• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Süper güç olma hayalinin iflası

16.04.2014 23:15
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

TV’deki görüntüler, yüzlerimizde kamçı gibi şakladı. Gencecik bir adam, ekmeğini taştan çıkartmaya çalışan bir aile babası... Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şerefli bir vatandaşı, katledildi. 

O, tv karelerinde Türk Ulusu’na toplu infaz uygulandı. Üç kurşun, Murat Yüce’nin kafasına değil, milletçe hepimizin beyinlerimize sıkıldı. Birlikte can verdik. 

Onurumuz öldü. Kalmayan gurur ve itibarımızın son izleri de kanla yıkanarak silindi. 

Aslında herşey, Amerikalılar’ın Türk askerlerinin kafalarına kukulataları geçirip, ellerini arkadan bağlamaları ile tırmanmaya başladı. İster Amerikalı, ister Arap... İster Amerikan Ordusu, ister El Kaide militanları... Siz olsanız, o mahud olayda nasıl davranırdınız? 

Derhal silaha sarılıp ateş açmamız gerekirdi... Biliyorum, karşı taraftan ve bizden 15-20 kişi hayatını kaybederdi. Kızılca kıyamet kopar, arka arkaya notalar verilirdi. Kovboy çileden çıkar, tehdit üzerine tehdit savururdu. 

Aradan bir süre geçer, gerginlik yatışır, taşlar yerine otururdu. Bunu bu şekilde ifade etmek başka anlamlara çekilecek, yanlış yorumlanacak, farkındayım. Varsın çekilsin... Sonuçta, Türkiye, tarihten gelen bir ağırlığı olduğunu dosta-düşmana hatırlatmış olur, uluslararası platformda saygınlığını muhafaza ederdi. 

Kim soracak?.. Nasıl soracak? 

Yapmadık. Yapamadık. Kuyruğumuzu kıstık, oturduk. Amerikalı askerler, esir aldıkları bizimkilerin kafalarına işediler mi, bilemiyorum. Ne fark ederdi ki, üzerimize pislenmişten beter edildik. 

Baktılar ve gördüler ki, ne arayanımız ne de soranımız var, bu kez de El Kaide’nin cellatları sahneye çıktı. Yitirdiğimiz ağırlık ve saygınlığımıza, bir tekme de onlar vurdu. 

Hürriyet Gazetesi, dün sürmanşetten ‘Bunun hesabı bir gün sorulur’ demiş. Ortak hissiyatımızı dillendiren bir dilek. Fakat, iyi niyet hanesinde kalmaya mahkum pasif bir feveran. Korkarım, hiçbir yere varması mümkün olamayacak bir duygu boşalması. 

Bilen varsa, beri gelsin. Anlatsın. Bizi rahatlatsın. Kim soracak?.. Kimden soracak?.. Nasıl soracak?.. 

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığının iflas ettiğini anlamamızın zamanı geldi, geçiyor. Hatta, büyük ölçüde geçti bile. Dokunmak bir yana, yılan artık saldırıyor. Paçalarımıza dolanıyor. Sokuyor. Isırıyor. Zehirliyor. Öldürüyor. 

‘Çizmeyi ayağıma geçirtmesinler!’ 

Bu toplumun tarihinin son 1000 yıllık dönemine, şöyle bir göz gezdiriyorum. Gözlerim yaşarıyor. Osmanlı’ları kazığa oturtan voyvodanın bütün avanesi ile birlikte aynı yöntemle cezalandırılışını hatırlıyorum. Mustafa Kemal’in, yoksulluk içinde kalkınmaya çalışan bir ülkede, ‘Çizmeyi ayağıma geçirtmesinler’ sözü kulaklarımda çınlıyor. Yaşlar, yanaklarımdan süzülüyor. 

Bölgesel süper güç olma hayalleri... Kafkasya, Mezopotamya, Balkanlar üzerinde söz sahibi olunmasına ilişkin iddialar... Orta Asya’da örnek olunacağı varsayılan çiçeği burnunda Türk devletleri, İslam Dünyası’na önderlik iddiaları... 

Hepsi, sabun köpüğü gibi avuçlarımızdan kayıp gidiyor. Bırakın süper güç hayalini, saygın bir ulus devlet olarak olağan refleksleri gösterebilme yeteneğimiz bile kayboluyor. 

Herşeye rağmen iyi niyetimi ve inancımı korumak istiyorum. Devletin tüm kademelerinden, en açık ifadesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, duygularımızı yatıştırıcı... Geleceğe dönük olarak güven tazeleyici söylemler bekliyorum. 
3
Millet olarak başımız sağ olsun. Bu alçakça cinayet, silkinmemize vesile olsun. 

Bu yazı toplam 490 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim