• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Piyasalar sakinleşti ama...

17.05.2014 20:46
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Bundan 11 gün öncesine gidildiğinde piyasalarda tansiyonun şimdikinden çok daha yüksek seviyede olduğunu fark edeceksiniz.

Yeni bir haftaya başlıyoruz. Bundan 11 gün öncesine gidildiğinde piyasalarda tansiyonun şimdikinden çok daha yüksek seviyede olduğunu fark edeceksiniz. %75 seviyesine çıkan faizler %63 seviyelerine geriledi, döviz kurlarında yaşanan yükseliş bugünlerde biraz daha stabil konumda bulunuyor. Piyasalar'ın önünde önemli iki engel bulunduğunu bir kez daha yinelemek gerekirse, bunlardan birincisi savaş ve savaş'ın ne kadar uzayıp uzamayacağı, bir diğeri ise piyasaların ekonomik açıdan hükümete güveninin yerine oturması. 

Savaş konusunda bir yorumda bulunmak güç. Ancak beklenenden kısa sürmeyeceği de bir gerçek. Ancak ekonomik açıdan bakıldığında ise yeni ve olumlu gelişmeler bulunuyor. Öncelikle hükümetin vergi barışı yasasından beklenenden çok daha yüksek bir gelir kalemi yaratması ve 2003 gelir hedefinin %38 gibi önemli bir kısmını daha şimdiden yerine getirmiş olması böyle günler için oldukça olumlu gelişmeler. Bir diğer gelir planı orman arazilerinin kullanılması planı olan 2B planının da işler hale gelmesi ile Hükümet gelir kaleminde önemli yol almış olacak. Bütün bunlar piyasaların güvenini sağlar mı sağlamaz mı bunu bize zaman gösterecek. Ancak sürekli savaş psikolojisi ile olumsuz gündemler yaratmanın yanında birazda bardağın dolu tarafında bakmak oldukça faydalı olabilir. 

9 Nisan Önemli... 

Piyasalara gelince, ilk başlardaki şok hareketlerin artık yaşanmadığını rahatça görmekteyiz. Özellikle Hükümet'in IMF ve DB'na yönelik çalışmalarını hızlandırması bunda etkili oldu denilebilir. Bütçe'nin kabul edilmesi ile birlikte 4.gözden geçirmenin ön koşuluda yerine getirilmiş oldu. Enerji ihaleleri ilgili pürüzlerde ortadan kaldırılırsa 4.gözden geçirmenin tamamlanmaması için bir neden göremiyoruz. Bununla birlikte piyasalarda dengelenmenin hissedilir bir biçimde yaşanacağını beklemekteyiz. 

Hazine'nin 9 Nisan tarihinde önemli bir itfası bulunuyor. Bu tarihin sorunsuz bir biçimde atlatılması piyasalara güven verici bir sonuç olabilir. Diğer yandan piyasaların biraz daha stabil konuma gelebileceğini beklemek mümkün. Özellikle hisse senetleri için, 9200 seviyesi önemli bir taban noktası konumunda bulunuyor. Bu seviye'nin büyük bir olumsuzluk dışında aşağı yönde kırılacağını beklemiyoruz. 

Savaş sonsuza kadar sürmeyecek... 

Strateji geliştirmek gerekirse, savaşın sonsuza kadar sürmeyeceğini düşünerek işe başlayabiliriz. Bu savaş eninde sonunda bitecek ve piyasalarda sert bir tepki yaşanabilir. Bu taktirde bu yatay süreci çalışarak kendi lehlerine kullanan yatırımcılar en iyi faydayı sağlayacak. Bu süreyi kesin gördükleri noktalarda satış ve alım yaparak ellerindeki hisse senedi miktarını yükselten yatırımcılar, savaşın bitmesi ile birlikte yaşanması muhtemel yükselişe çok daha güçlü başlayabilirler. Önemli olan piyasalar kötü de olsa bundan bir fayda sağlayabilmek. Unutmamalı ki, büyük düşüşler beraberinde büyük fırsatlar getirir. Gelinen fiyatlar büyük fırsatlar yaratmıştır. Savaş konusunun dengeye oturması, büyük bir yükselişinde habercisi olabilir. 

GÜNDEM 

- 31 Mart- Bakanlar Kurulu toplantısı yapılacak. 

- 31 Mart- Hazine'nin Nisan ayı borçlanma takvimini açıklaması bekleniyor. 

- 31 Mart- 2002 yılı büyüme rakamlarının açıklanması bekleniyor. 

- 3 Nisan- Mart ayı enflasyon rakamları açıklanacak. 

-Kuzey Irak ile yapılacak görüşmeler ve savaşın genel durumu izlenecek. 

Bu yazı toplam 1095 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim