• BIST 96.817
  • Altın 222,096
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Sudan Sebepler

29.12.2013 21:29
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Su, insanların en temel gereksinimi olması ve ekonomik gelişmelerin devamı için çok gereklidir. Nüfus ve ekonomik faaliyetlerin artması birçok ülkede sıkıntı yaratmaktadır. Bu yüzden kaynaklar tasarruflu kullanılmalı ve bu konuda bilinçli politikalar uygulanmalıdır.

Dünyada ve ülkemizde kırsal alandan kente göç hızla artmaktadır. Kent merkezlerinin bu aşırı nüfus karşısında yeterli altyapıya sahip olmaması sebebiyle kullanılabilir su da sıkıntılar yaşanmaktadır. Son yıllarda ekonomik faaliyetlerdeki büyüme ve artışlar çevre dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Türkiye su kaynakları bakımından zengin bir ülke değildir. Kaynaklarımızı en etkin ve akılcı şekilde değerlendirmeliyiz. Su potansiyellerini yerinde kullanmalı ve korumalıyız. Türkiye ekonomik ve sosyal kalkınma hedefleri doğrultusunda GAP projesini hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bölgesel bir proje gibi görünse de ülkemiz için ekonomik değeri büyüktür. Su ve toprak kullanımının en iyi şekilde değerlendirilmesi sağlanacaktır. Yerel ve bölgesel projeler desteklenmeli ve hayata geçirilmelidir. Suyun; Tarım, sanayi, enerji ve turizmde gelişmeleri nasıl etkilediğini görmek mümkündür.

Dünyada temiz su kaynakları gitgide azalmaktadır, azalan kaynaklarda kirlenme görülmektedir. Bu sebeple mevcut yeraltı ve yerüstü kaynakların çok iyi değerlendirilip korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması çevre ve doğanın korunması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bölgemizde temiz su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak kullanılması her geçen gün zorlaşmaktadır. Kaynakların tesbiti ve uygun projelerle su yönetimi en etkin şekilde yürütülmelidir.

Bu yazı toplam 443 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim