• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul : 1 °C
 • Ankara : 4 °C
 • İzmir : 5 °C

Sosyal sermaye

20.12.2013 20:46
Sosyal sermaye
Geçen yüz yılın son çeyreğinden itibaren teknolojinin son ürünleri ilan edilen cep telefonları ve internetin yaygınlaşması ile birlikte herkes tarafından globalleşme diğer adı ile küreselleşme ibareleri benimsenmeye ve kulağa aşina olmaya başladı.

Ancak başlangıcı birbirine yakın olan bir başka ibarenin kamuoyunda adına pekte rastlanılmadığı ya da Literatürde hak ettiği yeri bulmadığını düşünüyorum. Bu ibare makalenin başlığından da anlaşılacağı gibi Sosyal Sermaye’dir. 

 

“Sosyal Sermaye” anlam olarak, “insanların ortak amaçları için, bireyler, gruplar ya da organizasyonlar halinde bir arada çalışma yeteneğidir” şeklinde ifade edilebilir. Bilindiği gibi, ekonomi sosyal yaşam üzerinde oluşur, bu aynı zamanda modern toplumların kendi kendilerini nasıl organize ettiğini gösterir. Bu da ekonomik yaşamın modern hayatı nasıl yarattığı, şekillendirdiği ve temelini oluşturduğunu bize gösterir.

 

Bir ekonomist, ekonomik performans farklılıklarını sosyal sermaye olgusuyla izah eder ve ekonomik toplumun bireyleri arasında görev duygusunun yaygınlığına bağlar. Güvene bağlı olarak da sosyal sermayenin ve bunun alt kümesi olarak kendiliğinden sosyalleşmenin toplumların siyasi ve ekonomik hayatındaki önemine değinir. Güvenin, sosyal erdemler ve refahın yaratılmasının temeli olduğunu ifade eder.

 

Öte yandan, Sosyal Sermaye; "Toplumsal yaşamın kişilerin ortak amaçlarını gerçekleştirmek konusunda daha etkin bir biçimde hareket etmelerini sağlayan, ağlar, normlar ve güven gibi özelliklerine işaret eder" Buna rağmen, daha çok bilimsel araştırmalarda kullanılan anlamıyla sosyal sermaye, kişiler arasındaki güveni ifade eder. Bunun anlaşılabilir iki nedeni vardır, İlki, sosyal sermaye kavramının ölçülmesi ile ilgilidir. İkincisi ve en önemlisi, bu ibarenin anlamını daha güçlü bir biçimde vurgulaması ile ilgilidir. Kişiler arası güvenin ölçülmesine baktığımızda: Çoğu durumda, "Yakın çevrenizden olmayan kişilerle ilişkilerinizde çok dikkatli ve temkinli mi davranırsınız yoksa insanlara güvenir misiniz?" sorusu yöneltilir ve şu iki şıktan birinin seçilmesi istenir:

 

a) Çok dikkatli ve temkinli davranırım,

b) İnsanlara güvenirim.

 

Bir toplumdaki sosyal sermaye düzeyi b şıkkına verilen cevapların miktarı ile doğru orantılıdır.

 

Dünya Değerler Anketinin (World Values Survey) sonuçlarına baktığımızda, Türkiye'nin sosyal sermaye açısından oldukça geri bir konumda olduğunu görürüz. Türkiye'de b şıkkına cevap verenlerin, yani insanlara güvenirim diyenlerin oranı sadece % 6,5.

 

Bu oran gelişmiş ülkelerde, % 50 civarında seyretmektedir. Dolayısı ile gelişmiş ülkelerin sadece insan, teknoloji, fizik ve ekonomik açıdan değil aynı zamanda Sosyal Sermaye bakımından da ön planda olmaları doğaldır.

 

“Başarısızlık yaşamanın” arkasındaki en önemli nedenlerden biri, Toplam kalite yönetimi ve ISO standartlarının belirlediği süreçlerin yeterince bilinmemesi veya uygulanmamasıdır. Başarısızlık nedenlerinin %80’inin insanlardan ve insan ilişkilerinden kaynaklandığı görülmektedir. Bütün sosyal ilişkilerin temeli güvendir. Güvenli bir ortamda insanların çatışmasız, korkusuz ve kaygısız yaşamaları mümkün olur. Güven duygusunun zayıf olduğu ortamlarda insanların enerjisi, kaygılı ve tehlikeli senaryolara yönelebilir.

 

Oysa güvenli ortamlar insanlar arasında yaratıcılık ve işbirliği ortamı doğmasına neden olur. Toplumlarda güveni oluşturmak için en büyük rol başta siyasi iradeye ve onun başındaki kişiye, şirketlerde iş liderlerine (ceo), sivil toplum kuruluşlarında o kurumun başındaki kişilere, spor kulüplerinde başkanlara (v.b. gibi) düşer.

 

Hangi iş olursa olsun, işin başındaki kişinin sözüne güven duyulması, o kişinin dürüst olduğu gibi aynı zamanda açıklığı cesaretlendirmesi, bulunulan ortamın güvenilir olmasını sağlar.

 

Özetlersek; Liderlerin, “Sosyal Sermayenin” toplum için en değerli Konseptlerden biri olduğunu iyi görmeleri ve buna gereken yatırımı yapmaları ve özellikle içinde bulunduğumuz zor dönemde her zamankinden daha fazla özenmeleri gerekir.

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • McDonald's lisansına kimler talip?12 Kasım 2015 Perşembe 17:27
 • Ardahan Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni04 Mart 2015 Çarşamba 18:43
 • Bedava fuar alanı27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:33
 • Çankırı Üniversitesi için trilyonluk destek25 Ağustos 2014 Pazartesi 22:00
 • Saf Tuz Dünyanın en modern tesislerinde üretiliyor24 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • 'Bu ülkede yıllarca elbiselere oy verdik'19 Ağustos 2014 Salı 21:16
 • Ordu'da fındık kurutulmaya başlandı03 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • Binalardaki Şantiye Denetimine Tabi Tutulacak22 Temmuz 2014 Salı 13:53
 • Emekliye Banka Promosyonu Veriliyor22 Temmuz 2014 Salı 13:50
 • Ruh halimi REKLAM belirliyor21 Temmuz 2014 Pazartesi 21:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim