• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 15 °C

Şiddet toplumu

20.04.2014 23:03
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Bugün gençlik bayramı. Ümit bekliyor insan. Oysa hiçbir şeyden çekmedi bu ülkenin gençliği, şiddetten çektiği kadar... Uslanmadı, iflah olmadı.. 

Ama değişen bir şey yok.. Çilesini çektiği şiddeti hala hayatın bütün meselelerinde bir joker gibi kullanmaya devam ediyor. 

Bu ülke simitçilerini, evden kaçan kızlarını, sırtına Allah yazdıran barmenlerini, pankart asan öğrencilerini, gazetecilerini, en kimsesiz insanlarını, en popüler insanlarını, en isimsiz insanlarını, en isimli insanlarını değersiz insanlarını, şiddete kurban etti. Uslanmadı, iflah olmadı... Hemen her gün hayatımızdan bir tren gibi geçen devasa olayların bir iki gün sonra bir daha hiç açılmayacak unutma sandıklarına gömülmesi de bundandır. 

Güzel şeyler yapabilirlerdi oysa. Buluşlar yapabilirler, kitaplar yazabilirler, konserler verebilirler, toplumsal değerleri, evrensel değerleri öğrenebilirlerdi oysa.. 

Oysa onlara trafikte yol vermeyeni öldürmeyi, öfkelenince öldürmeyi, futbol maçlarında öldürmeyi, sevinince öldürmeyi, mitinglerde öldürmeyi, buluşunca öldürmeyi, silahımızla caka satarken öldürmeyi, oynarken öldürmeyi, hukukun kararlarına itiraz ederken öldürmeyi, hukuku öldürmeyi öğrettik. Öldüremediğimizi dövmeyi, hırpalamayı öğrettik. 

Danıştay da öldürdük. Doymadık. Bombalar patlattık. Konsoloslukları uçurduk. Sinagogları uçurduk. Çarşıları yaktık. Gazeteleri korkuttuk. 

Ağzı açık bir fırının oduna doymaması gibi doyamıyoruz öldürmeye.. Her cinayetimizden sonra heyecanlanıp ayağa kalkıp, aynı hızla sakinleşiyoruz. 

Şu topluma dönüp bir bakar mısınız? Hayır, başkalarına değil, kendinize dönüp bakar mısınız? Yansıyan suretimizden kan damlaları üstümüze bulaşarak aşağıya doğru süzülüyor. Ayaklarımızın altında kan gölleri oluşturuyor. Biz doymuyoruz. Gençlerimizi doyuramıyoruz. 

Aklı başında bir toplumda bir yılda işlenecek cinayet sayısı kadar cinayet bizde bir günde işleniyor. Bunun farkında olan var mı? Yahut bu bize normal mi geliyor. Katiller her toplumda vardır. Ancak anormaldirler. Normal insanların katil olduğu toplumlar kendilerini göremezler. İçimizde büyüyen bir sosyal vampir hepimizi rehin aldı. 

Hep merak ederim, vapurda otobüste uçakta yanımda oturan insan, gidip Cumhuriyet Gazetesine bomba atan mıdır? Attıysa bombayı nereden bulur? Bombayı bulmak bu kadar kolay ise bu ülkede bomba bulanları yakalamaları gerekenler nerelerdedir? 

Bir uçağa binmek için neredeyse iç çamaşırlarımıza kadar soyunduğumuz güvenlik kameraları neden katil iş başındayken çalışmaz. Bizi mi katillerden koruyorlar, katilleri mi bizden.. 

Bugün gençlik bayramı. Ümit bekliyor insan. Oysa hiçbir şeyden çekmedi bu ülkenin gençliği, şiddetten çektiği kadar... Uslanmadı, iflah olmadı... 

Ürkerek bakıyoruz kendi toplumuza. Bu şiddetin bizi ne zaman uçurumun kıyısından aşağı yuvarlayacağını bekleyerek korkuyla bakıyoruz. 

Oysa çizmemiz için resimler. yazmamız için romanlar, keşfetmemiz için buluşlar, yaşamamız için hayat öbür kıyıda bekliyor bizi. Bu kez düşmeden geçmek zorundayız karşıya. Bilmem anlatabiliyor muyum? 

Bu yazı toplam 494 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim