• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Salla başını al maaşını

08.01.2014 20:23
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Tatar ağası gibi dolaşma böyle yaya

El oğluna baksana, ne ar kalmış ne haya

Sende bir dayı bulup sırtını ona daya

El oğuştur, gerdan kır, al maaşını gerisini salla
 
Bir iş yerinde çalışanlar, görevleri ne olursa olsun, işlerine ve iş yerlerine sahip çıkmak zorundadırlar. Bir şirketin rekabet edebilmesi ve başarıya ulaşabilmesi o şirkette çalışanların niteliklerine bağlı bulunmaktadır.

Her çalışan birbirinden farklı niteliklere ve kişiliğe sahip olsa bile, mesleğini seven ve sürekli gelişmeye çaba harcayan bireylerin çalıştığı şirketlerde tekrarlanan sorunlar giderek azalmaktadır. 

İşvereninden işçisine, yöneticisinden meslek sahibine herkes yaptığı işe sahip çıkarsa iş yerleri daha başarılı olabilir. Artık insanları yanıltarak ya da kandırarak kalıcı bir başarı sağlamak söz konusu değildir. Verimli çalışmak, güven kazanmak ve topluma yararlı olmak bir bireyin en önemli nitelikleri arasında yer almaktadır.

Güncel bilgiler vererek çalışanları iş başında eğitmek, görev ve yetkilerini artırmak onların mesleklerini sevmelerini ve çalıştığı iş yerini daha çok benimsemelerini sağlamaktadır. Mesleğini seven insanlar yaptıkları işlere daha çok ilgi duymakta ve ileri düzeyde beceriler sergileyebilmektedir. Mesleğini iyi bilen ve işlerini severek yapan insanlara saygılı davranmalı ve onları desteklemeliyiz.

Çalışanların yaptıkları işlerden hoşlanmaları ve kendilerini geliştirmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Başarıya ulaşabilmek için sürekli gelişmeye yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu konu sadece iş yerleri açısından değil, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi açısından da büyük bir önem taşımaktadır.

Mesleğine önem verme ve işine sahip çıkma konusunda sadece çalışanlara değil, işverenlere de çok büyük sorumluluklar düşmektedir. İşini benimsemiş, sorumluluklarını bilen çalışanlar, ödüllendirilmelidir.

Almadan vermek Allaha mahsustur.

Eğer az değer, az maaş veriliyor, çok iş isteniyorsa ortaya çıkan emek veya ürün kalitesiz ve öylesine olur. Girişteki şiirde de belirtildiği gibi çalışanda, sadece salla başı al maaşı zihniyeti hakim olur. Bu da işyeri açısından büyük sorunların başlamasına sebep olur.

O yüzden çalışana imkan verilmeli, imkanla birlikte karşılıklı güven ortamı oluşturmak her iki taraf açısından da çok önem arz etmektedir.

Babasına güvenmeyen evlat, eşine güvenmeyen koca ve patronuna güvenmeyen çalışan “O” Otağ da durmaz.

Çalışan üretmeli, işveren ise çalışanı desteklemelidir. Başarı ve kalite o zaman ortaya çıkacaktır. Sağlıcakla kalın….

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim