• BIST 93.511
  • Altın 223,453
  • Dolar 5,3884
  • Euro 6,1388
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 5 °C

POAŞ’IN Lisanssız Bayilere Akaryakıt Sevkiyatı!

14.12.2013 12:01
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Hatırlayacaksınız bu köşede keyfi ve hukuka aykırı işlemlerinden dolayı önceki yazılarımıza da konu edinmiştik Enerji Piyasası Kurumunu.

 

            Avrupa Birliği ile ilişkiler sürecinde ülkemizde ilk olarak elektik enerji faaliyetlerini düzenlemek ve denetlemek üzere kurulmuş ve geniş yetkilerle donatılmıştır. Daha sonraki dönemlerde petrol ve doğalgaz piyasası ile ilgili yetkiler de EPDK’ya verilmiş ve bu kapsamda 5015 sayılı “Petrol Piyasası Kanunu” 20 Aralık 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

            5015 sayılı Kanun kapsamında ülkemizde tüm akaryakıt bayileri ile dağıtım şirketlerine EPDK’ya başvurarak lisans alma zorunluluğu getirilmiş ve böylece kaçak akaryakıt faaliyetleri kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Petrol Piyasası Kanunu lisans almaksızın faaliyette bulunan akaryakıt bayileri ile dağıtım şirketlerine ağır para cezaları yanında kapatmaya varacak cezai yaptırımlar getirmiştir.

 

            Denetim için Jandarma ve Polis devrede

 

            EPDK, yurt genelinde petrol piyasasında lisans almaksızın bayilik faaliyetinde bulunan kişilerin tespitine yönelik Jandarma, Emniyet ve Sanayi Bakanlığı tarafından yapılacak denetimler için bu kurumlarla protokol imzalamış ve ülke genelinde basına da yansıyan denetimler sonucu lisanssız faaliyette bulunan yaklaşık 2000 akaryakıt bayisi tespit edilmiş ve mühürlenmişti. Bu bayilerin her birine  lisanssız faaliyetlerinden dolayı EPDK tarafından 57.156 YTL para cezası uygulanmıştır.

 

            Dağıtım Şirketleri Hakkında Soruşturma

 

            Lisans almadan faaliyette bulunan bayilere akaryakıt satışı yapan dağıtım şirketleri hakkında Eylül 2005 tarihinde soruşturma açılmış ve yürütülen soruşturma sonucunda dağıtım şirketlerinin tespit edilen usulsüz akaryakıt dağıtımı için idari cezanın tespiti için kurum içerisinde hummalı bir çalışma başlatılmıştır. İşte sıkıntı tam bu noktada kendini kurum içerisinde hissettirmeye başlamış.

 

            POAŞ’tan 5000 usulsüz teslimat

 

            Soruşturma kapsamında yapılan incelemede POAŞ tarafından lisansı olmayan yaklaşık 500 adet akaryakıt bayiine 5000 usulsüz teslimat gerçekleştirildiği EPDK Denetim Dairesi tarafından tespit edilmiş.       

 

Yusuf GÜNAY: “Dağıtım şirketlerine ceza kestik”

 

            Henüz denetim çalışmaları bitmemiş ve lisans almadan faaliyette bulunan bayilere akaryakıt satışı yapan dağıtım şirketleri hakkında ne kadar ceza kesileceği kesinleşmemişken  EPDK Başkanı Sn. Yususf GÜNAY’ın basına yansıyan “Dağıtım bayilerine usulsüz akaryakıt dağıtımından dolayı 800.000 YTL para cezası kestik” açıklaması kurum içerisinde sonuç vermeye başlamıştı.

 

            Kanuna göre her bir eyleme ayrı ceza kesilmesi gerekiyor

 

            Denetim Dairesi Başkanlığının 27.05.005 tarihli yazısı ile Hukuk Dairesi Başkanlığından lisanssız faaliyette bulunan bayilere akaryakıt ikmali yapan dağıtım firmalarına idari para yaptırım cezası uygulanıp uygulanmayacağı sorulmuş  ve Hukuk Dairesi Başkanlığının 25.08.2005 tarihli yazısında; “Dağıtıcıların lisanssız bayilere yaptıkları akaryakıt teslimi lisansa aykırı bir eylem olduğundan, 5015 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinin (a) bendinin (4) numaralı alt bendinde öngörülen para cezasının her bir eylem için ayrı ayrı uygulanması gerektiği”bildirilmiştir.

 

            Üç sayfalık yazı gayet açık olmasına rağmen her ne hikmetse Denetim Dairesi yazıyı anlayamamış (!) 16.12.2005 tarihli ikinci bir yazı yazma ihtiyacını duymuştur. Hukuk Dairesi akaryakıt teslim fiilinin“kesintisiz” olması kaydıyla idari yaptırım kararı verilinceye kadar tek bir fiil sayılacağını belirtmiştir.

 

            POAŞ’a “GÜNAY” Kıyağı

 

            Kanuna göre gayet açık olan ve lisansı olmadan bayilik yapan istasyonlara akaryakıt ikmali yapan dağıtım şirketlerine her bir dağıtım için 714.000 YTL para cezası uygulanması gerekirken POAŞ’ın yaptığı kaçak 5000 sevkiyat tek bir eylem olarak değerlendirilerek 714.000 YTL para cezası kesilmesi için tüm yollar denenmeye çalışılmakta.

 

            Devlete Milyar TL’lik kazık

 

            POAŞ yaklaşık 500 adet lisanssız bayiine toplam 5000 adet teslimat yaptığı tespit edildiğine göre ve Hukuk Dairesinin görüşüne göre de her teslimat ayrı ayrı yapılmış olduğuna göre  toplam 3.5 Milyar YTL para cezası uygulanması gerekmekte.

 

            Sayın Yusuf Bey basına 800 bin YTL para cezası kestik diyerek rakamın ne kadar büyük olduğu konusunda kamuoyunu yanıltmakta ve kesilmesi gereken asıl cezanın büyüklüğünü göz ardı etmektedir.

Acaba kendi malvarlığı söz konusu olsa bu kadar cömert davranır mıydı Yusuf Bey?

Konunun sizler adına takipçisi olacağım.

Bu yazı toplam 637 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim