• BIST 89.778
  • Altın 214,527
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0745
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Strateji ve Uygulamaları

30.12.2013 20:39
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Ülkemiz stratejik konumu nedeniyle fosil enerji kaynaklarına sahip ülkelerin ve enerji kaynaklarına ihtiyaç duyan gelişmiş ve gelişmekte ülkelerin arasında bir köprüdür, ancak çok

İlginçtir ki doğal gaz ve petrol konusunda hala bir^iki ülkeye bağımlıyız. Bu durum çok düşündürücüdür zira bu ülkelerin yapacakları siyasi ve ekonomik baskılara ya da tehditlere cevap verebilme kapasitemiz o ülkeye olan bağımlılığımızla alakalıdır.

 

         İran örneği ilginç ve düşündürücüdür. İran doğal gazı kestiğinde, öncelikle sanayinin sonra konutların doğal gaz dağıtımlarında problemler yaşandı. İran ve Rusya’nın stratejik ortaklıkları uzun süreden beri biliniyor.

 

        Düşünün İran ve Rusya doğal gaz ve petrol akışını kesti. Bu durumda ne yapabiliriz? Ülkemizde doğal gazdan elektrik üreten otoprodüktör santralleri var. Bu santrallerden elektrik alan sanayi kuruluşları ve konutlar elektriksiz, doğal gazsız mı kalacaklar?

 

        Doğal gaz ve petrolü depolamak çözüm müdür? Kaç günlük doğal gaz ve petrol depolayabiliriz? Bu yanıcı maddeleri depolamak pahalı ve tehlikelidir.

 

       Peki, ne yapmalı?

 

 1.Ülkemizdeki enerji potansiyeli belirlenmelidir.

 

2.Yeni enerji kaynaklarının araştırılması teşvik edilmeli, bulanlara işletme hakkı gibi özendirici ödüller verilmelidir.

 

3.Yenilenebilir enerji kaynakları; hidroelektrik, rüzgâr ve güneş kullanarak enerji üretilmesi teşvik edilmelidir. Santrallerin kurulacağı yerlerde, köylünün ücretsiz elektrikle ödüllendirilmesi ve santrallerin hayatlarına yapacakları etkiler konusunda bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.

 

4.Elektrik alt yapısı yenilenmeli, etkin şekilde denetlenmeli, kullanıcılar arasında oto kontrol sağlanmalıdır.

 

5.Nükleer enerji santralleri kurulmalıdır.

 

6.Çevre korunmasına önem verilmeli, filtreleme ve arıtma çalışmalarına kaynak ayrılmalıdır.

 

7.Üniversitelerde milli enerji politikalarına uygun müfredat uygulanarak yeterli sayıda ve eğitim düzeyinde mühendisler ve teknikerler yetiştirilmeli,enerji konusuna odaklı teknoloji enstitüleri kurulmalıdır.

Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim