• BIST 99.677
  • Altın 220,135
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Son Viraja Girerken

01.12.2013 13:26
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Mayıs ayından bu yana piyasalar 'denge'sini arıyor. Enflasyonun yüzde 7'lerde olduğu bir ortamda yüzde 4,6'ya düşen faiz için "Negatif faize alışın" tavsiyesi verildi! Fakat FED'in 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamaların ardından, piyasalar tavsiye dinlemedi!

Tahvil/bonoda faiz oranları iki haneye tırmandı, dolar kuru 2,1 TL'ye dayandı, Euro, 2,8 TL'den döndü. Borsa İstanbul, o dönemde seans içinde 63 binli seviyelere kadar gerilemişti.

Ekim ayından bu yana ise daha farklı dengelerden bahsediyoruz. Çünkü piyasa oyuncularının, analistlerin gündeminin ilk sırasında FED'in tahvil alım programının ayrıntıları kadar, başlangıç tarihi de yer alıyor. Bu tarihin sürekli ertelenmesi ise finansal piyasalara nefes aldırıyor. Buna 'yalancı bahar' da diyebiliriz. Evi toparlama, yaklaşan fırtına öncesi kapı ve penceleri sağlamlaştırma fırsatı olarak da görebiliriz. Yabancı bankaların raporlarında 'Kırılgan 5'li' içinde yer almamız, bu fırsatın önemini artıyor.

İç sayfalarda okuyacağınız gibi, Türkiye Hindistan, Güney Afrika, Endonezya, Brezilya gibi ülkeler, yaklaşan fırtınaya yönelik önlemler alıyor. Bu önlemlerin nasıl sonuç vereceğini kestirmek güç. Doğal olarak kimsenin önünde sihirli bir küre yok ki, istediğimiz ve kimsenin bilmeyeceği yanıtları alabilelim!

Yeni yıla girmeye bir ayımız var. Borsacılar, geçmiş dönemde yaşanan rallilerin ne ölçüde tekrarlanabileceğinin hesabını yapıyor. Bankacılar, şirket sahipleri ve tepe yöneticileri de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın ağustos ayında söylediği gibi dolar kurunun yıl sonunda 1,92'ye düşüp düşmeyeceğinin merakı içinde.

Rakamların yeni yıla girerken hangi seviyede oluşacağının iki önemi var. Birincisi yatırımcı açısından. Sınırlı getiri oranları içinde yatırımcılar, yeni yıla girmeden son ayın fırsatını değerlendirme, kazancı realize etme peşinde.

İkinci şirketlerin yıl sonu hesapları. Bunları da ikiye ayırabiliriz. Birinci bölümü, döviz varlıkları daha yüksek oranlar. Onlar zaten kur artışı kârını yaşadı, yaşamaya devam ediyor. Döviz borcu olanlar ise mayıs ayından bu yana oluşan kur artışın bilançolarını ne kadar tahrip edeceğinin hesabını yapıyor.

Talip ve Kıvanç, iş dünyasının tam da yeni yıl bütçesini kesinleştirme sürecinde, yeni yıla girmeden bir aylık beklentilerin ne olduğunu uzmanlara konuşarak kapak haberini hazırladı. Uzun vadeyi öngören bir çalışma olmadı ama eminim 14 etkin ismin bize verdikleri tahminler, yıl sonu hesaplarına çok değerli bir katkı yapacak.

(Dergiden alıntı yapılmıştır)

 

Bu yazı toplam 377 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim