• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Rusya ile 2. zirve buluşması

03.05.2014 23:05
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Federasyonu'na gerçekleştirdiği gezi, iki ülke arasında var olan karşılıklı güven, işbirliği ve dostluk anlayışını bir kere daha onayladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine, 28-30 Haziran tarihleri arasında, Rusya Federasyonu'na resmi ziyarette bulundu.

Gezi, Rusya Federasyonu'nun kurulmasından bu yana Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye'den Rusya'ya yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor. Görüşmeler sırasında, Rusya ve Türkiye arasında 2004 yılında imzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde, iki ülke ilişkilerinin geldiği aşama değerlendirilecek.

Görüşmede işbirliği alanlarının çeşitlendirilerek güçlendirilmesi olanakları ele alındı. Görüşmede ayrıca, bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Rusya artık Türkiye'nin gerek ekonomik ve gerekse dış politikada vazgeçilmez ortağımız konumunda. Rusya ile İran konusunda ki anlayışımız tamamen örtüşüyor. Yine Kıbrıs konusunda bize en yakın görüşe sahip olan ülkelerden biri durumunda. Bütün bunlara ek olarak, yılda 2 milyon turistini yollayarak, en çok turist gönderen ülke sıralamasında birinci olma yolunda.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladmiroviç Putin, Türkiye'ye çok büyük bir önem veriyor ve içtenlikle, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesini istiyor. Türkiye, Rusya'nın en büyük gelir kaynaklarından doğalgazın geçiş ülkesi durumunda. Ülkemizin ekonomik ve siyasal istikrarı, herhalde Rusya'nın da işine geliyor. Çünkü malını satacağı, ya da üzerinden satış yapacağı topraklarda ki denge ve huzur, kendisini doğrudan etkiliyor.

Bu yazı toplam 1101 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim