• BIST 89.778
  • Altın 214,527
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0745
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Şanlıurfa AKP'nin Son Durumu

22.01.2014 19:38
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

AK Parti’nin 1.Olağan Kongresi yapıldı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan Genel Başkanlığa kongreye katılan bütün delegelerin oyunu alarak yeniden seçildi. Partinin üst yönetim kurulu olan MKYK seçimlerinde ise dengeli bir liste çıkarıldı. Bir yandan 25 yeni isim listeye dahil edilirken, diğer yandan da eski isimlerden 25 kişi yerlerinde kaldı. 


  MKYK Üyesi olan Şanlıurfa Milletvekillerinden Yahya Akman yeni MKYK’ya giremezken, Zülfikar İzol yerini korudu. AK Partiye yeni katılan Sabahattin Cevheri’nin MKYK’ya yeni isim olarak girmesi ile sevindirici bir gelişme olarak algılandı. M.Faruk Bayrak ise Disiplin Kurulu yedek üyeliğine seçildi. 
  Daha önce 2 üye ile MKYK’da olan Şanlıurfa yine 2 üye ile MKYK’ya girmiş oldu. Aslında bu son gelişmeler bakarak Şanlıurfa’nın AK Parti’de önem verilen bir il olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hem MKYK’da 2 milletvekilimiz var. Disiplin Kurulu yedek üyeliğine bir milletvekilimiz seçilmiş. Bir milletvekilimiz de Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı. Bizim gibi % 22 oy almış bir il için bu oldukça iyi bir durum bana göre. Bunun daha fazlasını beklemek ise hayalcilik olurdu diye düşünüyorum. 
  Şimdi gelelim isimlerle ilgili özel bir değerlendirmeye: 


  Zülfikar İzol, beklentilerin aksine MKYK’da yerini koruyarak AK Parti’de hemen vazgeçilecek bir isim olmadığını, gücünü koruduğunu ve denge unsuru olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Bizim Zülfikar İzol’dan beklentimiz partideki bu gücünü Şanlıurfa için kullanması ve artık yeni bir siyasi çizgi izlemesidir. Şanlıurfa’nın tümünü kucaklayan, eski siyasi alışkanlıklardan ve yanlışlardan arınmış bir siyasi çizgi izlerse İzol’un bundan sonra sadece AK Parti için değil; Şanlıurfa için de önemini koruyacağını söyleyebiliriz. 


  Sabahattin Cevheri yeni katıldığı partinin MKYK’sına girerek bundan sonra çok daha güçlü bir konumda olacağını herkese gösterdi. Cevheri’yi yeni MKYK’ya alan Genel Başkan’da hem Urfa’ya, hem Milletvekillerimize önemli bir mesaj verdi. Bu hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığı mesajı idi bir ölçüde; bir ölçüde de Sabahattin Cevheri ile Şanlıurfa AK Parti yapılanmasının bundan sonra değişeceğinin sinyalleri verilmiş oldu. Sabahattin Cevheri’nin bundan sonraki gelişmelerde ağırlığını koyacağına ve yanlış giden Urfa siyasetini olması gereken zemine çekmek için çaba sarf edeceğine inanıyorum. 


  Bana göre başarılı olan Milletvekillerinden birisi de M.Faruk Bayrak’tır. Siyasete gireli bir yıl olan Bayrak, önce Şanlıurfa aday listesine 3.sıradan girerek büyük bir sürpriz yapmıştı. Daha sonra seçim kampanyaları döneminde çok başarılı bir performans sergileyen M.Faruk Bayrak parti içinde ve Meclis’te tanınan, bilinen, sevilen bir milletvekili oldu kısa sürede. AK Parti’nin aylık yayın organı Türkiye Bülteni’nin Yayın Yönetmenliğini yapan Bayrak’ın kongrede Disiplin Kurulu yedek üyeliğine seçilmesi de önemli bir başarıdır. İsminin hatırlanmış olduğunu göstermesi bile çok önemlidir. 
  Diğer Milletvekillerimize gelince; onlar ya gelecek dönemin hesaplarını yapmaya erken başladılar veya henüz rehavetten kurtulamadılar.. 

  Başka ne diyelim…

Sedat Atilla'nın yazısıdır. 

Bu yazı toplam 449 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim