• BIST 102.715
  • Altın 224,438
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Sağlık Yönetimi Ödülleri

28.04.2014 21:29
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Sağlık yönetimi günümüzde yönetim biliminin çok spesifik bir alt dalı haline geldi. Bugün ülkemizde lisans ve yüksek lisans düzeyinde sağlık yönetimi eğitimi veren çok sayıda fakülte ve yüksek okul bulunuyor. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi, Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yeditepe Üniversitesi İşletme Fakültesi yüksek lisans düzeyinde eğitim veren kuruluşlar. Ayrıca, Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nin yukarıda adları geçen bölümlerinin yanı sıra Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi, Gazi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu lisans düzeyinde eğitim veren kurumlarımız olarak dikkat çekiyorlar.

 

Ülkemizdeki geçmişi henüz çok yeni olan sağlık yönetimi biliminin böyle hızlı bir gelişme göstermesi büyük ölçüde bu alandaki akademisyenlerin özverili çalışmalarıyla gerçekleşti. Sağlık kuruluşlarındaki modernleşme ve dünya standartlarına uyum gösterme çabalarına uygun bir zamanlamayla sağlanan bilimsel gelişim, bu alandaki akademisyenlerimiz açısından olduğu kadar sağlık kuruluşu yöneticileri açısından da onur verici. 

 

Hastane-Hospital News Dergisi olarak üç yılı aşkın bir süredir sürdürdüğümüz yayın hayatımızda, sağlık yönetiminin bu gelişimine destek olmaya çalıştık. Sağlık profesyonellerinin iç haberleşmesine olduğu kadar tartışma ve görüşlerine de ağırlık verdiğimiz yayın politikamızla sektörde kabul gördük. Dergimizi başından beri destekleyen değerli danışma kurulu üyelerimizin desteğini hep yanımızda hissettik. Sağlık yönetimi alanında başarıların ödüllendirilmesi ve başarılı kişilerin onurlandırılması önerisini de yine danışma kurulu üyelerimizden aldık. Çok yoğun bir çalışma temposuyla organizasyonunu üstlendiğimiz Hastane Dergisi Sağlık Yönetimi Ödülleri 2001 kapsamında sektörün değerli temsilcileriyle birlikte çalışmanın hazzını yaşadık. Bu yıl birincisini düzenlediğimiz Sağlık Yönetimi Ödülleri'nin bir gelenek haline gelerek, sağlık yönetimi biliminin gelişmesine kendi ölçülerimizde bir katkı sağlayacağı düşüncesiyle ve büyük bir heyecanla çalıştık. Ödül kriterleri ve ödül töreniyle ilgili bilgileri dergimizin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız. Her zaman olduğu gibi, bu konuda da öneri, uyarı ve eleştirilerinize açık olacağız.

 

***

 

Başarılı bilimsel çalışma ve başarılı yönetimin halka sunulan hizmetin kalitesini de yükselteceğinin bilincindeyiz. Bu çalışmamızın sektöre olduğu kadar halk sağlığına da dolaylı bir katkı sağlayacağı umudunu taşıyoruz.

Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim