• BIST 104.595
  • Altın 229,090
  • Dolar 5,4621
  • Euro 6,1917
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 17 °C

Sinop'ta MHP, ‘milli’ olmak istiyor

22.12.2013 11:31
Sinop’a girdiğinizde, bir dileği olup olmadığını soran Büyük İskender’e “Evet var, gölge etme başka ihsan istemem” yanıtını veren ünlü düşünür Diyojen’i elindeki feneri ile görürsünüz.

M.Ö. 411 yılında, Sinop’ta dünyaya geldiği bilinen tarihte Sinoplu Diogenes (Diyojen) diye ün yapan bu Kinik filozof, babası kalp para bastığı için Sinop’tan sürülmüş, baba oğul Atina’ya gelip yerleşmişler. Diyojen aşırı gururlu bir insandı ve herkesi küçümserdi (!) Sıradan insanlardan nefret eder ve hepsini o derece küçük görürdü ki, bir öğle vakti elinde fener ile “bir adam arıyorum” diye bağırarak Atina sokaklarında dolaşmış, böylece Atina’da adam görmediğini anlatmak istemiş. Çok güzel konuşan, üstün zekası ile herkesi etkileyebilen bu ünlü Kinik filozof bütün gariplik ve anormal hal ve tavırlarına rağmen saygı görmüş, ölümünden sonra onun adına Korintoslular bir sütun, Sinoplular da bir heykelini dikmişler, adını ve anısını yaşatmışlardır.

Sinop’a girdiğimde hava o kadar sıcaktı ki; önce uzun bir süre Diyojen’in heykeline baktım.  Diyojen elinde fener ile nasıl bir adam aradıysa, ben de 40 dereceye yaklaşan yakıcı güneşin altında siyasi partilere yapacağım ziyaretler ve milletvekili  “aday”larını aramak için yola tekrar koyuldum. Tarihi Sinop Cezaevinin önünden geçerken Halit Refik Karay, Mustafa Suphi, Burhan Felek, Zekeriya Sertel ve Sebahattin Ali gibi  isimler film şeridi geçti gözümün önünden. Hatta Sebahattin Ali’nin yazdığı Edip Akbayram’ın söylediği “Aldırma Gönül”ü mırıldamadan geçmek de olmazdı cezaevinin önünden. Şarkının sözleri “Dışarıda deli dalgalar/Gelip duvarları yalar./Seni bu sesler oyalar/Aldırma gönül, aldırma” diye devam ediyordu ancak dışarıdaki deli dalgalar artık o eski cezaevinin duvarlarını yalayamıyor. Çünkü, deniz doldurulmuş, gezi yolları yapılmış, cezaevinin duvarları da denizden uzak kalmış.

Karadeniz’in incisi olan Sinop, iki yanında yer alan limanları ve değişik görünümleri ile şairlere ve ressamlara ilham verecek güzelliklerle doludur. Yılın her döneminde Sinop’ta ayrı bir güzellik bulmak olası. Gezimin amacı “seçim” olduğu için ilk uğrak noktalarımın başında siyasi partiler yer aldı. Partiler çok hareketli. Partililer de hareketli.  CHP, “kırmızı plaka” peşinde. Bunun için iki adayını meclise taşımanın çalışmasını yapıyor. MHP ise, tarihinde ilk kez milletvekili çıkararak “milli” olmak istiyor. DP’de “yüce divan” olayı gündemdeki yerini koruyor. AKP de ise Belediye Başkanı ile başlayan istifa şokları ve ağır suçlamalar yaşanıyor.

Liste savaşının olmadığı tek parti CHP Sinop’ta. CHP MYK Üyesi Sinop Milletvekili Engin Altay, eski İl Başkanı Hüseyin Keskin ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nda Genel Müdür Vekilliği görevine kadar gelmiş olan İbrahim Sakabaş başvuran üç isim olmuşlar. Bu nedenle listeye girdin-giremedin tartışması yaşanmamış. CHP Sinop İl Başkanlığı görevi de iki dönem belediye başkanlığı yapan Ali Karagülle’ye verilmiş. En hareketli parti CHP Sinop’ta. İl ve Merkez İlçe binası her gün dolup taşıyor. İl Başkanı Karagülle, milletvekili adayları ile birlikte Sinop’un ilçelerinde örgütle tanışma toplantılarına katılıyor. Köy, kahve ziyaretlerinde bulunuyor. CHP’nin ilçe ziyaretleri “mini miting” havasında geçiyor. Her ilçede DSP de ziyaret ediliyor. Bu ziyaretlerde halka “İttifak yapmadık. DSP ile Cumhuriyet mutabakatı yaptık” mesajı veriliyor. 

CHP İl Başkanı Karagülle, bu ziyaretleri şöyle değerlendiriyor: “Partimize oy çıkmayan yerlerde büyük ilgi görüyoruz. Bu da gösteriyor ki, vekilimiz (Engin Altay) o yörenin insanlarına iyi hizmet etti. Sandıkta oyların buluşmasıyla iki adayımızı meclise göndereceğiz. Çok büyük coşku var. 1977 seçimlerinin tekrarını 2007 seçimlerinde yaşayacağız. Çünkü merkezde 2002 de olduğu gibi yine birinci parti oluruz. Sağ seçmenlerin ağırlıklı olduğu ve zayıf olduğumuz Boyabat ve Durağan’da çok çalışarak oyumuzu artıracağız.”

Karagülle, Sinop Merkez’de yaptıkları aday tanıtım toplantısının genel başkanlı miting havasında geçtiğini, Sinopluların CHP’ye verdiği destek ile iki milletvekilliğine garanti gözüyle baktıklarını söylerken atılan “Kırmızı plaka Sinop’a gelecek” sloganının da anlamlı olduğunu sözlerine ekliyor.
Birinci sıra adayı Engin Altay da, merkez ilçenin bir milletvekilini tek başına çıkaracağını, başta sahil kesimi olmak üzere diğer ilçelerden gelecek oylarla CHP’nin TBMM de Sinop’u iki milletvekili ile temsil edeceğini söylüyor. Devam ediyor. “Ben Sinop halkının 2002 de bana verdiği emaneti halka verdim ama o emanete tekrar talibim. Diğer aday arkadaşlarım adına da talibim. Görev yaptığım süre içersinde Sinoplu sahipsiz kalmadı. Sinop’a sahipsiz bırakmadık. Zengin fakir, kravatlı kravatsız, iskarpinli iskarpinsiz demeden Sinop’a Ankara’da sahip çıktık. Sinop’un 470 köyünü tek tek gezerek CHP’nin programını anlatıyoruz. CHP olarak halkı ezdirmeyeceğiz. Ülkeyi soydurmayacağız. Devleti böldürmeyeceğiz. Mücadelemiz 22 Temmuz zaferi ile bitmeyecek. Ülkeyi satanları. Soyanları Ankara’dan söküp atana kadar devam edecek. Dindar görünüp dinden geçinip, hazineye el uzatan kollar kesilinceye kadar devam edecek. Büyük Ortadoğu Projesi senaristleriyle ve yönetmenleriyle makamları mevkileri ne olursa olsun işbirliği yapan vatan hainleri Türkiye’den sökülene kadar sürecek. 22 Temmuz’da kazanan ‘Cumhuriyet’ olacak.”

DSP İl Başkanı Ahmet Kavaza da, sağ partilerin kendi içindeki çekişmeler yüzünden CHP’nin iki milletvekili çıkarmamasının talihsizlik olacağını söylüyor. Kavaza, CHP-DSP arasında seçim işbirliği yapılınca adaylık beklemiş. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Sinop’un eniştesiymiş. Yine de kırgın değil Kavaza, sadece “burukluk” var diyor. DSP kültürünü almış il ve ilçe başkanlarında hiç kopma olmadığını belirten Kavaza, sosyal demokratların özlenen iktidara kavuşacağını söylüyor.

İlan edilen listelere bazı partilerde  öylesine tepkiler olmuş ki; bu tepkiler istifaları da beraberinde getirmiş. AKP de kazan fokur fokur kaynıyor. AKP Genel Merkezi, birbiri ile geçinemeyen milletvekilleri Mustafa Öztürk ile Cahit Can’ı liste dışı bırakmış. Aday listesinde ilk üç sıraya yerleştirilen Abdurrahman Dodurgalı, Kadir Tıngıroğlu ve Uğur Giresun büyük tepki almış. En büyük tepki de AKP’li Belediye Başkanı Zeki Yılmazer’den gelmiş. Yılmazer’in partisinden istifasını açıkladığı gün basının önünde söyledikleri yenilir yutulur cinsinden değil: “7-8 ay oldu, arkasında profesör yazan ve ilahiyatçıyım diyen bir il başkanı geldi, Sinop’u karmakarışık yaptı. Neden yaptı? ‘Ak Parti’nin ölüsü nasıl olsa bir tane milletvekili çıkartır. Ben de milletvekili adayı olurum, benim hiç kimseyle işim olmaz’ dedi. Ne belediye başkanı tanıdı, ne kadın kolları başkanı tanıdı, ne gençlik kolları başkanı tanıdı, hiç kimseyi tanımadı. Aksine, üstelik bir de karıştırdı. Bu adam geldi liste bire oturdu. Peki ikinci adayı kim? 37 yıllık ticari hayatım var, 20 yıllık aktif siyasi hayatım var. Ben beyefendiyi ne ismen, ne şeklen tanımıyorum. Ben nasıl bu insanlarla, toplumun saygıdeğer Sinop seçmeninin huzuruna çıkıp ta oy isteyeyim. Ben bu adaylardan Dodurgalı’yı tanıdım. Onunla yola gidilmez. Gördük, yalan paçadan akıyor. Bu adam için gidip ben seçmenden oy isteyemem.” Belediye Başkanı Yılmazer’in yanı sıra meclis üyeleri Sabri Demirkol ve Cevat Çetin de AKP’ye istifalarını sunmuşlar. Talat Baş daha önce istifa ettiği için AKP’nin belediye meclisinde bir üyesi kalmış. AKP’nin eski İl Başkanı Dursun Demirel ve eski Gerze İlçe Başkanı Ali Zor da, Sinop merkezli 11 il ve 12 ilçeyi kapsayan 500 milyon YTL ihale yolsuzluğunun ortaya çıkarıldığı “Gündoğdu” operasyonunda tutuklu olarak yargılanıyorlar. AKP İl Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, tüm bu yaşananlar karşısında iki milletvekili çıkartacağını, hatta milletvekili sayısını üçe çıkarmanın çalışmasını yaptıklarını söylüyor. 

AKP, MHP ve DP, aday listelerinin birinci sıralarına sağ oyların egemen olduğu Boyabat kökenli adayları yerleştirmişler. Sahil kesiminden umutsuzlar. DP’de eski bakanlardan Yaşar Topçu, AKP’de eski il başkanı Abdurrahman Dodurgalı, MHP’de eski il başkanı Mehmet Şişek listenin ilk sırasında yer almışlar. Bu üç partide amaç Boyabat ve Durağan’daki sağ oyları kapmak.

MHP listesinden Mehmet Şişek de 3 Kasım 2006 tarihinde Sinop Merkez ve Boyabat ilçesinde “Dranaz” kod adlı operasyonda tutuklanan 14 kişi arasında yer almış. Şişek, Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten 4 ay cezaevinde yatmış, tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiş. Aday adayı olmuş, listenin birinci sırasında yer almış. MHP Sinop’ta ilk kez “milli” olmak istiyor. Çünkü MHP tarihinde hiç milletvekili çıkaramamış Sinop’ta. Hatta Alpaslan Türkeş’in, “Sinop’ta milletvekili çıkardığımız zaman biliniz ki iktidar oluruz” dediği de söyleniyor. MHP işte bu nedenle seçime çok asılıyor. MHP İl Başkanı İsmail Özhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Kurt ve Kadın Kolları Başkanı Fatma Özmen ile uzun uzun konuştuk. MHP’lilere göre 3 milletvekilliği MHP ile CHP arasında paylaşılacak. AKP milletvekili çıkaramayacak. Konuşmamızın ilerleyen dakikalarında sohbete ikinci sıra adayı Sebahattin Usta ile üçüncü sıra adayı Zafer Elkovan da katıldı. Usta, CHP’yi de ziyaret ederek adaylara başarı diledi. MHP İl Başkanı İsmail Özhan’a göre, AKP iktidarında fakir daha fakirleşti, zengin ise daha zengin oldu. 2002 seçimlerinde AKP’ye giden oylar ise geri dönecek. Merkez İlçe Başkanı Ali Kurt ise “Vatandaş gerçekleri gördü. Şimdi bize sempati ile geliyorlar. AKP’ye oy verenler bile sandıkta görev almak istiyorlar. MHP mecliste olsaydı şehitler olmazdı” derken Kadın Kolları Başkanı Fatma Özmen, şunları söyledi: “Bizler için Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü önemli. Vatanın kurtuluşu milli düşünen bir hükümetle mümkündür. 22 Temmuz’un  kurtuluş günü olacağına inanıyorum.”

Sinop merkezde DP var mı, yok mu belli değil. Partide adeta in-cin top oynuyor. Yaşar Topçu’nun söylediğine bakılırsa, kendisine adaylık teklifini DP Genel Başkanı Mehmet Ağar yapmış. Ağar, Topçu’ya, “Sinop’u sana emanet ediyoruz. Evraklarını hazırla” demiş. Topçu, evraklarını hazırlamış, genel merkezden gelen bir görevliye teslim etmiş. 

Listeler açıklandıktan sonra aday adayı olan ancak liste dışı kalan eski Belediye Başkanı Hazma İnce  partiden istifa etmiş. Eski İl Başkanı Ahmet Bozkurt da listeye tepkisini, isim vermeden Yaşar Topçu’ya gönderme yaparak şöyle göstermiş: “Ben namuslu bir siyaset için aday adayı oldum. Amacım namuslu insanların, namussuz insanlar karşısında söz sahibi olmaları. Bu söz ile kimseyi kastetmiyorum. Ancak siyaset kirlenmektedir. Siyasette çeşitli görevlere gelip yargılananların artık bir kenara çekilmeleri gereklidir. Ben buna inanıyorum. Bir yerlere talip olanlar, halkın desteği ile kendilerine yar bulmalıdırlar. Sırtını başkalarına dayayarak siyaset yapmayı kabul etmiyorum. Şunu da belirteyim ki, kamu oyunca kirlenmiş siyasetçi gözü ile bakılanlara yarın seçimlerde destek olmamak ve karşı durmak da kendi adıma söylüyorum ki partiye ihanet sayılmaz.”

DP’de buluştuğum İl Başkanı Adil İlgüner, seçimden umutlu değil. İlgüner, Yaşar Topçu dışındaki adayları tanımıyor! Topçu dışındaki adaylar Hasan Vehbi Ersoy ile Ali Dalkılıç, kendisiyle irtibata geçmemişler.  İlgüner, ANAVATAN oylarının DP’ye gelip gelmeyeceğini de bilmiyor. Topçu’nun yüce divan olayının diğer partiler tarafından kullanılabileceğini söylüyor. Görüşmemizi şöyle noktalıyor:

“Tabana dayanmayan siyaset başarılı olamaz. Son karar seçmenindir. Bizim partimize teveccüh olursa bir milletvekili çıkar.”

CHP Sinop’ta 2 garanti. Üçün birini kapmak için yarış AKP ve MHP arasında geçecek. Ya AKP iktidarda olmanın avantajını iyi kullanarak Sinop’ta ikinci parti olacak, ya da MHP ilk kez “milli” olmanın sevincini yaşayacak. 

Son sözü seçmen sandıkta söyleyecek.

2002 seçimlerinde Sinop’ta AKP 35.763, CHP 20.302, DYP 12,427, MHP 10.395, ANAVATAN 1.219, GP 6.880 oy almıştı.

Bu haber toplam 1277 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim