• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 5 °C

Sadece yetişkinler mi yoga yapmalı?

28.11.2014 22:52
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Ben daha onüç yaşındayken o zamanlar okuduğum Fransız Lisesi'ndeki jimnastik hocamız Madame Yaes, her jimnastik dersi sonunda bize meditasyon yaptırır ve gevşememizi sağlardı. Diğer öğrencileri bilmiyorum ama ben o yaşımdan itibaren yoga ve meditasyona başladım bile. Ergenlik yaşlarımda bu konular ile ilgili bir sürü kitaplar okuyup, ileriki yaşlarda kurslara gittim, ve o gün bugündür halen de yapmaya devam ediyorum. Bana sağladığı ruhsal ve bedensel yararları yazsam bitmez. Yoga ve meditasyon sağlıklı bir beden ve kas yapısı ve de ruh sağlığı açısından bence herkesin yapması gereken bir spor.

Ama kim demiş sırf yetişkinlar yoga yapar diye! Almanya’ya gelmeden evvel böyle birşeyin varlığından haberim yoktu e tabii çocuğum da yoktu. Hamileyken yaptığım yoga dersleri sırasında öğrendim çocuklarada yoga ve meditasyonun ne kadar faydalı birşey olduğunu. 

Günümüzde nerede olursanız olun, biz yetişkinlerin stres diye adlandırdığımız kelimenin sebep olduğu bir çok faktörler maalesef çocuklarımızında hayatlarında büyük rol oynuyor. Okul, yuva, arkadaşlar ve/veya aile içinde yaşadıkları karışık olaylar, medyadan gördükleri negatif olaylar, sağlıksız beslenme vesaire.

Almanya’da çocuklara beş yaşından itibaren neredeyse her okulda veya özel bir yoga ve meditasyon okulunda dersler veriliyor vede çok revançta. Yoga ve/veya meditasyon yapan çocuklar da stres içeren faktörler zamanla azalıyor, vücut, kemik, kas, yapıları, duruşları ve psikolojileri daha sağlıklı gelişiyor. Özelikle hiperaktif çocuklarda yoganın gözle görülür derecede faydası farkedilirken, aynı anda konsantrasyon yeteneği, doğru nefes alıp verme sayesinde stresli veya agresif bir ortamda hemen gevşeyebilme, sakinleşebilme, kendine güven ve disiplin duyuları gelişiyor.

Çocuklarımızı yine bale, piyano derslerine yazdırıp, yine basketbol, futbol gibi diğer spor aktivitelerenine gondermeye devam edelim, bence bunlar onların gelişimi için çok faydalı ve gerekli ama benim kizim bes yasina gelir gelmez onu yogaya da göndermeyi düşünüyorum. Şu anda ben yaptığım zaman oda benimle beraber oyun oynadığını zannedip birşeyler yapmaya çalışıyor ve çok da eğleniyor.

Neden ben kendi kızıma yoga öğretmiyorum?

Çocuklara yoga yetişkinlere yaptırılan yogadan daha farklı bu mutlaka bir profesyonel öğretmen tarafından öğretilmelidir. Yaptığım araştırmalara göre çocuklar için yoga ve meditasyonda biz yetişkinlerin yaptığı yogadan farklı tekniklerle, örneğin sakin bir ortamda değişik türde oyunlarla oynayarak, hikayeler anlatarak çocukları bir şeklide yoga ve meditasyon yapmaya yönlendiriyorlar ve bunuda çok iyi başarıyorlar. Baksanıza neredeyse her okulda isteyenler için yoga dersi olduğuna göre! 

Dediğim gibi çocuklara yaptırılan yoganın tamamen bu konuda profesyonel bir öğretmen tarafından öğretilmesi üzerinde ısrarla duruyorum. 

Siz kayak hocasının çocuğunuza tenis öğretmesini istermiydiniz?


Esra Turgay 

Bu yazı toplam 2963 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim