• BIST 99.677
  • Altın 219,937
  • Dolar 5,3371
  • Euro 6,0634
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

PKK ne zaman ve nerede kuruldu?

30.12.2013 23:55
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Konya'da sivil toplum kuruluşlarının sayıları gittikçe artıyor. Bu da bizi haliyle memnun ediyor. Çünkü bu kuruluşlarımızın her biri ayrı ayrı toplantılar tertipleyerek sosyal ve kültürel hayatımıza renk katıyorlar. Bunlardan birisi de Yarınlar İçin Düşünce Platformu Konya Şubesi'nin başlattığı faaliyetlerdir.

Kadîm dostumuz eğitimci Nihat Kahraman’ın öncülüğünde faaliyetlerine başlayan Düşünce Platformu’nun konuşmacı konuğu ANAP’tan Meclis’e giren Konya eski Milletvekili Kadir Demir idi. Dinleyiciler arasında değişik partilerden tanıdık simalar da vardı. Meselâ Özal dönemi ANAP’ın eskimeyen yüzlerinden ve Bozdamlar Konfeksiyon ve Tekstil Şirketi’nin yönetim kurulu başkanı Hacı Ali Bozdam ilk gözüme çarpanlar arasındaydı.

Ahırlı’nın ilçe olmasında büyük emeği geçen Kadir Demir Bey, konu “Derin Devlet” olunca enteresan şeylere değindi. Türkiye siyasetinde ilk çözülmenin 1995^99 arasında başladığını ve o yıllarda RP’nin birinci parti, ANAP’ın ikinci ve DYP’nin üçüncü parti olarak TBMM’de yerini aldığını ifade eden ANAP eski milletvekili Demir, RP^ANAP koalisyon hükümeti kurulma aşamasında iken 4 Kuvvet Komutanının devreye girerek “Erbakan Hoca’yı başbakan olarak görmek istemiyoruz” diyerek Necmettin Erbakan liderliğinde bir Hükümet istemediklerini beyan etmeleri üzerine, Mesut Yılmaz’ın hükümeti kurmaktan vazgeçtiğini belirtti.

Refahyol Hükümeti’ne yönelik 28 Şubat Postmodern darbesi ve alınan kararların en çok ANAP’a zarar verdiğinin altını çizen Sayın Demir, bunu şu sözlerle teyit etti: “Muhtıra Refahyol’a verildi, fakat Milli Güvenlik Kurulu (MGK)’nda alınan 28 Şubat kararları ise Mesut Yılmaz’ın başbakanlığındaki hükümet tarafından uygulandı.”

Milletvekili Demir, AKP’nin kapatılması ve siyasi yasaklarla ilgili olarak şunları söyledi: “Büyük bir ihtimalle Türban Yasası iptal edilerek AKP kapatılacak. Ülke bir kaosa doğru sürükleniyor. Piyasa ise allak bullak! Burada mesele üzüm yemek değil elbette. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu kapatma davası ve siyasi yasaklarla birlikte daha zayıf hale getirilmek isteniyor. Bizim dönemimizde de Meclis’te milletvekillerine, ana konusu İRTİCA olan birifingler verilirdi. Şimdi de veriliyordur. İrtica her zaman ve her dönem gerekçe olarak hep öne sürülmüş.”

Derin Devlet ile ilgili bildiğimiz konuları kronolojik olarak ele alan ve dünyada bunun adının “Gladyo” ve “Kontrgerilla” olarak ortaya çıktığına işaret eden Milletvekili Kadir Demir, Türkiye’de “Özel Harp Dairesi” adı altında ve bazen de MGK olarak ortaya çıktığını belirterek Özal’la ilgili dikkat çekici bir örnek verdi:

“Rahmetli Turgut Özal, Çekiç Güç’e karşıydı. Bir konuşmasında bize; ben değil, MGK öyle istiyor demişti. Bildiğiniz gibi Çekiç Güç, PKK’ya lojistik destek sağlıyordu. O dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, Çekiç Güç’e ait helikopterlerin PKK’ya nasıl yardım sağladığı ile ilgili fotoğrafları elde ederek onları suçüstü yakalatmıştı. Eşref Bitlis Paşa’nın da içinde bulunduğu uçak ise, o resimlerle birlikte Diyarbakır’a uçtuğu sırada havada parçalanmıştı.”

Milletvekili Demir’in konuşmasının en enterasan ve ilginç bulduğum kısmı ise, PKK ile olan bölümüydü. Sayın Kadir Demir, dönemin MİT Müsteşarı Teoman Koman ve diğer yetkililer tarafından aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir gruba verilen irtica brifinglerinde; masada duran sarı bir kitabın dikkatini çektiğini ve okuduğu zaman o kitapta “PKK’nın 1975’de Seydişehir’de kurulduğu, Abdullah Öcalan’ın da teknisyen olarak o yıllarda fabrikada bulunduğu” yazılı imiş. PKK’nın kurucu listesindeki isimler arasında o dönemin fabrika genel müdürü Rıfat Kont adına da rastlamış.

Bu önemli bilgiye dayanarak PKK’nın hangi teşkilat, ne zaman, nerede ve kim/kimler tarafından kurulduğu sorusunun cevabı da böylece ortaya çıkmış olmuyor mu?..

Bu yazı toplam 888 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim