’ya gizli bir petrol anlaşması önermiş, Suriye meselesinde aradan çekilmesi için. Bu, Suudi Arabistan’ın (ki aslında ABD’nin) son bir yılda Rusya’ya bu konuda yaptığı ikinci rüşvet girişimi. Oysa, Rusya kendi sömürgesini ve bölgedeki bir uydusunu korumaya çalışıyor; ona ancak yeni bir Suriye önermeleri lazım aradan çekilmesi için.

Bununla birlikte, bu pazarlıklar şunu gösteriyor ki mevzu kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı değil; ABD ve Batı (özellikle Britanya ve Fransa), Suriye’de yüzünü Batı’ya dönen, Batı yanlısı bir rejim kurmak istiyorlar. Bunun için de Rusya’nın bölgedeki bir karakolu gibi iş gören Esad hükümetini devirmeleri gerek. ABD ve Britanya yıllardır bunun planını yapıyorlardı (son bir haftadır hem ABD’de hem de Britanya’da kimi gazeteci, eski diplomat veya bürokratlar da bunun özellikle son iki yıldır masaya konmuş bir plan olduğu yönünde yazıp demeçler veriyorlar).

Bu arada Suriye’ye askeri bir müdahalenin çalışmaları da son hızla devam ediyor. Britanya dün Kıbrıs’a savaş uçaklarını yerleştirdi. Obama, bugün, Suriye’ye sadece iki günlük bir saldırı yapabileceklerini resmen duyurdu. Muhtemelen, Perşembe günü (yarın) olacak bu saldırı. Yani, bir saldırıp çıkacağız, diyorlar, o kadar da büyütmeyin. Sadece içerdeki birliklerimizin (yani, çetelerin) elini biraz kuvvetlendireceğiz. Zira Suriye hükümeti ve Kürt gerillaları bayağı bir dağıttı onları. Toparlayıp çıkacağız.

Şu an itibariyle bir yanda ABD, İngiltere ve Fransa; diğer yanda Rusya, İran ve Çin iki kamp olarak karşı karşıya gelmiş durumda. Elbette, her iki tarafın da kuyruğunda daha birçok devlet var olaya açıktan karışmayı bekleyen, hatta buna can atan.. Bunlardan biri de Türkiye.

Üçüncü dünya savaşı, burnumuzun dibinde, “resmen” başlamak üzere.

Bu yazı toplam 387 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim