• BIST 93.209
  • Altın 210,044
  • Dolar 5,3297
  • Euro 6,0724
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

Selçuk Üniversitesi kaynıyor

19.04.2014 22:26
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Başta öğretim görevlileri olmak üzere Selçuk Üniversitesi personelinde büyük bir huzursuzluk var. 

Günlerdir üniversitedeki kadrolaşmaya yönelik onlarca mail ve mektup aldım. Gelen mektuplarda, üniversitede rektörlük seçimleri öncesinde verilen sözlerle yapılan kadrolaşmalardan dolayı yaşanan rahatsızlıklar anlatılıyor. 

Öğretim görevlilerinin -Cumhurbaşkanı Sezer ve YÖK’ün de dikkatle takip etmesi gereken- en önemli iddiası, Rektör Prof. Süleyman Okutan’ın seçimler öncesinde üniversitede söz sahibi olan grupların arzu ve istekleriyle üniversitede kadroları dağıttığı şeklinde. 

Doğrusu ben oldum olası üniversitelerde rektörlük seçimlerine karşı oldum. 

Seçimleri bilirsiniz, daha çok adaylar ortaya bir vizyon koymak yerine rakiplerini vurmaya çalışırlar. 

Ve bu klasik seçim yöntemlerini bir de üniversitelerde düşünün. 

Artık seçimin girdiği üniversitede, ilimi, bilimi, bilimsel rekabeti aramanız çok lüks olacaktır. 

Hele üniversitelerde seçimlere siyasi partilerin, lionsların, rotaryenlerin, tarikatların ve diğer baskı gruplarının karıştığını düşünürseniz durum daha da içler acısı hale gelir. Ardından da bu bilim yuvalarında kamplaşmalar ortaya çıkar. 

Sonra da biz kahve muhabbetlerinde ‘Ya elin oğlu ay’a gidiyor biz hala nelerle uğraşıyoruz’ diye dert yanarız. 

İşte bu kaygılarımda beni haklı çıkartan elimdeki belgeler S.Ü. Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ali Sarıgül’ün profesörlüğü hak etmesi ile ilgili. İddialara göre, Prof. Sarıgül’ün akademik kariyeri, Profesör olmak için üniversitenin yönergesindeki yeralan kriterlere uymuyor. 

Araştırdım, Prof. Okutan, aynı bölümden Prof. Tahir Yüksek’i iddialarla ilgili olarak görevlendirmiş. Yüksek de raporunda Sarıgül’ün profesörlüğünün şartlara uymadığını, usulsüzlük yapıldığının tespit edildiğini bildirmiş. 

Daha da kötüsü elimdeki belgeler arasında Prof. Sarıgül’le ilgili Ankara 20. Asliye Ceza ve İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemelerinin vermiş olduğu çek kanununa muhalefetle ilgili kararlar var. 

‘Rahşan Affı’ ile beş yıl içinde aynı suçu işlememesi halinde cezaevine girmekten kurtulan Sarıgül için Rektör Okutan neden bu kadar riski göze aldı Selçuk Üniversitesi mensupları gibi bende merak ediyorum. 


Hükümet hedef mi şaşırttı? 


Amerika’nın Ankara ile arasının bozulması ardından Büyükelçi Edelman’ın sözleri, Amerikan basınındaki Türkiye ile ilgili olumsuz yorumlar, Erkan Mumcu’nun AK Parti’den istifası, sonrasında AK Parti’den istifalar, Nevruz’da bayrak yakma girişimi ile başlayan milliyetçi dalgalanma ve en nihayetinde Başbakan Erdoğan’ın‘düğmeye basıldı’ sözleri. 

Tüm bunları ardı ardına okurken bile insanı geren olaylar zinciri son dönemde hükümet üzerinde ciddi bir baskıya neden olmuştu. 

Derken Başbakan Erdoğan’ın ‘Basından iş takibi için bana gelenler var’sözü ve Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın ‘Casus belli, gündemden kalkmalı artık’ şeklindeki sözleri gündemin birden değişmesine neden oldu. 

Hem Başbakan’ın hem de Meclis Başkanı’nın sözleri yine bazı çevrelerde kıyametleri kopardı. Başbakan nasıl olurda, ‘iş takibi yapan gazetecileri’açıklamazdı. Arınç, nasıl olurda ‘Yunanistan kara sularını 12 mile çıkartırken Türkiye’nin bunu savaş sebebi saymayacağını’ söylerdi. 

Bu eleştirilerin sahipleri de bilirdi hiç şüphesiz iş takipçisi gazetecileri. Bilmiyorlarsa şayet, basın Konseyi’nin Başbakan’a ziyaretinde de iş takipçisi gazetecilerin kimler olduğu görüldü zaten. 

Arınç’ın bu sözleri belki bir fikir jimnastiği olabilir ama o kadar. 

Ancak bu tartışmalara başka bir açıdan bakmakta yarar olduğunu düşünüyorum. 

Acaba hükümet bu konularla gündemi mi değiştirdi? 

Türkiye kamuoyu son bir haftayı bu tartışmalarla geçirirken politik çevrelerde hükümetin geleceğine ilişkin değerlendirmeler de açıkçası bir kenara bırakıldı. 

Ve sıcak atmosfer soğudu. 

Eğer benim düşündüğüm gibiyse hükümet başarılı bir operasyon yapmıştır. 

Tabii bu benim düşüncem, belki de bu işlerin perde arkasında başka politik düşünceler vardır. 

Bunu da zaman gösterecektir. 

Bu yazı toplam 956 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim