• BIST 94.571
  • Altın 209,137
  • Dolar 5,3365
  • Euro 6,1092
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 17 °C

Söz Namustur

20.12.2013 22:27
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

“Söz namustur, ağızdan bir kere çıkar” derler büyüklerimiz bizim oralarda. Ahde vefanın ehemmiyetine binaen bu yakıştırmayı yaparlar. Peki, söz gerçekten namus mudur? Peki, öyleyse sözünü tutmayana ne denir?

Evvelinde yazımın çokta dokunduraklı olmaması kararı ile başladım yazmaya. Ama had sınırlarını zorlayan insanların sözlerinden caymaları durumunda ellerim ancak bu cümleleri oluşturan harflerin üzerine gidiyor. Amma velâkin yazılarımda isim vermeme gibi bir edebe sahibimdir. Bu nedenle edebimi bozma gibi bir lüksüm olmadığını düşünerek cümleleri cımbızla seçecek ve bir takım yakışıksız yakıştırmalara maruz kalmayacağım.

Sözün mıh gibi akla, kalbe yapışması gerekliliğini savunuyorum. Söz gibi namus, namus gibi söz olsun istiyorum. Sözünden dönen bir toplum, sözsüz bir millet istemiyorum. Söz at gibi, avrat gibidir. İnsan sözünü yanında gezdirir. Sözünü sattı mı insan; ne at kalır ortada, nede avrat... Zira sözünden cayan fert her şeyden caymaya namzettir.

Bazı toplumlarda vardır sözünden dönme ahlakı. Koyunu vardır, oyunu vardır, sonra çıkar mesela. Sözünün eri değillerdir. Yarının ölçüsü belli değildir, yarınlar uzun olabilir çoğu zaman onlara. Kişisel terbiyesizliklerini kabul ettiği zamanlarda olur bazılarının. Utanmadan utanmazlıklarını zikrederler bağıra bağıra. Bazısı yarına randevu verir, geceden İstanbul’a gider örneğin. Ya da bir kalemde attığı imzayı bir silgi ile de siler.

Tüylerimin dikenleştiğini görmek çok rahatsız ediyor beni. Kurklaşmış tavuk gibi kızıyorum. Yumurtam çalınmış gibi kabarıyorum. Bir hamle ile de gagalıyorum.Gagalarımı daha da altına sokmak istiyorum derilerin. Nitekim sözsüzlerin intikamını onların kanlarını emerek alacağımı sanıyorum.

Ahde vefasız olanların hardal tanesi ucu kadar bile değeri olmadığını ileri sürecek kadar kendimi hak sahibi olarak görüyorum. Zannımca sonuna kadar haklıyım.Çünkü sözünün arkasında duramayacak kadar güvensiz insanların “Sözünden neden dönüyorsun?” sorusuna cevap veremeyecek kadar aciz olduğunu düşünüyorum.

Kişi sözünden neden vazgeçer? Sözü tutmak yerine neden sözü tutmamak gibi bir yola saparlar anlamış değilim henüz. O yolu daha mantıklı ve faydalı bir yolmuş gibi gördükleri için sözlerini tutmuyorlar gibi bir hüsnü zanda bulunmak istiyorum ama çileden çıkan, saçlarını yolan, bileğini ısıran, gözlerini yuman, dişlerini sıkan insanları gördükçe sözden dönmenin pekte şerefli bir yol olmadığı kanısına varıyorum. Sözün arkasında durmak daha şerefli bir yolmuş gibi geliyor bana.

Ahdinin arkasında olan bireylerin önünde eğilecek ve ayaklarına kapanacak kadar kendimi iddialı hissediyorum. Söz su gibi berrak ve aziz olmalıdır. Benimde, aziz insanların önünde eğilecek kadar aziz düşüncelerim vardır. Söz veren, söz bekleyen kadar samimi olmalıdır fikrimce. Geleceğim deyince gelmeli, gideceğim deyince gitmeli, vereceğim deyince vermeli, alacağım deyince almalıdır söz sahibi…

Söz namustur, söz namusun ta kendisidir. Sözünüze de, namusunuza da iyi sahip çıkın. Benden söylemesi…

Bu yazı toplam 762 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim