• BIST 89.884
  • Altın 214,502
  • Dolar 5,3714
  • Euro 6,0620
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Sonuç niye bu kadar gecikti?

27.08.2014 11:22
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

En nihayet beklenen ve de olmaklığı gereken oldu. Van Savcısı Ferhat Sarıkaya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kararı ile meslekten ihraç edildi. 

Günler boyu bu konuda kalem oynatanlardan biri olarak kamuoyunun vicdanının rahatladığını söyleyebilirim. İstenen sonuç sağlandı. Görevini alenen kötüye kullandığı için Türkiye’nin gündeminin başköşesine yerleşen bir kamu görevlisinin görevine son verildi. 

Buraya kadar her şey tamam, güzel - hoş... Ne var ki, kafalara takılan soru işaretlerinin hepsi bu karar ile birlikte ortadan kalkmadı. Hatta, bazıları daha da düğüm haline geldi. 

Beyinleri bulandıran tereddütlerin en başına, hiç şüphesiz soruşturmanın niye bu kadar uzun devam ettiği sorusu yerleşti. Benim kulağıma çok geldi, mutlaka siz de duymuşsunuzdur. Ortalama vatandaş, ‘Bu hadise şu veya bu zamanda yaşanmış olsaydı, bu savcı muhakkak ki aynı gün vazifeden alınırdı... Bu sefer neden beklendi?’ merakı ile beslendi. 

Bir ikinci tereddüt, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kararının 1’e karşı 6 oy ile alınmasından dolayı meydana geldi. Tek karşı oyun Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga’dan gelmesi ilginçti. 

‘Yargı bağımsız. Ben işe karışmam’ anlamında mı? 

Türkiye’de kamu düzeninin işleyişinden Adálet Bakanı sorumludur. Bu ülkede adlî hizmetlerin kaliteli ve en iyi bir şekilde verilmesinden de yine o sorumludur. Ancak, Savcı Ferhat Sarıkaya’nın görevden alınmasına ilişkin HSYK’nın kararına, sadece ve sadece Adálet Bakanlığı’nın Müsteşarı, iştirak etmemiştir. Bu tavrın anlamı ne olabilir?.. Sanıyorum ki Adálet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, olumsuz oy kullanarak kendince, ‘Yargı bağımsızdır... Ben de bu işlere karışmıyorum’ demeye çalışmıştır. 

Daha önce de yazdım, bir kez daha tekrar ediyorum. Adálet Bakanı’nın bu konuda pasif kalmasına katılmıyorum. Bence kanunlarca verilen görevini yapmalı ve Kurul’a bizzat başkanlık ederek bu kararı O aldırmalıydı. 

Adálet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga ise bunun tamamen tersine bir yol tutmuş, Savcı Ferhat Sarıkaya’nın ağır görev kusurunu bir kınama cezası ile geçiştirme düşüncesinde olduğunu alenen ortaya koymuştur. Ne yani... Medyanın bombardımanları sayesinde kamuoyunun infiali apaçık ortaya çıkmasaydı, böyle bir mesele örtbas mı edilecekti? 

Peki ya başsavcının 

durumu ne olacak? 

Önemli bir konu daha var. Savcı Ferhat Sarıkaya, bağımsız olarak görev yapmamaktadır. Doğal olarak hiyerarşik bir ámiri mevcuttur. Bu hiyerarşik ámir de, Van Cumhuriyet Başvsavcısı’dır. 

Belki biliyorsunuzdur, örneklendirmede yarar var: Askerî kanunlarda asta nezarette ihmal diye bir suçtan bahsedilir. Bu hukuk mantığı sivil yaşam için de geçerlidir. Van Cumhuriyet Başsavcısı, asta nezarette ihmal suçu işlemiştir. Hakkında Adálet Bakanlığı bir işlem yapmayacak mıdır? 

Kamu görevlileri, kamu düzenini sağlamakla sorumludurlar. Ancak, birbiri peşisıra gelen olaylarda kamu düzenini, bizzat kamu görevlilerinin bozduğu görülmektedir. Bu somut olaylarda verilecek olan cezalardaki gecikmeler, diğerlerini de cesaretli kılacaktır. Bu nedenle, cezalarda süratli davranmak, benzerlerini peşinen önlemenin en etkin yoludur. 

Sarıkaya, hiç suçlanamayacak bir Paşa’yı suçlamıştır. Ağır görev kusuru böylece ortaya çıkmıştır. Sıradan bir vatandaş bu durumda kalsaydı, tutuklu olarak aylarca hapishanede yatıp masumiyetini ispat da edemeyebilirdi. 

Aslında, ağır görev kusurlu birini, tedbiren hemen görevden almak gerekirdi. Bu da yapılmamıştır. 

Bu yazı toplam 1173 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim