• BIST 96.817
  • Altın 222,096
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Rant ve Çevre

08.12.2013 00:10
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Danimarka, 2030'a kadar enerjisinin tamamını, başta rüzgar enerjisi olmak üzere fosil olmayan yakıtlardan üretmeyi hedefliyor. Rüzgar tribünleri konusunda dünyanın en etkin iki şirketine sahip olunca, bu hedefleri koymak daha kolay oluyor.

İleri teknoloji niteliğine sahip ürün ihracatımızın toplamdaki payı, yüzde 5'leri bulmuyor. Ar-Ge bütçesinde dünyada bir numara İsviçreli ilaç devi Roche var. Bu şirketin yıllık Ar-Ge bütçesi 7.1 milyar Euro. Türkiye'nin toplam Ar-Ge bütçesinden daha yüksek bir rakamdan bahsediyoruz.

AB üyesi ülkelerdeki şirketleri dışarıda bıraktığımızda, ilk 1000 şirket sıralamasında dört Türk şirketi yer alıyor. Bu şirketlerin üçü Koç Holding'e ait. Dördüncü şirketimiz Vestel. Ar-Ge bütçelerini yükseltmeye çalışan, bu konuda inovatif ürünler için bütçe olanaklarını zorlayan şirketleri takdir ediyorum. Ama bu tablo ile ileri teknoloji ürün ihracatının yüzde 5'i geçmesi biraz zor gözüküyor.

Teknoloji, inovasyon çalışmaları gündemin ön sıralarında maalesef yer almıyor. Perakende, gayrimenkul geliştirme, otomotiv gibi sektörler ön sıralarındaki yerlerini diğer sektörlere kaptırmıyor. Bugünkü ekonomik ortamın realitesi de bu.

Ciddi bir deprem riskimiz var. Beyaz yakalı, gelir düzeyi Türkiye ortalamasının üzerinde olan kitlenin yaşam kalitesini artırmak için ciddi bir arayışları var. Gayrimenkul geliştiren şirketler de yaşam kalitesini artıran, deprem riskine göre güvenilir, farkı projelere imza atıyor. Ortaya konan tasarım, genelde beğeni topluyor. Tabii, fiyat dengesini gözetenler için bu durum geçerli.

Kent merkezinden uzaklaşmanın beklenen ilgiyi her zaman görmemesi, müteahitleri arayışa yöneltiyor. Doğal olarak en büyük ilgi, yarış, kent merkezindeki araziler üzerinde yoğunlaşıyor. Levent'in kapak haberinde okuyacağınız gibi 82'si İstanbul'da olamak üzere, toplamda 88 'pırlanta' gibi araziler, yeni projeler bekliyor.

Bunların bir bölümü, boş arazi ve sahipleri, daha yüksek gelir elde etmek için rakipleri kızıştırıyor. Bir bölümü sanayi sitesi, bir bölümü de Uçaksavar gibi 'eski' olarak nitelendirilen konut siteleri. Tabii, halen Evyap gibi üretim yapan büyük fabrika arazileri de düşünüldüğünde, önümüzdeki dönemde yeni projelere ilişkin imza atılmasını beklemek sürpriz olmayacak.

Bu alanlar üzerinde proje üretecek şirketlerin, ciddi bedeller ödeyeceği kesin gibi. Doğal olarak da iyi bir yaşam kalitesi sunacak projeler geliştirilecektir. 'Yeşil' ve 'Akıllı' teknolojilerin ön plana çıkacağı bu projelerin, ciddi bir ekonomik hareketlilik getireceğini düşünüyorum.

Bu yazı toplam 449 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim