• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Raskolnikov’a

15.08.2013 23:25
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

  İnsanların fazlaca seçme hakkı var bu zamanlarda. Herkes elinde kumandasıyla “zap” yapıp duruyor hayatları. Sevilecek yüzlerce insan, tadılacak yüzlerce yemek, izlenilecek yüzlerce film, gülünecek yüzlerce neden… eee hal böyle olunca da ne kıymeti kalır ki sevmenin, filmlerin, şarkıların ve aşkın.

    Hızlıca tüketiyor herşeyi, hızlıca yaşıyoruz, erkenden öldürüyoruz. Aşk zaten anlık olan bir şeydi fakat aşkı yaşamak anlık değildir bu seneler sürer. Aşk, bir kuyuya düşmek gibidir. Gözlerin kuyunun dibinde parıldayan taşlara takılmış, aşağıya yaklaşırken sadece o parıldayan taşlara bakarsın. Kuyuya atlaman saniyeler sürer ama düşmek, eğer yeteneikliysen sevmeye, tam bir ömür sürer. Kokulu kağıtlara yazılı aşk mektuplarından, sesli harfleri silinmiş smslere dönüşünce aşk, kuyunun dibi öyle yakın oluyor ki. Bugün tanıştığımız insanın 1 saat sonra elini tutuyoruz, kimimiz gecesinde yatağına alıyor, kimimiz … 

   Birbirini seven iki insan için şu dünyadaki en büyük nimet; sarmaşıklar gibi birbirlerine dolanıp uyumaktır ve sevgilinin yanında uyumanın en güzel yanı, onunla uyanmaktır. Fakat günümüzde yalnızca cinsel ihtiyaçlar durdurulamadığından girildiği için yataklara birbirlerine sarılıp uyuyamaz insanlar. Sabah uyandıklarındaysa, bir an önce kendilerini yatağa atma telaşındadırlar.

   Evet hızlı tüketiyoruz sadece aşkı değil, herşeyi. Kitapları mesela; öyle kolay ki bir kitaba bulmak, okumak ve bir kenara atmak. Halbuki sık sık elektrikleri giden bir fakirhanede olsaydık, mesela çöpte bulsaydık bir kitabı. Mumun o nazlı ışığında zar zor kazınırken harfler gözlerimize okumanın da, kitabın da öyle güzel anlamları olurdu ki.

  Muhabbetlerimiz ne kadar sıradanlaştı fark ettiniz mi? Kimse gerçekten aşktan bahsedemiyor mesela. Onlar da haklı, hangi birinden bahsetsin ya da nasıl anlatsın kendisini seven adamı bir hiç uğruna terk edişini. Kitaplardan bahsetmektense dizilerden dem vurmak daha keyifli geliyor bize. Sahi, kitap okuyor muyduk? Raskolnikov’u tanıyanlar var mı aramızda?

   Herşey öyle hızlı tükeniyor ki, yazmak için tüketilmemiş şeyler bulamıyorum.

tükenmemek dileğiyle

Bu yazı toplam 484 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim