• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Sınav sistemi ve sağlıksız nesil!

06.01.2014 20:15
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Her ürünün barkotu,her yaratılanın kodları vardır. İnsanın kodlarına uymayan bir hayat onu mutsuz eder. Üzüntü,kaygı,stres,esrar,içki,kumar v.b.insanın yaratılış kodlarına aykırıdır. Benzinli araca mazot koymak gibi...

Gençlerimiz sınav sistemi nedeniyle uzun süre üzüntü,kaygı ve stresle yaşayınca psikolojileri bozuluyor.

İnsanın karakterinin gençlik çağında şekillendiği hepimizin malumudur.Uygulanan eğitim politikaları ya sağlıklı ya da ruh sağlığı bozuk bir nesil oluşturur.

İnsanın yaratılış kodlarından en vazgeçilmezi -ana rahminde başlayan amacı cennet olan- hayatı bir bütün olarak algılamaktır.Diğer bir anlatımla fotoğrafı bir bütün olarak görebilmektir.

Ancak bu sınav sendromu gençlerimizin hayatı bir bütün olarak görmesine engel oluyor. Sınavlar hayatın gayesi gibi gösteriliyor.Öğrenciler,aileler anlamsız ve zararlı bir yarışın içine giriyorlar.Aileler maddi-manevi büyük fedakarlıklara katlanmak,öğrenciler kar kış demeden erkenden okula,oradan dershaneye gitmek,geç vakit ve bitkin eve dönmek zorunda kalıyorlar.Bu anlamsız ve yorucu yarış ilkokuldan YGS' ye kadar uzanıyor.Gencin üniversiteyi bitirmesi ile de bu çile bitmiyor. Sonra KPSS yarışı başlıyor.

Bu yarışta öğrencinin yükü o kadar ağır ki...Bir taraftan çocuğun hayatı tanıma ve anlama yükü.Diğer yandan ilk gençlik ve ergenlik döneminin fizyolojik,psikolojik ve sosyal sorunları.Aile,çevre ve dershanenin başarı beklentisi. Bu stresle yarış atı gibi nefes nefese koşulan sınav süreci...Öğrenci bu kadar sorumluluğun altından nasıl kalksın?

Üstelik uzun yılların çabası 180 dakikada ölçülüyor. Simitçinin bağırması, sınav gözetmeninin gezinmesi,yandaki öğrencinin ayağını sallaması tüm dikkati bozup yılların çabasını boşa çıkarıyor.Hayatın temel amacı sınav olunca başarısız genç,ruhen ölüyor. Başarsa da uzun süren bu savaştan ağır yaralı olarak çıkıyor.Hayattan tad almıyor...

Sonuç:Depresyon hapları kullanan, ruhen sağlıksız ve mutsuz bir nesil.Bu gençlerden oluşan mutsuz aileler. Eşe uygulanan şiddet. Boşanmalar. Kısacası sağlıksız bir toplum.

O halde aileler ve gençler okul ve derhsane yükünün birinden kurtarılmalı.Okulların eğitim kalitesi artırılmalı,müfredatlar teorik eğitim yerine çağın ve toplumun ihtiyaçlarına göre genci geleceğe hazırlayan daha pratik bilgi ve beceriler verecek biçimde düzenlenmeli, müfredat gereksiz bilgilerden arındırılmalıdır.Mesela terliksi hayvanının iç yapısı öğretildi.Bu hayvanı ben görmedim.Gören varsa beri gelsin.Bu bilgi hiç de lazım olmadı.Ama evlilikte sorumluluk ,çocuk eğitimi v.b. çok elzem bilgiler verilmedi.Garip değil mi?

Mevcut sınav sistemi yerine öğrenciyi eğitim hayatı boyunca tanıyarak ilgi ve kabiliyet lerine göre başarısını ölçecek,değerlendirecek ve yönlendirecek bir sistem geliştirilmelidir.

Herkesi liseye kadar okutmak yerine ilk dört yıllık temel eğitimden sonra daha az beceri ve zeka gerektiren zenaat (terzilik,berberlik,demircilik v.b) öğreten okullara,ikinci dört yıllık eğitimden sonra daha fazla beceri ve zeka gerektiren (teknisyenlik,laborantlık,güzel sanatlar v.b)okullara yönlendirmek gerekir.Akademik tahsile yetenekliler de anadolu,fen ve süper liselere yönlendirmeli,başarılarına ve dallarına göre üniversiteye sınavsız girebilmelidir.

Lise mezunlarının % 80'ini üniversiteye almazsanız 18 yaşını bitirmiş,elinden hiç bir iş gelmeyen işsizler ordusu oluşturmuş olursunuz. Çırak olamaz.Üniversite mezunlarının bile iş bulamadığı bu ortamda iş bulamaz. Bu gençler ne yapsın? Yıllarını vererek okuyan bu milyonlarca genç işsizlik ve çaresizlikten;ancak kötüniyetli insanların tuzağına düşer.Onların değirmenine su taşır. Şimdi olduğu gibi...

Eğitim sistemi bir milletin geleceğidir. Onunla millet şekillenir. Bunu ihmal edenleri millet ve tarih asla affetmez.

Çağın ihtiyaçlarıyla donanmış, milli ve manevi değere sahip gençlerin yetiştirilmesi ve mutlu bir gelecek dileğiyle...

Bu yazı toplam 340 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim